سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چرا کاتا در آموزش من خیلی مهم است؟

چرا کاتا در آموزش من خیلی مهم است؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۶/۱۲ بازدید کنندگان:۱۴۴۲ نویسنده:سامان موسوی

 

شروع

من در ماه مارس سال 1993 در سن 9 سالگی به مدرسه "تای شی کای" کاراته رفتم. به نظر من کاراته به مراتب متفاوت تر از آن چیزی بود که در تلویزیون دیده بودم. من مانند ماهی کوچکی در یک اقیانوس عظیم بودم که چیزهای زیادی باید یاد می گرفتم. من با توصیه یکی از دوستان خوانوادگی به مدرسه "تای شی کای" که در آن زمان یک مدرسه بسیار عالی بود رفتم. پدر و مادر من تصمیم گرفتند که آموزش کاراته را از آن مدرسه شروع کنم. پدر و مادر من اهمیت زیادی به انتخاب صحیح سبک کاراته و علاقه من قائل نبودند، به همین دلیل خیلی خوش شانس بودم که به مدرسه "تای شی کای" رفتم.

 

 

کاتا: اولین برداشت

وقتی برای اولین بار دیدم که کاتا چگونه انجام می شود، به اعتقاد من شبیه یک رقص بود که با مجموعه ای از حرکات درست شده بود. وقتی که کاتا به من آموزش داده شد و من توانستم آن را انجام دهم از آن تنفر داشتم. ما باید این کاتا را بارها و بارها تمرین می کردیم، و همان تمرین را دوباره و دوباره انجام می دادیم. من انجام این کار را به عنوان اتلاف وقت می دانستم.

بعد از مدتی متوجه شدم که مزایا و معانی زیادی پشت حرکات کاتا وجود دارد. با درک این موضوع توانستم که به آن احترام بگذارم و از انجام آن لذت ببرم. نه تنها دیگر آن را به عنوان یک رقص خالی نمی دیدم بلکه آن را به عنوان جوهر اصلی کاراته می دانستم. با ادامه تمرینات کاتا، توانستم چیزهای بیشتری در مورد آن کشف کنم. حتی تکنیک های ساده برای من بری من معنی دار می شدند.

من متوجه شدم که هر کاتا دارای تکنیک هایی است که برای اهداف دفاع از خود ضروری هستند. اکنون به این نتیجه رسیده ام که آموزش کاتا یکی از مهمترین بخش های کاراته می باشد که امتیازی  اضافه برای یادگیری و آموزش به ما می دهد.

 

 

Bunkai

من اعتقاد دارم که عمل کاتا اهمیت زیادی در Bunkai دارد (برنامه های کاربردی کاتا). تمرین Bunkai باور شخصی افراد در دنباله ای از حرکات را که تمرین می کنند را به ارمغان می آورد. برای مثال: ممکن است که به اعتقاد من یک برنامه تمرین بوناکی بهترین راه برای وضعیت دفاع شخصی باشد. از سوی دیگر ممکن است که یکی دیگر از رزمی کاران معتقد باشد همان برنامه برای او متفاوت باشد. هر کدام از دانش آموزان کاراته تفسیرهای متفاوتی از چگونگی برنامه های کاربردی بوناکی و نحوه استفاده از آن در دفاع شخصی دارند.

 

 

حرکت های کاتا

تمام تکنیک های کاتا باید عزم و اراده شما را نشان دهند. هرگز نباید به تمرینات کاتا به عنوان یک رقص خالی نگاه کنید. حرکت های کاتا خطرناک می باشند و می توانند اسیب های جدی وارد کنند. قبل از یادگیری شاخه های مختلف حرکات کاتا، باید درک کافی از آنها داشته باشید و بتوانید آن ها را کنترل کنید. به یاد داشته باشید که این حرکات را فقط در شرایط دفاع از خود می توانید به کار ببرید و از آن به عنوان ابزاری برای آزار و اذیت کردن دیگران قرار استفاده نکنید. همچنین نشان دادن این حرکات به افراد دیگر می تواند خطرناک باشد، چون آنها درک کاملی از این حرکت ندارند و نمی توانند آن را کنترل کنند.

 

 

اهمیت کاتا

یکی از مزیت های استفاده از عمل کاتا این است که هر فرد می تواند سرعت خود را در انجام آن پیدا کند. دانش آموزان نباید کاتا را شبیه دیگر دانش آموزان انجام دهند. برای من مهم این است که کاتا را شبیه هیچ کس دیگری انجام ندهم. همچنین  انجام کاتا قدرت و زمان بندی ما را افزایش می دهد. نکات مهمی که در هنگام انجام کاتا باید به آن ها توجه کنید عبارتند از سرعت، زمان، تنفس، قدرت و کنترل. بنابراین هیچ روش استانداردی برای قضاوت در مورد کاتا وجود ندارد و نحوه انجام کاتا در هر شخص متفاوت می باشد.

 

کاتای ساده و پیچیده

کاتا ی ساده و آسان (Kihon Sugata)  برای توسعه اصول اولیه آن بسیار مهم است. من بر این باور هستم که کاتای بسیار ساده باید توسط دانش آموزان پیشرفته و مبتدیان انجام شود. هنگامی که افراد مبتدی شروع به یادگیری کاتا می کنند باید مواردی همچون تعادل، کنترل، قدرت، انعطاف پذیری، سرعت، آگاهی و حرکت های مختلف به آنها آموزش داده شود.

برای رسیدن به سطح کاراته پیشرفته باید اصول پیچیده را فرا بگیرید و بتوانید هر کدام از حرکات کاتا را به درستی انجام دهید و معانی و اهدافی که در پشت هر کاتا وجود دارد را درک کنید. من بر این باور هستم که دانش آموز و مربی که می گویند بر تمامی جنبه های کاتا تسلط دارند در اصل وجود ندارند. به یاد داشته باشید زمانی که می گویید همه چیز را فراگرفته اید، چیزهای خیلی بیشتری برای یادگیری وجود دارند.

 

تعادل

هنگام یادگیری کاتا، نباید از اهمیت تعادل در آن چشم پوشی کرد. تعادل جسمی و روانی یکی از بزرگترین مزایای کاتا می باشد. با یادگیری یک کاتای جدید، فرآیند یادگیری یک سیستم جدید تعادل را هم یاد می گیرید. با انجام تمرینات کاتا میزان تعادل شما بهبود می یابد. داشتن تعادل در دفاع شخصی نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

 

برچسب ها: سبک های هنر های رزمی کاتا کاراته هنر های رزمی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha