سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

والیبال، ورزشی پر تحرک

والیبال، ورزشی پر تحرک
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۶/۱۳ بازدید کنندگان:۴۱۵ نویسنده:سامان موسوی

والیبال یکی از ورزش های پر هیجان و محبوبی می باشد که در سال 1895 بوسیله "ویلیام مورگان" در آمریکا ابداع شد. پس از آنکه والیبال شهرتی جهانی پیدا کرد در المپیک 1964 توکیو در بازی های رسمی المپیک قرار گرفت.


والیبال ورزش محبوب گروهی بوده که در آن بازیکنان هر تیم در دو طرف یک طور قرار می گیرند و تلاش می کنند با عبور دادن توپ از روی تور آن را به زمین تیم حریف فرود بیاورند. این ورزش تقریبا در تمام کشورهای دنیا انجام می شود ولی در شرق آسیا، برزیل و ایتالیا از محبوبیت خاصی برخوردار است. این ورزش تقریبا برای همه گروه های سنی مناسب است و همچنین انجام دادن آن به فضای زیاد نیاز ندارد. وسایل آن هم که شامل توپ و تور هستند گران نیستند و در کل می توان گفت والیبال ورزشی محبوب و ارزان است که با بیش از 800 میلیون طرفدار می توان آن را پرطرفدارترین ورزش جهان دانست که بازیکنان در هر سطح مهارت از انجام دادن آن لذت خواهند برد.


قانون خط مرکزی

 قانون خط مرکزی در والیبال مربوط به خطی است که درست در زیر تور کشیده می شود و بازیکنان حق ندارند از این خط عبور کنند. بر اساس این قانون اگر بخشی از پای بازیکن بر روی خط باشد مشکلی ایجاد نخواهد شد. بنابراین از نظر این قانون پای  بازیکن تقریبا در زیر تور قرار خواهد گرفت. در صورتیکه پای بازیکن حمله کننده زیر تور بیاید دفاع کننده ممکن است که نتواند از لگد کردن آن اجتناب نماید. دفاع کننده دقیقاً پس از مقابل با حمله به دلایل استراتژیک می پرد.
بعضی اوقات در هنگام انجام یک مسابقه طولانی، بازیکنان حدود یک و نیم تا 3 کیلوگرم از وزن خود را از دست خواهند داد که از مقدار مایعی که ورزشکار توانایی جبران آن را دارد بیشتر است. به همین جهت ضروری است که علاوه بر نوشیدن آب قبل از شروع بازی، در طی مسابقه و هر 15 دقیقه یکبار 150 تا 300 سی سی آب خورده شود.


خصوصیات بدنی یک والیبالیست

مشهود ترین مزیت والیبال قد بلند بازیکنان می باشد که بجز داشتن چربی کم قادر خواهد بود در رساندن به حداکثر سرعت جنگندگی و توانایی پرش بالا بسیار کمک کنند باشد. بازیکنان والیبال باید ساق های قوی داشته باشند تا بتوانند پرش خوبی داشته باشند. همچنین آنها نیازمندن داشتن عضلات بالا تنه قوی می باشند تا در آبشار زدن، سرویس زدن و دفاع روی تور موفق باشند.


صدمات احتمالی در هنگام دفاع روی تور

ممکن است بر اثر ضربه مستقیم توپ به دست در هنگام دفاع روی تور موجب شکستن استخوان های کف دست، انگشت ها، و خم شدن ناگهانی بند آخر انگشت که منجر به پاره شدن تاندون راست کننده آنها می شود ازجمله صدماتی است که ممکن است در هنگام دفاع روی تور به بازیکن والیبال وارد شود.


تغذیه ورزشکاران در والیبال

والیبال جزء ورزش های پر تحرک محسوب می شود به همین دلیل انرژی زیادی از بازیکن خواهد گرفت. غذایی که قبل از شروع بازی مصرف می شود باید این قابلیت را داشته باشد تا سطح انرژی ورزشکاران را به بالاترین میزان ممکن برساند و او را جهت انجام یک بازی نفس گیر آماده کند. این غذا باید تقریبا سه ساعت پیش از گرم کردن برای آغاز مسابقه خورده شود تا مشکلی در طول مسابقه ایجاد نگردد.
همانطور که قبلا اشاره کردیم والیبال جزء ورزشهای پر تحرک و پر انرژی است و یکی از مهمترین مشخصه های مفید و مهم در موفقیت یک والیبالیست تغذیه مناسب او می باشد زیرا این ورزش علاوه بر فعالیت جسمی زیاد به فکری باز و آماده نیازمند است که بدون یک رژیم غذایی اصولی و درست توسط یک مشاور تغذیه امکان پذیر نخواهد بود.
 

برچسب ها: آموزش والیبال والیبال
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha