سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه کاراته اوکیناوا با کاراته ژاپنی متفاوت است؟

چگونه کاراته اوکیناوا با کاراته ژاپنی متفاوت است؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۸/۶/۱۷ بازدید کنندگان:۲۴۷۸ نویسنده:سامان موسوی

 

 

اوکیناوا علاوه براینکه تنها جزیره گرمسیری ژاپن است بلکه دورترین جزیره آن نیز به حساب می آید که در جنوبی ترین قسمت ژاپن قرار دارد. به همین دلیل اوکیناوا فرهنگی متفاوت با ژاپن در زندگی افراد و کاراته دارد. همانطور که می دانید و بارها در مقالات این سایت به آن اشاره کرده ایم، اوکیناوا زادگاه کاراته است، به همین دلیل برخی ممکن است که استدلال کنند که کاراته اوکیناوا اصلی ترین کاراته است. با توجه به دلایلی که در این مقاله به آن اشاره می کنیم خواهید فهمید که کاراته اوکیناوا با کاراته اصلی تفاوت دارد.


مبارزه بالا

منظور از این کلمه بالا نگه داشتن موضع خود است. مواضع بالای کاراته ژاپنی طبیعی تر احساس می شوند و برخلاف مواضع عمیق کاراته اوکیناوایی که اغلب احساس اجباری بودن می کنند است.  در مورد موضع کاراته اوکیناوایی قرار است این مواضع در دفاع از خود مورد استفاده قرار بگیرند درحالیکه در کاراته معمولی موضع سبک و رقابتی تری اتخاذ شده است.


یک سبک زندگی است نه تنها یک ورزش

یکی دیگر از نکاتی که به ما کمک می کند تا تقاوت بین کاراته اوکیناوا و کاراته معمولی را درک کنیم این است که کاراته اوکیناوایی یک سبک زندگی است درحالیکه کاراته معمولی بیشتر برای ورزش است. در طول تکامل بیشتر کاتاهای کاراته تغییر یافته و تکنیک های زیاد کومیته به آن اضافه شده است تا بتوان این ورزش را در مسابقات راحت تر و رقابتی تر انجام داد. برای افرادی که در اوکیناوا زندگی می کنند، کاراته بخشی از هویت فرهنگی آنهاست بنابراین کمتر به چیزهایی مانند امتیاز دهی توجه می کنند و بیشتر تمرکز خود را بر روی آموزه های فرهنگی و فلسفه منعطف می سازند. به عبارت ساده تر شما هیچگاه نخواهید دید که یک مربی کاراته در اوکیناوا ضربه چرخشی به سر را به شاگردان خود آموزش دهد.


سلاح ها هنوز ظاهر می شوند

معروف است که کاراته یک هنر رزمی با دست خالی است، اما در باشگاه های اوکیناوا سلاح هایی وجود دارند. این امر به دلیل آن است که کاراته اوکیناوا، کوبودو را که یک هنر کاراته باستانی که شامل اسلحه است را درگیر می کند. اگرچه کاراته اوکیناوایی امروزه نیز بیشتر با دست خالی انجام می شود اما مدتها پیش جزیره اوکیناوا با جنگ روبرو شد، بنابراین اکثر مردم برای دفاع از خود اسلحه حمل می کردند. این تئوری بود که می گفت اگر شما تاکنون بر علیه سلاح تمرین نکرده اید چگونه می توانید در خیابان که سلاح در دست دارند مبارزه کنید. به این ترتیب، امروزه کوبودو کمتر تمرین می شود زیرا کمتر نیاز آن وجود دارد.


وارد Tuidi شوید

در حالی که کاراته ژاپنی مواضع جنگی را در مسافت طولانی  انجام می دهد کاراته اوکیناوایی برای مبارزه از نزدیک طراحی شده است. Tuidi به معنای روش اوکیناوا برای گرفتن، پیچاندن و در رفتگی مفاصل است. همچنین شامل خفگی، عدم تعادل، پرتاب، به دام انداختن و نقاط فشار است.


تمرکز

کاراته اوکیناوایی بر روی  ‘imi’ تمرکز دارد که به انگلیسی به معنای " مفهوم " ترجمه می شود. معنای یک تکنیک اغلب بیشتر از نحوه اجرای آن اهمیت دارد. در کاراته اوکیناوایی موضوع مهم است. وقتی کاراته اوکیناوا به سرزمین اصلی ژاپن آورده شد بسیاری از سنت ها و روایات به دلیل اختلاف زبان و هنگام ترجمه از بین رفت. کاراته ژاپنی همچنین تحت تاثیر سایر هنرهای رزمی مستقر در زمانیکه الگوهای حرکت بهینه از اهمیت بیشتری نیز برخوردار باشند شد.  با اینحال برای کاراته اوکیناوای این سنت و تفاهم باقی مانده است و باعث شده است تا امروز دو سنت روی چیزهای کاملاً متفاوتی متمرکز شوند.
 

برچسب ها: کاراته
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha