سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نحوه دریافت سرویس در والیبال

نحوه دریافت سرویس در والیبال
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۱۱/۲۸ بازدید کنندگان:۲۱۵۵ نویسنده:سامان موسوی

سرویس یکی از حرکات جالب و تماشاگر پسند در والیبال است. در مقالات قبلی نحوه زدن سرویس در والیبال را به شما آموزش دادیم. در این مقاله قصد داریم نحوه دریافت و کنترل سرویس را به شما آموزش دهیم.

قبل از هر چیزی برای دریافت سرویس صبر کنید. بازوها را از بدن خود جدا کرده و به سرویس زن نگاه کنید. توجه داشته باشید که پاهای شما باید محکم بوده و آماده رفتن به جهت توپ باشند. در تصویر زیر می توانید نحوه صحیح جای گیری قبل از دریافت سرویس را مشاهده کنید.

 

دریافت سرویس

انجام کوچکترین اشتباه در هنگام دریافت سرویس باعث از دست دادن یک امتیاز برای تیم شما خواهد شد. به همین خاطر باید آمادگی کافی برای دریافت سرویس را داشته باشید و قبلا تمرینات زیادی در این زمینه انجام داده باشید تا به آن مسط شوید.  برای اینکه بتوانید یک دریافت بی نقص داشته باشید  باید به نکات مهم تشخیهای تکنیکی و تاکتیکی توجه کنید.  از جمله این نکات می توان به جایگیری مناسب اشاره کرد.

 

سرویس در والیبال

 

قبل از هر چیزی برای دریافت خوب، پاهای خود را کمی بیشتر از عرض شانه هایتان باز کنید. باسن خود را بیرون داده و زانوهای خود را کمی خم کنید. سعی کنید وزن بدن خود را به جلوی پای خود انتقال دهید. در صورتیکه وزن بدن خود را بر روی پاشنه پایتان بگذارید می تواند باعث کاهش سرعت عمل شما شود.  وقتی که برای دریافت توپ آماده بودید دست ها را آزاد نگه داشته و پاهایتان را 90 درجه خم کنید.

 نکات زیر برای دریافت سرویس در والیبال می توانند کمک خوبی به شما بکنند:

 

1- آمادگی کافی دارید؟

اطمینان حاصل کنید که برای دریافت سرویس دارای آمادگی کافی می باشید. تمرکز خود را حفظ کرده و به سرویس زن نگاه کنید و مسیر توپ را دنبال کنید. ذهن خود را با افکار منفی مشغول نکنید.

 

2- به شانه و پاهای سرویس زن نگاه کنید

وقتی که گارد خود را گرفتید و آماده دریافت سرویس شدید به حالات بدن سرویس زن نگاه کنید. در بسیاری اوقات حالات بدن سرویس زن مشخص می کنند که می خواهد توپ را به کدام سمت پرتاب کند.

 

3- جای خجالت کشیدن نیست، می توانید توپ را درخواست کنید

هنگامیکه توپ سرویس به بلندترین نقطه رسید توپ را درخواست و به منطقه ای که می خواهید توپ را بزنید  حرکت نمایید. اگر بازیکن دیگری درخواست توپ کرد به منطقه خود حرکت و او را پوشش دهید تا توپ را خراب نکند.

 

4- زاویه بگیرید

هنگامی که می خواهید توپ را دریافت کنید باید دست شما زاویه داشته باشد تا بتوانید مسیر توپ را به سمت پاسورحرکت دهید. انجام صحیح این کار مستلزم هماهنگی بین تمام اعضای گروه می باشد و باید قبلا در این زمینه تمرینات زیادی کرده باشید.

 

5- خود را سازگار کنید

به یاد داشته باشید که امکان دارد سرویس ها در اخرین لحظه شیب برداشته و تغییر مسیر دهند. به همین جهت تصور نکنید که برای تماس با توپ، وضعیت بدن و دست و زمین درستی دارید. خود را برای آخرین تصمیم گیری آماده کنید.

 

6- ارتباط چشمی برقرار کنید

به محض شروع پاس خود روی نقطه تماس تمرکز کنید. شما باید از نظر ذهنی به خوبی وضعیت بدنی روی نقطه پاس تمرکز کنید.

 

7- به هم تیمی هایتان کمک کنید

همانطور که می دانید والیبال یک ورزش گروهی است، قرار نیست که شما همه کارها را به تنهایی انجام دهید. در صورتی که مسیر توپ منحرف شد و پاسورها نتوانستند به خوبی ضربه را بزنند باید شرایط را برای کمک به آنها فراهم کنید و سعی کنید بهترین موقعیت را برای هم تیمی های خود ایجاد کنید.

 

شما می توانید با تهیه مجموعه آموزشی والیبال از سایت ژیار آنلاین تکنیک های خود را ارتقا داده و تبدیل به یک والیبالیست حرفه ای شوید.

برچسب ها: آموزش والیبال هندبال والیبال
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha