سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

مزایای مدیتیشن

مزایای مدیتیشن
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۷/۲۳ بازدید کنندگان:۱۲۵۱ نویسنده:قاسم نژاد

چگونه تکنیک های مراقبه (مدیتیشن) با کاهش استرس، باعث افزایش قدرت رزمی می شود.

 

 

مدیتیشن (مراقبه)، بخش اساسی بسیاری از سیستم های دفاع شخصی است. ما به عنوان هنرجویان رزمی می دانیم که با تکنیک های مراقبه احساس آرامش می کنیم، که به ویژه در موقعیت های هرج و مرج بسیار مهم است. مهم نیست که ما در مورد آموزش، چالش های زندگی واقعی یا حتی زندگی روزمره حرف می زنیم، داشتن حالت ذهنی مطلوب در مواجه با مشکلات، چیزی است که آرزوی همه ماست.

 

 

توانایی ما در تکنیک های مراقبه هم مثل هر مهارت دیگری با تمرین کردن پیش می رود.افرادی که به طور منظم تکنیک های مراقبه را تمرین می کنند، می گویند که احساس آرام تر و کاردان تر می کنند و برای بررسی چالش های پیشرو آماده ترند.استادان هنرهای رزمی ، برای قرن ها به شاگردان خود یاد داده اند که مراقبه، حالت بهینه ذهنی و قدرت رزمی را افزایش می دهد. آنها هم چنین می گفتند مزایای مراقبه شامل بهبود سلامتی کلی می باشد که با تکیه بر کنترل استرس و حتی مقابله با بیماری ها به دست می آید. علم در حال اثبات کردن این مزایایی است که همواره توسط استادان شناخته شده است.

 

 

گروهی از روانپزشکان دانشکده پزشکی هاروارد در حال تحقیق در مورد اینکه تکنیک های مراقبه چگونه بر عملکرد ژن ها و مغز افرادی که از استرس مزمن رنج می برند، تاثیر می گذارد، هستند. دانشمندان طی یک تحقیق پنج ساله و استفاده از تکنولوژی جدید تصویربرداری سلولی و ژنومی، به بررسی هماهنگی ذهن و بدن از طریق تکنیک های مراقبه می پردازند. به طوری که این تکنیک ها می توانند ژن های مربوط به استرس و عملکرد ایمنی بدن را تحریک و یا غیرفعال  کنند. این تحقیق هیجان انگیز است، زیرا به ما درک عمیق تری از رابطه بین مراقبه و فیزیولوژی انسان می دهد.

 

 

مطالعات دیگری، پی بردن به مزایای مراقبه را گزارش کرده اند، اما این یافته ها بر اساس متغیر هایی چون احساسات، ضربان قلب و فشار خون شرکت کنندگان بوده است. این تحقیق هاروارد با در نظر گرفتن  مزایای مراقبه، ما را قادر می سازد که تاثیرات تکنیک های مراقبه را در سطح عمیق تری بررسی کنیم. شواهد نشان می دهد که دلیل این که ما با مراقبه احساس سالم تر بودن و استرس کمتر می کنیم، ژن های دستکاری شده مربوط به کنترل استرس و سیستم ایمنی بدن می باشند.

 

 

التهاب و استرس به طور کلی برای بدن مضر می باشند، خصوصا اگر به صورت دوره ای باشند. اگر چه می دانیم که استرس بخشی طبیعی از زندگی است، به عنوان هنرجویان رزمی به صورت مداوم در باشگاه با آن روبه رو می شویم.آن چه ما را قادر به رویارویی و غلبه بر مشکل می کند، دوره بهبودی پس از آن می باشد که در طی آن استرس برداشته می شود. ما برای بهبودی، به زمان نیاز داریم، به طوری که هنگام مقابله با عوامل استرس زای دیگر، می توانیم آماده باشیم. به نظر می رسد که مراقبه، ژن های ما را به منظور رفع استرس کنترل می کند.بنابراین، مراقبه به ما امکان می دهد که به طور آگاهانه آن دوره بهبودی را به دست آوریم.

 

 

آیا به شواهد بیشتری در مورد مزایای مراقبه نیاز دارید؟ احتمالا برای شما این سوال پیش آمده است که چرا استادانی که مراقبه می کنند، سالم تر، چالاک تر و جوانتر از دیگران به نظر می رسند. دانشمندان دانشگاه UCLA (دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس از معتبرترین دانشگاه های تحقیقی آمریکا و جهان می باشد) دریافتند که 12 دقیقه مراقبه یوگا در روز به مدت هشت هفته میزان تلومراز بدن (آنزیمی است که نوکلوتئید را در کروموزوم ها جمع می کند) را افزایش می دهد، که "آنزیم جاودانگی" را دو برابر می کند. تلومرازها در واقع فرایند پیری بافت سلولی را آهسته می کنند.

 

 

همان طور که زندگی مان را می کنیم، باید به یاد داشته باشیم که همان طور که داروها برای درمان بسیاری بیماری ها، ضروری اند، تکنیک های مراقبه هم، یک روش امتحان شده و درستی است که به کاهش استرس کمک می کند و در صورتی که با تغذیه، ورزش و استراحت مناسب همراه باشد، در قدم اول از ابتلا به بیماری ها جلوگیری می کند.

 

برچسب ها: مدیتیشن رهایی از استرس
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha