سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

آیا مدیتیشن می تواند فشار خون بالا را کاهش دهد؟

آیا مدیتیشن می تواند فشار خون بالا را کاهش دهد؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۱۱/۲۰ بازدید کنندگان:۱۱۱۳ نویسنده:قاسم نژاد

مدیتیش یک تمرین ذهنی - بدنی است که باعث ترویج آرامش می شود و به عنوان وسیله ای برای کنترل فشار خون تمرین می شود. فشار خون میزان نیرویی است که خون در گردش، به دیواره سرخرگ ها (شریان های اصلی) وارد می کند و می تواند ناشی از شماری از عوامل از جمله تنگی عروق ناشی از سن، مشکلات پزشکی اساسی و مصرف بالای سدیم باشد. با استفاده از مدیتیشن می توانید فشار خون تان را کنترل کنید و مقاومت بدن خود را در برابر بیماری قلبی، سکته قلبی و بیماری مزمن کلیه افزایش دهید.

مدیتیشن چگونه تاثیر می گذارد؟

اگرچه محققان هنوز مشخص نکرده اند که مدیتیشن چگونه فشار خون را پایین می آورد، ولی تصور بر آن است که تمرین مدیتیشن ممکن است بر فعالیت سیستم عصبی خودکار وظیفه آن تنظیم فشار خون است، تاثیر بگذارد. مدیتیشن ظاهرا فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک را (که در پاسخ به استرس رگ های خونی را باریک می کند) کاهش می دهد و باعث افزایش فعالیت سیستم عصبی پاراسمپاتیک (که پهنای رگ های خونی را افزایش می دهد) می شود.

اثبات علمی مدیتیشن و فشار خون

بر طبق یک تجزیه و تحلیل از نه آزمایش بالینی در سال 2008، مدیتیشن متعالی (نوعی مدیتیشن که شامل تکرار یک کلمه، صدا یا عبارت به منظور متوقف کردن ورود افکار منحرف به ذهن است) می تواند در کنترل فشار خون تاثیر گذار باشد. محققان به این نتیجه رسیدند که تمرین مدیتیشن متعالی ممکن است تاثیر بالقوه ای در کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک داشته باشد و به طور تقریبی به 4.7 و 3.2 میلی متر جیوه برساند. (فشار خون سیستالیک بالاترین سطح فشار خون و دیاستولیک پایین ترین سطح آن است)


نکته مورد توجه این است که اولین پژوهش در سال 2004 که پنج آزمایش بالینی را مورد تحقیق و بررسی قرار داد و هیچ مطالعه قابل قبولی را به منظور تایید مدیتیشن متعال برای کنترل استرس نیافت.

استفاده از مدیتیشن برای فشار خون بالا

بنا بر اینکه دانشمندان هنوز ثابت نکرده اند که مدیتیشن می تواند به طور قابل توجهی فشار خون را کاهش دهد، شما نباید به منظور کنترل فشار خون خود، فقط به مدیتیشن متکی شوید. شما به منظور دستیابی به فشار خون معمول و ثابت نگه داشتن آن، باید یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید، میزان مصرف سدیم و مشروبات الکلی را محدود کنید، به طور منظم ورزش کنید، وزن تان را متعادل کنید و از سیگار کشیدن خودداری کنید. در صورتی که برای کنترل فشار خون تان به مدیتیشن علاقه مندید، با دکتر خود در مورد اضافه کردن مدیتیشن به برنامه درمان تان، مشورت کنید. خود درمانی و خودداری و به تاخیر انداختن مراقبت استانداردی که دکتر تجویز می کند، پیامدهای جدی به دنبال دارد.

 

برچسب ها: استرس مدیتیشن فشار خون کاهش فشار خون
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha