سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه در فرم های کاراته حرفه ای شویم؟

چگونه در فرم های کاراته حرفه ای شویم؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۴/۲۶ بازدید کنندگان:۶۰۲ نویسنده:سامان موسوی

فرم های سنتی که به عنوان کاتا شناخته می شوند بخش بزرگی از مسابقات کاراته را تشکیل می دهند. در این مقاله چند راهنمایی به شما ارائه می دهیم تا بتوانید در مسابقات کاتا قهرمان شوید.


انتخاب فرم درست

هر یک از رزمی کارها دارای نقاط قوت و توانایی بدنی مختلفی می باشند. به همین دلیل بهتر است فرمی را انتخاب کنید که با بدن شما تناسب بهتری داشته باشد. تعدادی از فرم ها نسبت به دیگر فرمها رقابتی تر هستند. شما باید فرمی را برای مسابقات انتخاب کنید که طولانی تر و سخت تر باشد و همچنین حرکات آنها شما را به چالش بکشد. با مربی خود مشورت کنید تا به کمک او بهترین فرم را برای خود انتخاب کنید.
 

شکستن کاتا و کار بر روی اصول اولیه

بدون اصول اولیه (kihon) فرم شما در هم و برهم خواهد شد و داوران بلافاصله حرکات شما را نادیده خواهند گرفت. بر روی هر کدام از حرکاتی که می خواهید انجام دهید تمرکز کرده و به آرامی و ترتیب آنها را انجام دهید. سعی کنید با کمک مربی تان فرم های طولانی را به چند قسمت بشکنید. این کار به شما کمک خواهد کرد که راحت تر آنها را یاد بگیرید.


بر روی هر کدام از بخش های فرم تمرکز کرده و از داشتن جریان صحیح مطمئن شوید

برخی از حرکات باید به سرعت و برخی دیگر باید به آرامی انجام شوند. در برخی از نقاط شما باید مکث کنید، در حالیکه در دیگر بخش ها باید به سرعت عمل کنید. شکستن فرم ها به چند بخش می تواند در ایجاد تمرکز به شما کمک کرده و مطمئن خواهید شد که جریان درستی را در پیش گرفته اید.


تمرکز خود را گسترش دهید

اصول اولیه کاراته، تنها عوامل مهم برای به ثمر رساندن آن نمی باشد. شما نیاز دارید که بر روی تمرکز خود تمرکز کنید. این تمرکز ها می تواند شامل تمرکز بر روی تنفس، تماس چشمی و کیا کشیدن همزمان با انجام دادن ضربات سریع می باشد. در کاتا، بدون تمرکز و قدرت نمی توانید به موفقیت برسید.


انجام تمرین فرم خود برای مخاطبان

اغلب اوقات، مردم در انجام دادن فرم ها بسیار خوب عمل می کنند اما زمانیکه در مسابقات شرکت می کنند عملکرد خوبی را از خود بروز نخواهند داد. به همین دلیل بهتر است که هنگام تمرین کاتاها از دیگران بخواهید که تمرین شما را تماشا کنند و از تمرین کردن در مقابل دیگران ترسی نداشته باشید.


تمرین، تمرین، تمرین

تا جاییکه می توانید تمرین کنید. چه در خانه و چه در باشگاه، در هر موقعیتی که زمان و مکان مناسبی برای شما فراهم شد به تمرین فرم های خود بپردازید تا در انجام دادن آنها خبره شوید.


دریافت بازخورد

از مربی و دوستان خود بخواهید که تمرین شما را نگاه کرده و بازخورد آنها را مشاهده کنید. همچنین شما می توانید از تمرینات خود فیلم گرفته و بعدا به تماشای آن بپردازید تا نحوه کار خود را تفسیر کرده تا نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید.


داشتن نگاهی تیز

اگر تیز بین و تمیز باشید داوران خواهند فهمید که در انجام کار خود مسر هستید و به طور جدی به آن خواهید پرداخت و ممکن است که در نمره دهی توسط داوران نیز تاثیر گذار باشد. مطمئن شوید که لباس هایتان تمیز و اتو کرده باشند. همچنین موهای شما مرتب بوده و ناخن هایتان کوتاه و تمیز باشند. به یاد داشته باشید که گردنبند یا هیچ جواهری در هنگام مسابقه همراه خود نداشته باشید.


تا جاییکه می توانید در تورنمنت ها و مسابقات شرکت کنید

هر بار که در مسابقات شرکت می کنید تجربه شما بیشتر شده و توانایی شما افزایش خواهد یافت. شرکت در مسابقات و تورنمنت ها به شما کمک خواهد کرد تا بازخورد داوران و دیگران را مشاهده کرده و همچنین از نزدیک به تماشای رقابت های کاراته کارهای دیگر بپردازید. همه این عوامل به شما کمک خواهند کرد تا عملکرد شما افزایش یابد.


تجسم کردن

هر شب قبل از خواب تجسم کنید که در حال انجام کاتا هستید. زمانی که در اتوبوس یا صف هستید می توانید در ذهن خود حرکات کاتا را مرور کرده و خود را در حال انجام دادن آنها تجسم کنید.


یادگیری از دیگر رزمی کاران بزرگ

شما باید تا جاییکه می توانید به تماشای تمرین و مسابقات دیگر رزمی کاران بزرگ بپردازید. این کار بسیار مفید است که ببینید چه کاری انجام می دهند و چه کاری انجام نمی دهند. از حرکات آنها نکته برداری کرده و در تمرینات خود اعمال کنید.


چسبیدن به فرم خود

اغلب اوقات بسیاری از افراد کاتاهای خود را تغییر می دهند. آنها فکر می کنند چون در یک فرم برنده نشدند باید فرم دیگری را امتحان کنند. اما این کار اشتباه است. شما باید به فرم خود چسبیده و سعی کنید دلایل عدم موفقیت در آن را پیدا کرده و جهت رفع آنها نهایت تلاش خود را بکار ببندید. فرم عوض کردن های متوالی باعث عدم پیشرفت و تلف شدن زمان تان خواهد شد.


نکته


•    مربی پیدا کنید که تجربه کافی در آموزش فرم های کاتا داشته باشد.
•    اهداف قوی برای خود انتخاب کنید.
•    پیشرفت در کار مستلزم تمرین های متولی و طاقت فرسا می باشد. به همین دلیل خسته نشوید و تا جاییکه می توانید تمرین کنید.

 
 

برچسب ها: آموزش کاتا کاتا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha