سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه در والیبال موفق شویم

چگونه در والیبال موفق شویم
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۴/۱۳ بازدید کنندگان:۱۱۱۷۵ نویسنده:سامان موسوی

اینکه والیبال را در مدرسه، در پارک، در ساحل یا هر جای دیگر بازی می کنید فرقی نمی کند که شما می خواهید در والیبال پیشرفت کنید. توسعه یک بازیکن متوسط به یک بازیکن خوب خواستار صبر، فداکاری و تمرکز بر روی بهبود مهارت های خود می باشد. شما می توانید مهارت های خود را به طور مداوم در یادگیری، تغییر تاکتیک و سرعت و استقامت خود بهبود ببخشید. در ادامه این مقاله از سایت ژیار آنلاین قصد داریم نحوه تبدیل شدن به یک بازیکن خوب را به شما آموزش دهیم.


بدست آوردن تجهیزات خوب


برای تمرین والیبال شما نیاز به تجهیزات خوب ازجمله یک دست لباس خوب که به شما امکان می دهید طیف وسیعی از حرکات بدن را انجام دهید، کفشی که به طور خاص برای والیبال طراحی شده و یک توپ مخصوص والیبال نیاز دارید. همچنین شما نیازمند داشتن یک تور و داور هستید.
•    مردان و بخصوص مردان بلند قدتر ممکن است که نیاز داشته باشند به جای کفش والیبال از کفش بسکتبال استفاده کنند.
•    برای انجام برخی از تمرینات والیبال می توانید از یک دیوار صاف یا یک حلقه بسکتبال استفاده کنید.


تمرین مواضع اصلی در والیبال


زمانی که شما والیبال بازی می کنید باید خود را در یک موقعیت اساسی آماده فرض کنید. بر روی پاها ایستاده و پاهای خود را به اندازه عرض شانه تان باز کرده و خم کنید. اطمینان حاصل کنید که وزن بدن تان بر روی هر دو پای تان پخش شده است تا بتوانید در مواقع نیاز عکس العمل سریعی از خود نشان دهید. دست هایتان را آزادانه در جلو خود قرار دهید.


تمرین حرکت کردن پا


بسیاری از حرکات پا نیازمند آن هستند که به سرعت از یک طرف به طرف دیگر حرکت کنید. مقدار حرکت ( مقدار انرژی مورد نیاز) را به وسیله مخلوط کردن پاها به حداقل برسانید. در موضع اولیه آماده ایستاده و روی یک خط مستقیم حرکت کنید. بدن خود را نزدیک تر به زمین نگه دارید.
•    پاهایتان را به صورت ضربدری در نیاورید، زیرا ممکن است که نیاز به حرکت داشته باشید.


یادگیری نحوه سرویس زدن


توپ باید از بالای تور حرکت کند. برای سرویس زدن، توپ را با یک دست تان به هوا پرتاب کنید. دست دیگرتان را برای ضربه زدن به وسط توپ بالا ببرید. مطمئن شوید که بازویتان به طور کامل گسترش یافته و با توپ تماس برقرار می کند. همچنین مهم است مطمئن شوید که  توپ را در مقابل خود پرتاب می کند. هنگام دنبال کردن توپ برای ضربه زدن دست خود را پایین نگه دارید. در اینجا حرکت پای شما بسیار مهم است، بوسیله آن می توانید تعیین کنید که کیفیت ضربه شما چقدر باشد. از پای مخالف دستی که می خواهید با آن ضربه بزنید به عنوان تکیه گاه و اهرم برای پرتاب خود به بالا استفاده کنید. شما باید زود تصمیم بگیرید و زمانبندی خوبی داشته باشید.


یادگیری نحوه پاس دادن در والیبال


در موقعیت اصلی نسبت به پایین آمدن توپ بایستید. موقعیت خود را طوری تنظیم کنید که توپ در جلو شما قرار بگیرد. قبل از ضربه زدن به توپ موقعیت خود را تعیین کرده و تنظیمات جزئی را انجام دهید.
•    دست های خود را به هم نزدیک کنید. پشت یکی از دست هایتان را در کف دست دیگری قرار داده و انگشت های خود را به هم فشار دهید. دست هایتان را تکان ندهید بلکه برای حرکت آنها از شانه هایتان استفاده کنید.
•    از نیروی هسته ای تحتانی بدن برای تامین قدرت و در مسیر درست قرار دادن آن استفاه کنید.


یادگیری نحوه توپ زدن


تنظیم توپ مانوری است که در آن بازیکن با توپ تماس برقرار کرده و آن را برای بازیکن دیگر آماده می کند. هر دو دست تان را به بالای سرتان ببرید. زمانیکه توپ پایین می آید از انگشت های خود برای ضربه زدن به توپ استفاده کنید.
•    توپ را با کف دست تان لمس نکنید. از مجموعه درست استفاده کنید، نوک انگشت های شست، انگشت سبابه و انگشت وسط هر دو دست. برای تنظیم درست توپ، آن را با نوک انگشت های دست تان تنظیم کنید.


یادگیری نحوه اسپک زدن


اسپک زدن یک تکنیک برای ضربه زدن به توپ با قدرت برای عبور از بالای تور می باشد بطوریکه بازیکنان حریف نیز به سختی بتوانند آن را مهار کنند. اسپک زمانی اتفاق می افتد که یکی از بازیکنان تیم خودتان توپ را برای شما تنظیم می کند. هم تیمی تان توپ را برای شما به بالا پرتاب می کند و شما هم برای ضربه زدن به آن پرش کرده و در بالاترین نقطه به توپ ضربه می زنید. سعی کنید که با وسط دست خود به توپ ضربه بزنید.
•    برای زدن یک اسپک خوب نیازمند داشتن زمانبندی خوبی می باشید. اگر شما خیلی زود یا خیلی دیر پرش کنید، ضربه زدن به توپ در بهترین موقعیت را از دست خواهید داد. سعی کنید به طور مکرر اسپک زدن را تمرین کنید.


داشتن حس خوب در همه زمان ها


والیبال ورزشی است که خواستار نگه داشتن چشم خود بر روی توپ در همه زمان ها و دانستن زمان پاس دادن، اسپک و یا ضربه زدن به توپ می باشد. داشتن حس خوب در کل بازی باعث می شود که کارایی شما تقویت شود.
•    درک خود را نسبت به تمرین بازی عوض کنید، مثل مسدود کردن توپ بر روی تور. مسدود کردن توپ خواستار آن است که توپ را با دقت تماشا کرده و چشم های خود را بر روی حرکات بازیکنان حریف نگه دارید.
 

برچسب ها: آموزش والیبال والیبال
پست های مشابه

نظرات کاربران

علی بولحسنی در تاریخ ۱۳۹۶/۶/۱۵ [۶:۵۲:۱۴ AM]

سلام میشه تکنیک های والیبال رو هم بزارید و نکاتی برای لیبرو که چطور بهترین باشم بزارید ممنون میشم
با سپاس

ارسال نظر
Captcha