سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نحوه تمرین پاس در ورزش والیبال

نحوه تمرین پاس در ورزش والیبال
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۱۱/۲۸ بازدید کنندگان:۲۳۱۳ نویسنده:سامان موسوی

در این مقاله قصد داریم نحوه تمرین برای بهبود وضعیت خود در پاس دادن را به شما آموزش دهیم. قبل از هر چیز بگذارید بیشتر با پاس و انواع آن آشنا شویم سپس به انجام تمرینات مشغول شویم.

آیا می دانستید چرا پاسور اصلی ترین بازیکن یک تیم در زمین والیبال است؟ به این دلیل پاسور یک بازیکن کلیدی به شمار می رود چون باید قادر باشد که با توجه به نحوه قرار گیری بازیکن خودی و دفاع حریف، تصمیمات درستی بگیرد. پاسور باید موقعیت هر کدام از بازیکنان هم تیمی را در زمین تشخیص داده و برای آنها موقعیت حمله فراهم کند. یکی دیگر از وظایف پاسور این است که دفاع تیم مقابل را آنالیز کرده و نقاط قوت و ضعف آنها را تشخیص دهد تا با توجه به آن، امکان حمله در مناطقی را فراهم کند که امکان بیشتری برای امتیاز گرفتن وجود دارد.

حال که با پاسور و وظیفه آن آشنا شدید به برسی انواع پاس ها می پردازیم:

 

پاس سرعتی

پاس سرعتی به هوش پاسور بستگی دارد زیرا باید فورا موقعیت اسپکرش را تشخیص داده و موقعیت را برای او فراهم کند. در این نوع پاس باید توپ را به منطقه ای پرتاب کنید که بالای دست سرعتی زن قرار بگیرد. از مزایای این نوع پاس ها می توان به غافلگیری حریف اشاره کرد.

 

پاس کنده (منطقه 2 و 4)

امروزه به خاطر سه دفاعه شدن در والیبال، پاس کنده استفاده چندانی ندارد. در این نوع پاس سعی بر این است که توپ مقداری به بیرون رفته و به اندازه دو توپ از تور بالاتر برود تا اسپکر راحت بتواند به آن رسیده و زاویه مناسب برای زدن ضربه را انتخاب کند.

 

پاس پشت خط

تفاوت این نوع از پاس با پاس کنده در این است که در پاس پشت خط سعی بر این است که توپ بیشتر از پاس کنده به بیرون متمایل شود یعنی حدود 4 توپ با تور فاصله داشته باشد. از خصوصیات و مزایای این پاس می توان به این نکته اشاره کرد که اسپکر توانایی مانور بیشتری دارد.

 

پاس پایپ

ارتفاع این نوع پاس حدود یک متر می باشد و باید حدود 4 توپ با تور فاصله عرضی داشته باشد. سعی کنید پاس پایپ را پشت سرعتی زن بدهید تا وقتی که دفاع وسط با سرعتی زن می پرد پایپ شما بی دفاع شود.

 

پاس بریده

پاس بریده همانند پاس سرعتی می باشد با این تفاوت که فاصله شما با سرعتی زن زیاد شده و برای جبران این فاصله باید سرعت توپ را افزایش دهید. این نوع پاس نیاز به دقت و تمرکز زیادی دارد و تقریبا از همه پاس ها سخت تر است.

 

حال که به تشریح انواع پاس ها پرداختیم در ادامه تمرینات ساده ای را به شما آموزش می دهیم که با استفاده از آنها می توانید قابلیت پاس دادن خود را بهبود ببخشید.

 

تمرین پنجه ( تصحیح فرم انگشت ها)

 

والیبال

 

همانند شکل بالا توپ را جلو صورت خود قرار دهید. کسی که ایستاده است توپ را به سمت کسی که نشسته رها می کند و او با استفاده از پنجه هایش توپ را دریافت و دوباره ارسال می کند. سعی کنید که این تمرین را چندین بار انجام دهید.

 

تمرین پنجه ( تصحیح کشش دست ها)

 

تمرین والیبال

 

همانند شکل بالا فرد ایستاده در بالای خرک مطبق توپ را به سمت پایین رها کرده و فرد نشسته توپ را با دستها کاملا کشیده و پنجه به طرف او می فرستد.

 

تمرین دریافت توپ

 

ورزش والیبال

 

آیا شما می توانید ۵ ، ۱۰ ، ۲۰ یا ۳۰ مرتبه توپ را به طور متوالی به بالا پنجه بزنید.

 

تمرین محاسبه لحظه دریافت توپ

 

ضربات والیبال

 

آیا می توانید ۵. ۱۰. ۲۰ یا ۳۰ مرتبه پشت سر هم توپ را با پنجه به دیوار بزنید.

 

تمرین بالا بردن قدرت عضلات

 

تمرین والیبال

 

این تمرین بین افراد بسیار رایج است. همانند شکل بالا توپ را به نفر مقابلتان پاس دهید. این کار را چندین بار انجام دهید.

برچسب ها: آموزش والیبال هندبال والیبال
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha