سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

به عنوان یک ورزشکار چگونه با اضطراب مقابله کنیم

به عنوان یک ورزشکار چگونه با اضطراب مقابله کنیم
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۱۰/۲۰ بازدید کنندگان:۱۲۵۰ نویسنده:قاسم نژاد

ورزش اغلب با اضطراب عملکرد همراه است. آیا تا به حال در طول یک مسابقه ورزشی مهم احساس خفگی کرده اید یا احساس کرده اید اضطراب تان مانع پیشرفت عملکرد ورزشی تان شده است؟ بسیاری از ورزشکاران در طول مسابقه، موقعی که افزایش آدرنالین بدن شان به غلط به عنوان اضطراب توسط مغز تفسیر می شود و افکار منفی به مغزشان هجوم می آورد و این اضطراب اثرات مخربی روی عملکرد آنها می گذارد. شما قبل از اینکه یاد بگیرید که چگونه علایم اضطراب را در طول مسابقه کنترل کنید، باید از رابطه بین اضطراب و عملکرد ورزشکاری آگاه باشید.

روانشناسی ورزش چیست؟

روانشناسی ورزش، یک بخش روانشناسی است که به ورزشکار کمک می کند تا ذهنش را به صورت بهتری برای انجام مسابقه آماده کند.

ارتباط روانشناسی ورزش با اختلال اضطراب اجتماعی (Social Anxiety Disorder) چگونه است؟

افرادی که دچار اختلال اضطراب اجتماعی هستند، از عملکرد و موقعیت های اجتماعی هراس دارند. اگرچه دیگر فعالیت ها و عملکرد ها مانند موسیقی و ورزش نیز باعث اضطراب می شوند، رایج ترین ترس افراد، صحبت کردن در عموم (سخنرانی) است.اغلب روانشناسان ورزشی به ورزشکاران کمک می کنند تا در طول مسابقه بر اضطراب عملکرد خود غلبه کنند. این نوع اضطراب در شکل وخیم تر، به عنوان اختلال اضطراب اجتماعی (SAD) شناخته شده است.

چه ارتباطی بین اضطراب و عملکرد ورزشی وجود دارد؟

اضطراب قبل و بعد از مسابقات ورزشی، عملکرد شما را به عنوان یک ورزشکار پایین می آورد. وقتی بدن تان در زیر فشار اضطراب باشد، انجام حرکات هماهنگ مسابقه به طور فزاینده ای برایتان دشوار می شود. سطح معینی از برانگیختگی (هیجان) مفید است و ما را برای مسابقه و رقابت آماده می کند. اما هنگامی که این برانگیختگی و هیجان زیاد باشد،  ممکن است به طور جدی توانایی رقابت کردن تان را سلب کند. هم چنین، میزان مشخصی از نگرانی شما در مورد چگونگی عملکرد تان در مسابقه، سودمند است، ولی نگرانی بیش از حد از جمله الگو های رفتاری منفی و پیش بینی های شکست می تواند باعث ایجاد یک فرآیند علت و معلولی به نام پیش گویی خودکام بخشی ( پیش گویی ناگزیر ساز) شود. تفاوت های چشمگیری بین عملکرد شما در حین تمرین و در طول مسابقه وجود دارد. اضطراب هنگام مسابقه می تواند عملکرد تانرا تحت تاثیر قرار دهد.

چه عواملی بر اضطراب و عملکرد ورزشی تاثیر گذار هستند؟

برخی ورزشکاران بیشتر در معرض اثرات ناشی از اضطراب بر عملکرد شان قرار می گیرند. ورزشکاران آماتور به دلیل عدم تجربه در مسابقات و کنترل هیجان، بیشتر از ورزشکاران حرفه ای محتمل تاثیر اضطراب بر عملکردشان هستند.

همچنین ورزشکارانی که در ورزش های فردی مشارکت می کنند، بیشتر از افرادی که در ورزش های گروهی شرکت می کنند، دچار اضطراب می شوند. در مسابقات گروهی، فرد حس می کند بخشی از گروه است و این حس بخشی از فشاری را که افراد به صورت جداگانه و در مسابقات فردی تجربه می کنند، کم می کند.


شواهدی وجود دارد که سطح اضطراب افراد در ورزش های گروهی، هنگامی که بازی در خانه حریف انجام می شود، نسبت به بازی خانگی بیشتر است. به علاوه، حس مشترک گروهی حاکی از داشتن طرفداران (تماشاچیان) بیشتر و آشنایی بیشتر با مکان اجرای مسابقه، بر میزان اضطراب در طول مسابقه تاثیر گذار است.

چرا برخی ورزشکاران در شرایط سخت و تحت فشار موفق می شوند و برخی دیگر خود را می بازند؟


چگونه ورزشکاران زبده به طور مداوم در رقابت های سخت پیروز می شوند؟ پژوهش نشان می دهد که اعتماد به نفس نقش مهمی در چگونگی مقابله با علایم اضطراب در هنگام عملکرد ورزشی دارد. افرادی که به توانایی های خود باور دارند، بیشتر احتمال دارد که به

برانگیختگی و اضطراب عکس العمل مثبت داشته باشند و در رقابت پیروز شوند. ورزشکاران زبده اغلب روی طرز برخورد شان با برانگیختگی تمرکز می کنند. آنها برانگیختگی را بیشتر به عنوان شور و هیجان در نظر می گیرند


 در کل، وقتی شما به توانایی خود باور دارید و احساس می کنید که برای یک مسابقه کاملا آماده هستید، اعتماد به نفس به بالاترین سطح عملکرد منتج می شود. اضطراب و اعتماد به نفس در انتهای این طیف، معکوس همدیگرند، وقتی اعتماد به نفس قوی باشد، اضطراب ونگرانی را از ذهن خارج می کند.

چگونه می توان اضطراب عملکرد ورزشی را کنترل کرد؟


شما می توانید برای کنترل اضطراب استراتژی هایی مانند تصویر سازی ذهنی (تجسم)، آرام سازی پیش رونده عضلانی و بازسازی شناختی را به کار بگیرید. اگر علایم اضطراب در شما بسیار شدید است و با استراتژی های خود رهبری بهبود نمی یابید، به دکترمراجعه کنید و نگرانی تان را با او در میان بگذارید. شما ممکن است از اختلال اضطراب عملکرد ( SAD (Social Anxiety Disorder رنج ببرید و به درمان تخصصی احتیاج داشته باشید.

 

برچسب ها: استرس رهایی از استرس ورزشکاران
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha