سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

قوانین ابتدایی بسکتبال

قوانین ابتدایی بسکتبال
تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۳/۷ بازدید کنندگان:۳۰۶۶ نویسنده:سامان موسوی

بسکتبال یکی از ورزش های گروهی و پرطرفدار می باشد که طی چند سال اخیر پیشرفت قابل ملاحظه ای بدست آورده و توانسته افراد زیادی را به خود جذب کرده است. ازجمله معروف ترین مسابقات بسکتبال در دنیا می توان به لیگ NBA آمریکا اشاره کرد. در ادامه این مقاله از سایت ژیار آنلاین قصد داری به برسی قوانین ابتدایی بسکتبال بپردازیم.
 


1- شما می توانید توپ را با هر کدام از دست ها ( یا هر دو دست) و در هر جهتی که بخواهید پرتاب کنید.

2- شما می توانید با یک یا هر دو دست تان به توپ ضربه بزنید. البته بهتر است بدانید که مشت زدن به توپ در بسکتبال غیر قانونی است.

3- بازیکنان نباید زمانی که توپ را در دست دارند بدوند، ولی اجازه دارند توپ را از جایی که دریافت کرده اند پرتاب کنند. البته در این بین، بازیکنانی که در حال دویدن هستند و سریع توپ را دریافت می کنند از این قاعده مستثنی هستند.

4- شما باید توپ را با دستان تان بگیرید و اجازه ندارید که از بدن تان برای گرفتن توپ کمک بگیرید.

5- ازجمله کارهای غیر مجاز دیگر در بسکتبال می توان به تنه زدن، گرفتن، هل دادن، پشت پا زدن و همچنین ضربه زدن به بازیکن حریف اشاره کرد. در صورتی که هر کدام از بازیکنان این کارها را انجام دهند داور خطا می گیرد و در صورت تکرار بازیکن از زمین اخراج شده و تا زمان کسب امتیاز بعدی اجازه ورود به زمین را ندارد. اگر خطای بازیکن شدید باشد و داور تشخیص دهد که به منظور آسیب رساندن به بازیکن حریف این خطا را انجام داده است می تواند بازیکن را برای کل بازی اخراج کرده و اجازه جایگزین کردن آن نیز وجود نخواهد داشت.

6- در صورتی که بازیکن به توپ مشت بزند این کار خطا حساب خواهد شد و همچنین سه مورد بالا را نقض خواهد کرد.

7- اگر هر کدام از تیم ها 3 بار به صورت متوالی مرتکب خطا شوند برای تیم مقابل یک گل در نظر گرفته خواهد شد.

8- هنگامی گل محاسبه خواهد شد که توپ به وسیله ضربه و یا پرتاب از زمین به داخل سبد وارد شده و در آن باقی بماند، البته به شرط اینکه مدافعین آن را لمس نکرده و مزاحمتی برای آن ایجاد نکنند. همچنین در حالتی که توپ در کناره های سبد باقی بماند و حریف سبد را حرکت دهد گل قبول خواهد شد.

9- در شرایطی که توپ از زمین مسابقه بیرون برود باید توسط اولین بازیکنی که آن را لمس می کند به داخل زمین پرتاب شود. در شرایطی که اختلاف نظر وجود داشته باشد داور توپ را به وسط زمین پرتاب خواهد کرد. همچنین در صورتی که توپ از زمین خارج شده و بازیکنی بخواهد آن را پرتاب کند تنها 5 ثانیه برای پرتاب توپ فرصت خواهد داشت. اگر از این 5 ثانیه بیشتر شود توپ به تیم حریف واگذار خواهد شد. اگر باز هم تیمی بخواهد در تاخیر بازی و وقت کشی تمرکز کند داور خطای آن تیم را اعلام می کند.

10- مسئولیت قضاوت بازیکنان بر عهده داور می باشد، همچنین داور وظیفه دارد که خطا ها را یادداشت کرده و بعد از سه خطای متوالی به سر داور خبر دهد. علاوه بر این، داور می تواند بازیکنان تیم را بر اساس قانون شماره 5 از زمین اخراج کند.

11-  وظیفه سرداور این است که بر روی توپ قضاوت کرده و هنگامی که توپ در جریان بازی از زمین خارج می شود مالکیت آن را تعیین کند. همچنین سرداور گل شدن توپ را تایید کرده، امتیازات را محاسبه می کند و دیگر وظایف معمول را انجام می دهد.

12- مدت زمانی که بازیکنان در مسابقات بسکتبال برای استراحت کردن نیاز دارند 5  دقیقه بین دو نیمه می باشد. مدت زمان هر نیمه نیز 15 دقیقه می باشد.

13- در پایان وقت مسابقه هر تیمی که دارای بیشترین امتیاز باشد به عنوان تیم برنده انتخاب خواهد شد. اگر امتیازات دو تیم با هم مساوی باشند با موافقت کاپیتان های دو تیم بازی تا کسب یک گل دیگر ادامه خواهد یافت.
 

برچسب ها: آموزش والیبال بسکتبال هندبال
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha