سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

انواع سلاح ها در هنرهای رزمی

انواع سلاح ها در هنرهای رزمی
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۴/۲۲ بازدید کنندگان:۸۵۰۶ نویسنده:سامان موسوی

با نگرش در نحوه عملکرد هر سلاح می توان فلسفه شکل گیری آن را درک کرده و فهمید که به چه منظوری ساخته شده است. بسته به نوع مبارزه ای که انجام می دهید می توانید از سلاح خاصی استفاده کنید. مثلا شما نمی توانید در مبارزاتی که فاصله شما با حریف کم است از سلاح های بلند مانند نیزه استفاده کنید. در فواصل دور نیز همانگونه است، شما نمی توانید در حالی که فاصله تان از حریف دور است از سلاحی همچون چاقو استفاده کنید.


افرادی که با سلاح مبارزه می کنند باید درک وسیع تری از مبارزه داشته باشند تا بتوانند به بهترین نحو از آن استفاده کنند. همچنین استفاده از سلاح باعث می شود که اعتماد به نفس مبارز افزایش پیدا کرده و روحیه بهتری داشته باشد. در ادامه این مقاله از سایت ژیار آنلاین به معرفی و برسی چند سلاح پرکاربرد در دنیای هنرهای رزمی می پردازیم.


سلاح چوبدستی (Bo)

 

سلاح چوب


این سلاح ازجمله سلاح های ساده و در دسترس برای افراد می باشد که از قرن ها پیش در مبارزات مورد استفاده قرار گرفته است. چوبدستی را می توان اولین سلاح انسان نامید. عده زیادی بر این باورند که چوبدستی یا Bo مادر سلاح های رزمی می باشد  و جهت آموزش های آن به عنوان یک سلاح پایه ارزش زیادی قائل هستند.
برخلاف ظاهر ساده ای که چوبدستی دارد دارای کاربرد های وسیعی هم در دفاع هم در حمله می باشد. به همین دلیل هنوز هم توانسته جایگاه خود را به عنوان سنتی ترین سلاح دنیای هنرهای رزمی حفظ کند. در گذشته بیشتر از چوب بامبو برای اینکار استفاده می شده که طی مراحلی خاص به مقاومت ذاتی این چوب نیز می افزودند .


سلاح کاتانا

 

سلاح کاتانا


کاتانا اسم نوعی از شمشیر ژاپنی است که توسط سامورایی ها مورد استفاده قرار می گرفت. کاتانا شکلی زیبا داشته و از استحکام بالایی برخوردار است. از ویژگی های بارز کاتانا می توان به منحنی بودن شکل آن اشاره کرد. لبه داخلی شمشیر نسبت به لبه بیرونی بسیار تیزتر بوده و همچنین قسمت نزدیک دسته آن کلفت تر است.
در اصل کاتانا جهت برش اعضای بدن طراحی شده است نه زخمی کردن حریف. به همین جهت تیغه آن به گونه ای طراحی شده است که نهایت قدرت برندگی را داشته باشد. در زمان قدیم سامورایی ها هیچ وقت بدون کاتانا به جایی نمی رفتند. کاتانا سمبل درجه آنها به عنوان جنگجو، پیروی از کد بوشیدو و اطاعت و وفاداری کامل نسبت به ارباب آنها بود. دریافت کردن چنین شمشیری از ارباب یا حتی یکی از متحدان ، افتخار بسیار بالایی به شمار می رفت.


سلاح تونفا

 

سلاح تونفا


منشاء تونفا به کشور چین برمی گردد. سلاح تونفا در زمان فرمانروایی اوکیناوا و به دلیل ممنوعیت استفاده از سلاح گرم مورد استفاده قرار گرفت. اگر رزمی کار به تونفا مسلط باشد می تواند از آن هم برای حمله و هم برای دفاع استفاده کند. عده ای بر این عقیده هستند که تونفا از کاما کپی برداری شده است اما من چنین چیزی را قبول ندارم.
در زمان قدیم تنه اصلی تونفا که حدود 50 تا 60 سانتی متر طول دارد از چوب درخت بلوط ساخته می شد. امروزه نیز جنس های مختلفی از آن ازجمله چوبی، پلاستیکی یا فوم ساخته می شود. دسته تونفا نیز به گونه ای ساخته می شد که به راحتی در دست جای گرفته و بتوان انگشت ها را به دور آن حلقه کرد. همچنین برجستگی هایی بر روی دسته آن وجود دارد تا زمانیکه دست تان عرق کرد سلاح از دست شما لیز نخورده و نیفتد.


سلاح نانچیکو

 

نانچیکو


نانچیکو از دو تکه چوب که به وسیله طناب یا زنجیر به هم متصل شده اند ساخته شده است. این سلاح نیز همانند اکثر سلاح های دیگر هنرهای رزمی در گذشته برای کارهای کشاورزی مورد استفاده قرار می گرفت که با ممنوع شدن استفاده از سلاح، کاربرد آن تغییر کرد. میزان قدرت تخریب نانچیکو بیش از 300کیلوگرم می باشد که به راحتی می تواند جمجمه دشمن را بشکند.
سرعت مانور شما با نانچیکو بسته به تمرین هایی دارد که برای یادگیری استفاده از آن انجام داده اید. شما باید به قدری با آن تمرین کنید که نانچیکو را به عنوان عضوی از بدن خود حس کنید. برای اینکه در انجام هر کدام از تکنیک ها خبره شوید باید ساعت ها و حتی روزهای زیادی را به تمرین هر یک از این تمرین ها اختصاص دهید. نانچیکو در انواع مختلف چوبی، آهنی، پلاستیکی و فومی ساخته می شود. در صورتی که تازه کار هستید بهتر است که از نوع فومی آن شروع کنید.


سلاح شوریکن

 

سلاح شوریکن


شوریکن سلاحی کوچک، ساده، کاربردی و مرگبار است که در زمان های قدیم توسط نینجاها مورد استفاده قرار می گرفت. ضربه ای دقیق و کاربردی با استفاده از شوریکن می تواند منجر به پارگی شاهرگ و در نهایت مرگ شود. در زمان های قدیم نینجاها تیغه های شوریکن را آغشته به زهر می کردند تا کشندگی آن چند برابر شود.
به دلیل کوچک بودن این سلاح نینجاها می توانستند آنها را در هر جایی مانند بغل کفش ها، پشت دست ها، پشت کمربند، پشت سر و دیگر جاها قرار دهند. یک نوع شوریکن چوبی نیز وجود داشت که برای جلوگیری از صعود دشمن ا زدیوار هنگام شب استفاده می شد. تکنیک های رهایی شوریکن احتیاج به تفکر تمرکز ودقت دارد. برای بدست آوردن تمرکز و دقت باید خود را بهتر بشناسید، محیط اطراف را با دقت بررسی کنید، هدف را مشخص کرده و برای بدست آوردن آن جنگید و تلاش کرد.


سلاح سای

 

سلاح سای


سلاح سای یکی از سلاح های ژاپنی پرکاربرد در هنرهای رزمی می باشد که نام آن برگرفته از منطقه ای بسیار قدیمی در ژاپن می باشد. در گذشته این سلاح نیز مورد استفاده کشاورزان قرار می گرفت که از آن برای فهمیدن میزان نرمی و عمق نفوذ آب در شالیزارها استفاده می شد. شکل این سلاح مانند یک باتوم تیز است.
به یاد داشته باشید که سلاح سای لزوما نباید دارای نوک تیز باشد زیرا این سلاح در اکثر موارد در حالت تدافعی استفاده میشود از موارد کاربرد سای میشود به دفاع در مقابل شمشیرهای بلند (کاتانا) اشاره کرد که در صورتی که مهارت در استفاده از سای داشته باشید به راحتی با سای می توانید شمشیر مهاجم را بشکنید.
 

برچسب ها: آموزش تونفا آموزش چوب آموزش کاتانا سای شوریکن
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha