سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نگاهی به ورزش هندبال

نگاهی به ورزش هندبال
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۶/۱۸ بازدید کنندگان:۴۵۹ نویسنده:سامان موسوی

هندبال ازجمله ورزش های گروهی می باشد که در آن دو تیم که هر کدام 7 بازیکن دارند با هم رقابت می کنند. از بین 7 بازیکن یکی از آنها به عنوان دروازه بار در جلو دروازه می ایستد. هدف در وررش هندبال عبور دادن توپ از روی خط دروازه ها می باشد. در این ورزش، بر عکس فوتبال، از دست برای پاس دادن به هم تیمی ها و شوت کردن توپ استفاده می شود. در آخر بازی تیمی برنده خواهد بود که بیشترین گل را زده باشد. در ادامه این مقاله از سایت ژیار آنلاین قصد داریم نگاهی به قوانین و مقررات بازی هندبال بیندازیم.


مدت زمانی بازی در هندبال

بازی هندبال در دو نیمه 30 دقیقه ای برای بزرگسال ها، 25 دقیقه ای برای جوان ها، و 20 دقیقه ای برای نوجوان ها می باشد که زمان استراحت بین دو نیمه 10 دقیقه است.


تعداد بازیکنان در بازی هندبال

هر تیم هندبال می تواند 12 بازیکن معرفی کند که 7 نفر از آنها به عنوان بازیکن اصلی انتخاب می شوند. البته در هندبال کوچک، تعداد بازیکنان اصلی 5 نفر می باشند.


دروازه بان هندبال

دروازه بان هندبال اجازه دارد که در منطقه 6 متری تعیین شده مانور داده و حرکت کند. زمانیکه دروازه بان از منطقه 6 متری بیرون آمد به عنوان بازیکن محسوب خواهد شد و اجازه ندارد وقتی که توپ را در دست دارد به محوطه 6 متری برگردد. همچنین هیچ بازیکنی اجازه ندارد که توپ را در منطقه 6 متری به دروازه بان پاس دهد.


بازیکنان بازی هندبال

بازیکنان هندبال می توانند بوسیله پاس یا دریبل حریف، توپ را به زمین آنها انتقال دهند. هر بازیکن هندبال حق استفاده از دو تا سه گام را دارد. یک سه گام قبل از دریب کردن حریف و سه گام دوم پس از دریبل است که پس از آن بازیکن باید سریعا توپ را پاس داده یا اینکه به طرف دروازه حریف شوت کند.


بازیکنان ذخیره در هندبال

بر خلاف فوتبال، در هندبال بازیکنان ذخیره می توانند هر لحظه و به تعداد تفعات زیاد وارد زمین بازی شوند. البته به این شرط که باید ابتدا بازیکنی که تعویض می شود از زمین بازی خارج شود تا بازیکن جدید جایگزین او شود.


دیگر مقررات بازی هندبال

 •  در صورتیکه بازیکن مدافع،یک موقعیت مسلم گل را از بازیکن مهاجم تیم مقابل بگیرد به تیم مقابل یک پنالتی در فاصله 7 متری داده خواهد شد که در آن تمام بازیکنان بجز دروازه بان باید پشت خط 9 متری قرار داشته باشند.

 

 • هر بازیکن می تواند 3 ثانیه توپ را بدون داشتن فعالیت در دست داشته باشد. علاوه بر آن، در زمان پرتاب های اوت یا پنالتی بازیکن باید قبل از اتمام 3 ثانیه پاس داده یا اینکه توپ را شوت کند.

 

 • در صورتیکه بازیکنی به تعداد دفعات زیاد مرتکب خطا شود ابتدا به او تذکر داده می شود و در صورت تکرار کارت زرد و سپس کارت قرمز دریافت خواهد کرد. پس از دریافت کارت قرمز، بازیکن باید از زمین بازی به مدت 2 دقیقه بیرون برود و تیم او در این 2 دقیقه با یک بازیکن کمتر به کار خود ادامه دهد. چناچه بازیکنی 3 بار اخراج شود دیگر اجازه بازی کردن در آن مسابقه را نخواهد داشت و تیم او می تواند پس از اتمام دو دقیقه یک بازیکن جایگزین به زمین بفرستد. اگر قبل از اتمام دو دقیقه نیمه اول تمام شود، ادامه آن در نیمه دوم محاسبه خواهد شد.

 

 • در همه پرتاب خطا و اوت ها بازیکن مدافع باید حداقل 3 متر با بازیکنی که توپ را در دست دارد فاصله داشته باشد. در صورتیکه این قانون را رعایت نکنند به بازیکن خاطی کارت زرد داده می شود و برای هر تیم مدافع فقط یک بار تذکر داده خواهد شد.

 

 •  به هر بازیکن یک کارت و به هر تیم سه کارت زرد تعلق می گیرد و بعد از آن اخراج 2 دقیقه ای برای بازیکن به همراه خواهد داشت.

 

 • در صورتیکه تمام توپ از خط دروازه عبور کند داور آن را گل اعلام می کند. اگر پس از اینکه داور سوت زد توپ از خط دروازه عبور کند آن گل حساب نخواهد شد.

 

 •  در مسابقات والیبال به تیمی که برنده شود 2 امتیاز و به تیمی که مساوی کند 1 امتیاز داده می شود. چنانچه تیمی در مسابقه حاضر نشود نتیجه مسابقه 10 بر صفر به نفع تیم مقابل ثبت خواهد شد.

 

 • در صورتیکه لازم باشد در یک مسابقه حتما یک تیم برنده شود اگر بازی با نتیجه مساوی به پایان برسد پس از اتمام زمان بازی دو دقت 5 دقیقه ای بدون استراحت برای ادامه بازی تعیین خواهد شد.

 

 •  اگر بازیکنی پس از اعلام داور در دریافت توپ توسط مهاجم تاخیر ایجاد کند به بازیکن خطا کننده کارت قرمز تعلق خواهد گرفت و باید زمین بازی را به مدت 2 دقیقه ترک کند.

 

 •  بازیکن برای پرتاب اوت باید یکی از پاهای خود را بر روی خط طولی و پای دیگرش را بیرون از آن قرار دهد. بازیکن مقابل هم باید حداقل 3 متر با بازیکنی که اوت را پرتاب می کند فاصله داشته باشد.

 

 •  بازیکنی که پرتاپی را انجام می دهد بعد از قرار گرفتن در محل تخلف نمی تواند توپ را به زمین بزند و دوباره بگیرد و یا به دیگری واگذار نماید تا او پرتاپ را انجام بدهم، بلکه هر بازیکنی که در محل خطا قرار گیرد باید ظرف 3 ثانیه توپ را به جریان بیاندازد.

 

 • در صورتیکه بازیکنی جهت بدست آوردن موقعیت بهتر از منطقه شش متر عبو کند داور خطا گرفته و به تیم مقابل یک پرتاب آزاد داده خواهد شد.
برچسب ها: هندبال
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha