سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

هندبال چگونه ورزشی است؟

هندبال چگونه ورزشی است؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۶/۱ بازدید کنندگان:۴۹۸ نویسنده:سامان موسوی

هومر که یکی از تاریخ نویسان معروف یونان باستان بود در کتاب مشهور خود به نام "اودیسه" ورزش هندبال را با نام اورانیا یاد کرده است. همچنین نقاشی های مربوط به هندبال که در سال 600 قبل از میلاد بر روی یکی از دیوارهای آتن قدیم حک شده بود در سال 1926 کشف شد.

 

در تابستان سال 1980 میلادی یک معلم ورزش آلمانی به نام "کنراد کخ" شروع به اصلاح تکنیک ها و قوانین والیبال کرد. پس از آن هندبال به صورت 11 نفره که به بازی "هازنا" شبیه بود برگزار شد. کخ که در دانشسرای تربیت بدنی برلین مشغول تدریس بود شروع به آموزش هندبال به دانشجویان خود کرد. پس از اینکه دانشجویان او فارغ التحصیل شدند سعی در گسترش این بازی در آلمان و دیگر کشورها کردند. این بازی در زمین فوتبال صورت می گرفت به همین دلیل تعدادی از مقررات فوتبال بر روی آن اثر گذاشت.  تیم های اتریش و آلمان اولین مسابقی بین المللی هندبال را برگزار کردند که این بازی با نتیجه 3 بر صفر به نفع اتریش به پایان رسید.

11 کشور آمریکا، کانادا، دانمارک، فنلاند، فرانسه، یونان، ایرلند، اتریش، سوئد، چک اسلواکی و آلمان جزء اولین کشورهایی بودند که در فدراسیون بین المللی هندبال که در سال  1928در آمستردام هلند تاسیس شد عضو شدند. پس از آن اولین بازی های بزرگ و رسمی هندبال در سال 1936 در المپیک برلین که به صورت تیم های 11 نفره بازی می کردند برگزار شد. در این مسابقات کشور های آلمان، اتریش و سوئد اول تا سوم شدند.

ابتدا بازی هندبال در زمین های فوتبال که روباز بودند برگزار می شد اما به دلیل سردی هوا در اروپای شرقی مجبور شدند این بازی را در داخل سالن برگزار کنند. در این میان دانمارکی ها و سوئدی ها موفق تر از دیگر کشورها بودند زیرا بازی در فضای محدود سالن منجر به کاهش تعداد بازیکنان شده و امکان هر تغییر و تحولی را در تکنیک های هندبال به وجود آورد. به این ترتیب ورزش جدیدی با نام "هندبال سالنی" به وجود آمد. حدود 30 سال هندبال سالنی و هندبال فضای باز با هم متداول بودند و در کشورهای اروپایی انجام می شدند تا اینکه در هندبال سالنی در المپیک 1972 مونیخ به بازی های موجود در المپیک افزوده شد.

 

آموزش هندبال

 

پس از آنکه حدود 20 سال از اضافه شدن هندبال سالنی به بازی های المپیک گذشت نوع دیگری از هندبال به نام "هندبال ساحلی" پدید آمد که ویژگی ها و کارایی این رشته را در میان شن و ماسه نشان می دهد. عده زیادی هندبال را به عنوان مادر ورزش های توپی نام می برند.

هندبال در انواع مختلفی انجام می شود که عبارتنداز:

·         هندبال 7 نفره

·         هندبال کوچک

·         هندبال نشسته

·         هندبال با ویلچر

·         هندبال ساحلی

 

معرفی هندبال

برای بازی کردن هندبال کافی است سبک بازی بسکتبال را در نظر بگیریم که در آن توپ با سرعت زیاد در بین دروازه ها در جریان بوده و بازیکنان تلاش می کنند تا به جای وارد کردن توپ به داخل حلقه آن را از پشت محوطه 6 مطر به داخل دروازه که تقریبا نصف اندازه دروازه فوتبال است وارد کنند و یک امتیاز بگیرند.

زمین بازی هندبال محوطه ای به طول 40 و عرض 20 متر می باشد که دارای دو محوطه دروازه و بازی می باشد. در کنار هر دروازه یک محوطه قرار دارد که بجز دروازه بان کسی اجازه ورود به آن را ندارد. برای زدن ضربه به سمت دروازه بازیکنان باید خود را به داخل محوطه درواز پرتاب کنند و قبل از اینکه پای شان به زمین برسد توپ را پرتاب کنند.

زمان استاندارد بازی هندبال دو نیمه 30 دقیقه ای می باشد که 10 دقیقه بین این نیمه ها استراحت می کنند. در صورتی که لازم باشد که برنده آن بازی حتما معلوم شود اگر بازی در پایان وقت معمول مساوی شد در دو نیمه 5 دقیقه ای برگزار می شود که یک دقیقه زمان استراحت بین دو نیمه است. البته زمانی که برای بازی هندبال در نظر گرفته شده است زمان فعال آن است، مثلا اگر توپ از زمین خارج شده یا به هر دلیلی بازی متوقف شود زمان سنج متوقف خواهد شدو تا زمانی که دوباره توپ به جریان در نیاید شروع به کار نخواهد کرد.

 

مزایای بازی هندبال

ورزش هندبال به دلیل تحرک زیادی که بازیکنان در آن دارند ویژگی های ورزش های اساس مانند دو میدانی و ورزش های دسته جمعی را دارا می باشد. علاوه بر این می توان از هندبال برای بدست آوردن آمادگی های جسمانی همچون سرعت، چابکی، استقامت، مهارت، دقت، قدرت و هماهنگی بین اعصاب و عضله استفاده کرد.

ویژگیهای ورزشهای اساسی مثل دو و میدانی و نکته‌های فنی بیشتر ورزشهای دسته جمعی را داراست و مزیت دیگر برای کسب آمادگیهای جسمانی نظیر سرعت، چابکی، استقامت، مهارت، دقت، قدرت و هماهنگر بین اعصاب و عضله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

ورزش هندبال

 

آسیب های وارد شده بر اثر هندبال

با افزایش علاقه به ورزش هندبال، تشخیص و درمان صحیح آسیب های آن اهمیت بیشتری می یابد. آسیب های گزارش شده در همه گروههای سنی و همه سطوح مسابقات تقریبا یکسان می باشد.شایع ترین اندام های آسیب دیده در بازیکنان هندبال اندام تحتانی و فوقانی و تنه می باشد. همچنین شایع ترین آسیب های گزارش شده در هندبال به ترتیب پیچ خوردگی مچ پا، التهاب تاندون و کشکک و پیچ خوردگی مهره های کمر اشاره کرد. شایع ترین شکستگی های رخ داده در هندبال شکستگی مربوط به کف و مچ دست و پاها می باشد.

  • شما می توانید ویدیوی آموزش هندبال به زبان فارسی را از سایت ژیار آنلاین تهیه کنید.
برچسب ها: هندبال
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha