سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه پرش خوبی در والیبال داشته باشیم؟

چگونه پرش خوبی در والیبال داشته باشیم؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۹/۱۶ بازدید کنندگان:۱۲۹۱۲ نویسنده:سامان موسوی

انجام پرش های خوب یکی از اصلی ترین مهارت هایی می باشد که هر بازیکن والیبال باید آن را یاد بگیرد. انجام پرش های خوب و بلند به اسپکرهای تیم این امکان را خواهد داد که ضرباتی مهار نا پذیر بزند.برای اینکه بتوانید پرش های خوب و با ارتفاعی انجام دهید باید به خوبی تمرین کنید. یکی از تمریناتی که در این راه به شما کمک می کند تمرینات به روش "پلایومتریک" می باشد که اکثر ورزشکاران از نحوه انجام دادن این تمرین بی خبر هسته و نمی دانند چگونه آن را انجام دهند.
تمرین پلایومتریک این قابلیت را به شما خواهد داد تا هنگامی که می پرید قادر باشید کشش های عضلانی راحت تری داشته باشید. به همین دلیل بیشتر انرژی تان صرف ارتفاع دادن به پرش تان خواهد شد تا آماده کردن عضلات. از طرف دیگر با این کار قادر خواهید بود که انرژی بیشتری را برای انجام دادن پرش های دیگر ذخیره کنید که این کار در هنگام مسابقات کمک زیادی به شما می کند.


حال به برسی 3 نکته کلیدی در انجام تمرین پلایومتریک خواهیم پرداخت:


تمرین فرود نینجایی (فرود عمیق)

قبل از اینکه بر روی ارتفاع دادن پرش تان کار کنید باید اول از هر چیز به عضلات خود این نکته را یاد دهید که نیرو را به طرف خود جذب کنند.
انجام فرودهای نینجایی در والیبال به شما کمک خواهند کرد تا در هر زمان که دوست داشتید بپرید، انرژی را به سمت عضلات تان جذب کرده و بپرید و هنگامیکه فرود می آیید آن را ذخیره کنید. این تمرین به شما کمک می کند که بیشترین انرژی ممکن را در زمان پریدن داشته باشید چراکه در زمانی که فرود می آیید انرژی را دارید ذخیره می کنید. این تمرین همچنین در مقابل تمرین های دیگر در زمینه پرش، از ریسک مصدومیت کمتری برخوردار است.


تمرین پرش های پله ای

حال که یاد گرفته اید چگونه به عضلات خود یاد دهید که انرژی را چه زمانی جذب و چه زمانی تخلیه و دخیره کنید نوبت آن است که بر روی ارتفاع دادن به پرش خود کار کنید. تمرین پرش های جعبه ای یا پله ای به شما کمک خواهند کرد که پرش های مرتفع تری در والیبال انجام دهید.

 

تمرین پرش در والیبال


جهت انجام این تمرین، همانند تصویر بالا جعبه ای را به اندازه بیشترین پرشی که دارید تهیه کنید (به هیچ وجه سعی نکنید که ارتفاع جعبه بشتر از مقداری باشد که در ابتدا می پرید). حال شما قادر خواهید بود که کم کم با این جعبه تمرین کرده و پرش های خود را مرتفع تر کنید.


تمرین پرش عمیق به جعبه

حال نوبت تمرین پرش عمیق رسیده است. در اصل می توان گفت این تمرین ترکیبی از دو تمرین اشاره شده در بالا می باشد  و در صورتی که دو تمرین بالا را به خوبی فرا گرفته باشید و بتوانید آنها را باهم ترکیب کنید خواهید توانست پرشی حرفه ای و بدون نقص در والیبال داشته باشید. انجام پرش های عمیع به شما کمک خواهد کرد ک انرژی تان را به خوبی جذب کرده و از طرف دیگر ارتفاع پرش خوبی نیز داشته باشید. این تمرین درواقع مهم ترین تمرین در این ۳ تمرین یادشده است که به عضلات شما یاد می دهد در طول بازی چگونه عمل کنند.

 

تمرین والیبال


برای انجام این تمرین همانند تصویربالا باید چندین جعبه را در کنال هم قرار دهید. روی اولین جعبه ایستاده و تلاش کنید که جعبه بعدی فاصله ای نیم متری با شما داشته باشد. به یاد داشته باشید که باید ارتفاع هر دو جعبه با هم برابر باشد. پس از آن از روی جعبه اول پریده و به آرامی بر روی جعبه دوم بایستید و سپس با سرعت بیشتری این کار را ادامه دهید. این بار وقتی پرش می کنید زمانی که روی جعبه دوم هستید قدری زانوهایتان را خم کنید.
 

برچسب ها: آموزش والیبال والیبال
پست های مشابه

نظرات کاربران

پرهام در تاریخ ۱۳۹۶/۴/۲۸ [۵:۰۲:۳۵ AM]

میتونستن مثل بقیه کمک هاشون بهمون بیشتر اطلاعات بپن.چون من خودم یه والیبالیستم و تمامی سابت هارو دنبال خواهم کرد

علیرضا در تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۲ [۱۲:۲۹:۳۹ PM]

ببخشید یه سوال داشتم من قدم 175 هست اما میتونم 150 سانت بپرم آیا میتونم در آینده در تیم های حرفه ای مانند تیم ملی و لیگ های اروپایی بازی کنم؟

ارسال نظر
Captcha