سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

راهنمای یوگا

راهنمای یوگا
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۵/۵ بازدید کنندگان:۱۱۰۸ نویسنده:سامان موسوی

 

همه شما می دانید که یوگا فواید جسمانی و روانی زیادی دارد. در این مقاله قصد دارم به برسی ورزش یوگا بپردازیم و سوالات رایجی که در مورد این ورزش پرسیده می شوند را بررسی کنیم.

 

یوگا چیست؟

یوگا یکی از ورزش های باستانی می باشد که بر قدرت، انعظاف پذیری، تنفس و افزایش سلامت جسمانی و روانی تاکید می کند. اجزا اصلی یوگا، حالت بدنی(یک سری از حرکات طراحی شده برای افزایش قدرت و انعطاف پذیری) و تنفس می باشند. قدمت این ورزش به حدود 5000 سال پیش در هند بر می گردد. یوگا در حال حاضر در مراکز تفریحی، ورزشی، مدارس و بیمارستان ها انجام می شود.

 

یوگا چه فوایدی دارد؟

مطالعات علمی زیادی بر روی یوگا انجام شده است و اکثر مطالعات نشان می دهند که یوگا یک روش بی خطر و موثر برای افزایش فعالیت بدنی از جمله قدرت، انعطاف پذیری و تعادل می باشد. برخی از شواهد و مدارک نشان می دهد که تمرین یوگا به طور منظم برای افراد مبتلا به فشار خون، بیماری های قلبی و عروقی، درد کمر، افسردگی و استرس مفید می باشد.

 

آیا یوگا می تواند از زمین گیر شدن چلوگیری کند؟

بله، یوگا باعث بهبود تعادل با تقویت بدن، به ویژه در مچ پا و زانو می شود در نتیجه احتمال زمین گیر شدن را کاهش می دهد. زمین گیر شدن ممکن است باعث ایجاد بیماری های متفاوتی شود.

 

آیا یوگا می تواند به افراد مبتلا به ورم مفاصل کمک کند؟

یوگا در افرادی که دچار ورم مفاصل هستند باعث افزایش انعطاف پذیری و قدرت می شود. بعضی از تحقیقات نشان می دهد که یوگا می تواند درد و مشکلات افراد مبتلا به آرتروز زانو را کاهش دهد. بعضی از حرکات یوگا برای افراد مبتلا به ورم مفاصل مناسب نمی باشند. یک مربی که با مشکلات آرتریت یا همان ورم مفاصل آشنا است بهتر می تواند حرکات یوگا را بر اساس نیاز و محدودیت های شما به شما آموزش دهد. اگر مشکل خاص سلامتی دارید بهتر است قبل از شروع یوگا با یک متخصص یا فیزیو تراپ مشورت کنید.

 

آیا من برای یوگا خیلی پیر نیستم؟

نه، بعضی از افراد یوگا را در سن 70 سالگی انجام می دهند و وقتی با آن آشنا می شوند از آن لذت می برند. کلاس یوگا برای همه گروه های سنی وجود دارد. یوگا ورزشی است که می توان آن را از دوران کودکی تا کهنسالی انجام داد.

 

آیا برای انجام یوگا باید تناسب اندام خاصی داشته باشم؟

نه، برای پیوستن به کلاس یوگا فقط کافی است که توانایی نشستن و بلند شدن داشته باشید. هر چند که بعضی از کلاس های یوگا بر روی صندلی یا به حالت نشسته انجام می شوند به همین توانایی هم نیازی نیست.

 

آیا برای انجام یوگا باید انعطاف پذیر باشم؟

لزوما نه، یوگا برای بهبود انعطاف پذیری شما است و به شما کمک می کند که بتوانبد فراتر از محدوده طبیعی خود عمل کنید. به طوری که در طول فعالیت های روزانه احساس راحتی و آرامش بکنید.

 

آیا با انجام دادن یوگا احتمال آسیب دیدگی من وجود دارد؟

آسیب دیدگی رایج  در یوگا کشیدگی عضلات می باشد. اما اگر حرکات آن به درستی انجام شوند، ورزشی امن و بی خطر است. سعی کنید یک کلاس مناسب و مربی واجد شرایط را برای یادگیری یوگا انتخاب کنید تا آسیبی به شما نرسد.

 

چه سبک یوگا را باید کار کنم؟

یوگا دارای سبک های متفاوتی می باشد. هر کدام از سبک های یوگا بر روی مناطق مختلفی  مانند حالات بدن یا تنفس تاکید دارند. مربی های یوگا سعی می کنند ترکیبی از سبک های مختلف  را آموزش دهند.

 

مدت زمان کلاس های یوگا چقدر می باشد؟

کلاس های یوگا می توانند از مدت 45 دقیقه تا یک ساعت و حتی بیشتر انجام شوند. ممکن است زمان بیشتری لازم  باشد تا شیوه تنفس صحیح را یاد بگیرید به همین دلیل با توجه به کارایی هر فرد این زمان متغیر می باشد. بهتر است قبل از ثبت نام با یک مربی یوگا در مورد رویکرد و نگرش خود در مورد یوگا صحبت کنید.

 

آیا می توانم به جای رفتن به کلاس یوگا از یک کتاب یا DVD آموزشی استفاده کنم؟

بهتر است که برای شروع یادگیری یوگا، به کلاس بروید تا تکنیک های خاص و نحوه تنفس صحیح را یاد بگیرید. وقتی شما از طریق DVD یوگا را آموزش ببینید وقتی سوالی برایتان پیش بیاید کسی نیست که به شما کمک کند. یا اگر حرکتی را اشتباه انجام دهید کسی پیش شما نیست که آن را اصلاح کند به همین دلیل امکان دارد که در دراز مدت برای شما مشکل بوجود بیاید. زمانی می توانید از DVD استفاده کنید که کلاس های مقدماتی را پشت سر گذاشته باشید و با تجربه باشید.

 

برچسب ها: آموزش یوگا تمرینات کششی یوگا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha