سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

شنا، ورزشی برای کاهش استرس

شنا، ورزشی برای کاهش استرس
تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۱/۳۰ بازدید کنندگان:۱۷۷۴ نویسنده:سامان موسوی

 

به خاطر اینکه سرتان بیش از حد شلوق است خسته و کسل هستید و استرس زیادی به شما مارد می شود؟ برای رفع این مشکل پیشنهاد می کنیم که در بین این مشغله ها که دارید زمانی را به انجام ورزش و بخصوص ورزش های هوازی اختصاص بدهید. ممکن است بگویید ورزش باعث خستگی ما شده و به غیر از این چه تاثیری بر روی شما خواهد داشت؟ بر اساس تحقیقات انجام شده مشخص شد که ورزش کردن نه تنها باعث افزایش خستگی شما نمی شود بلکه باعث آرام تر شدن فکر و جسم تان می شود و شما می توانید همراه با روحیه ای خوب، آرامش و اعتماد به نفسی زیاد در زندگی تان بدست آورید.


ورزش برای آرامش خاطر

تحقیقاتی در زمینه اینکه کدام ورزش ها می توانند به آرامش ما و کاهش استرس مان کمک کنند انجام شده اند. ورزش کردن علاوه بر اینکه منجر به سلامت جسم می شود بلکه کمک زیادی به سلامت روانی افراد نیز می کند. همانطور که در مقالات قبلی به آن اشاره کردیم جسم و روح انسان همیشه با هم در حال تعامل اند و بر روی یکدیگر تاثیر گذار هستند. هنگامیکه شخصی شروع به انجام ورزش هوازی می کند منجر به این می شود که عملکرد سیستم تنفسی بهبود یافته، ریه ها عمل دم و باز دم را به بهترین نجو انجام دهند و اکسیژن بیشتری وارد خون شود که در کل منجر به عملکرد بهتر قلب خواهد شد. کسانی که به طور متناوب مشغول ورزش کردن هستند دارای روحیه ای شادتر بوده و آرامش بیشتری را در زندگی خودشان تجربه می کنند که در نهایت باعث افزایش اعتماد به نفس شان خواهد شد.


کدام ورزش ها بیشترین تاثیر را در ما دارند؟

همه ورزش ها برای ایجاد آرامش مفید می باشند اما با قاطعیت می توان گفت که ورزش شنا بیشتر از سایرین باعث کاهش استرس و اضطراب خواهد شد. شنا را در دسته ورزش های هوازی طبقه بندی کرده اند. اما شنا چه ویژگی هایی دارد که اینگونه باعث آرامش ما خواهد شد؟
در حین انجام ورزش های هوازی، اکسیژن به طور پیوسته به عضلات ارسال می شود. یکی دیگر از خصوصیات ورزش های هوازی این می باشد که در مدت زمان نسبتا طولانی و با سرعتی یکنواخت انجام خواهند گرفت. ازجمله این نوع ورزش ها می توان به دویدن بصورت آهسته و شنا اشاره کرد.
در این بحث منظور ما از شنا، شنایی می باشد که با سرعتی یکنواخت گاهی آهسته و گاهی تند انجام می شود. در این نوع شنا اکسیژن گیری باید به طورت صحیح انجام پذیرد.
پیاده روی تند، دو استقامت و نرم دویدن ازجمله دیگر ورزش های هوازی می باشند. با این وجود، با قاطعیت می توان گفت که نرم دویدن و شنای آهسته جزء بهترین ورزش ها جهت دسرسی به آرامش حساب می شوند.


چگونه ورزش های هوازی منجر به کاهش استرس می شوند؟

ورزش های هوازی بر روی فعل و انفعالات شیمیایی بدن تاثیر خواهند گذاشت. این تاثیر گذاری دارای سه مرحله می باشد. انجام دادن ورزش های هوازی بصورت آرام و یکنواخت منجر به این می شود که اکسیژن بیشتری به بدن برسد و مانع از افزایش اسید لاکتیک در خون شود. به همین خاطر فرد احساس خستگی و بی حوصلگی نخواهد داشت و حتی آن را نیز کاهش می دهد. در مرحله بعدی مواد شیمایی که منجر به آرامش و شادی می شوند در بدن ترشح خواهند شد. در نهایت فرد خستگی همراه با آرامش را تجربه می کند. ورزش های هوازی تنش های عضلانی را از بین برده و افسردگی و بی قراری و تنش را کاهش خواهند داد و در نتیجه منجر به آرامش شخص خواهند شد.
 

برچسب ها: استرس مزایای سلامتی شنا رهایی از استرس تمرینات استقامتی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha