سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه به تمرین کاتا بپردازیم؟

چگونه به تمرین کاتا بپردازیم؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۱/۲۰ بازدید کنندگان:۳۶۹۸ نویسنده:سامان موسوی

 

کاتا ترکیبی از حرکت های فردی و یک الگوی توالی می باشد. تمرین کاتا نه تنها به شما کمک می کند که به صورت مرحله به مرحله یاد بگیرید بلکه چگونگی ارتباط بدن و ذهن را نیز به شما آموزش خواهد داد. هرچه بیشتر تمرین کنید حرکات شما موثرتر و کار آمد تر خواهند بود و به شما کمک می کنند که قدرتمندتر به پیش بروید.


داشتن یک طرز فکر

بر روی طرز فکرتان تمرکز کنید. شما باید به چیزهای داخلی و خارجی که باعث پرت شدن حواس تان می شوند توجه کنید. باید ذهن خود را به گونه ای برای انجام کاتا آماده کنید که در حین انجام دادن کاتاها فقط به نحوه انجام دادن آنها فکر کنید نه چیز دیگری.


تنفس موثر

در برابر تنگ شدن نفس تان مقاومت کنید. سعی کنید با حداکثر ظرفیت ریه تان تنفس کنید. از بازدم کامل پرهیز کنید چراکه باعث شل شدن و آسیب پذیر شدن بدن خواهد شد. سعی کنید که سرعت تنفس خود را با حرکاتی که انجام می دهید تنظیم کرده و زمانبندی مناسبی داشته باشید. از تنفس یکنواخت در حین انجام کاتا پرهیز کنید.


حفظ فرم

بر روی تعادل، ثبات و وضعیت خود تمرکز کنید. توجه زیادی به اطراف باسن خود داشته باشید چراکه در تعادل و ثبات بدن تان تاثیر زیادی دارد. در ابتدای تمرین کاتا سعی کنید که فرم های خود را اولویت بندی کرده و مشخص کنید که کدام را با سرعت بالا و کدام را با سرعت پایین انجام می دهید تا تسلط بیشتری بر روی آن داشته باشید.


تمرکز بر روی چگونگی کارکرد ماهیچه ها به صورت پشت سر هم

بر روی اینکه در هر حرکت چگونه عضلات هر قسمت از بدن تان با هم کار می کنند تمرکز کنید. برای مثال، زمانیکه مشت می زنید بر روی اینکه پاها و بدن تان در چه موقعیتی باید باشند تمرکز کنید. شما با استفاده از عضلات مرتبط و کار آمد نیروی ضربه را به حداکثر برسانید.


تجسم کردن حریف خود

تصور کنید حریفی هم اندازه شما در برابرتان قرار دارد. استفاده از حریف خیالی به عنوان یک نقطه تمرکز برای پیشرفت شما در کاتا بسیار مهم است. شما باید طوری رفتار کنید که انگار در یک مبارزه واقعی قرار دارید.


داشتن اعتماد به نفس

سعی کنید که سرعت خود را از شروع تا پایان حفظ کنید. زمانیکه کاتای جدیدی را یاد گرفتید به آرامی شروع به انجام الگوی آن کرده و به مرور سرعت خود را بهبود دهید. داشتن سرعت از همان ابتدا باعث ترسیدن حریف خواهد شد.


شروع با یک کاتای ساده

اگر شما تازه کار هستید Taigyoku Shodan یا اولین کاتا را انجام دهید که شامل سه حرکت اساسی است: موضع بلند رو به جلو، بلوک کشاله ران و ضربه به شکم.


نکات مهم

-    روش محبوب بسیاری از اساتید هنرهای رزمی برای انجام کاتا اینگونه است که تصور می کنند در برابر یک اژدهای چند سر قرار گرفته اند که از همه جهات به او حمله می کند. در حالیکه این کار ممکن است احمقانه به نظر برسد اما اینکار شخص را مجبور به تلاش زیاد جهت مقابله با حریف خیالی می کند.


-    بیشتر تکنیک های کاتا بر روی منطقه نیم تنه بدن تمرکز دارند چراکه هسته بدن بوده و به راحتی می توان ضربات مشت و لگد را به آن قسمت زد. تمرکز بر روی نیم تنه بسیار مهم است.


-    ممکن است که شخصی با برخورد یک ضربه کشته شود، البته این اتفاق به ندرت روی می دهد. برای اینکه ضربه ای تاثیر گذار داشته باشید باید تمام تمرکز خود را بر روی آن گذاشته و از نهایت قدرت و دقت خود استفاده کنید.


-    تمرین کاتا به شما کمک می کند که تکنیک های خود را توسعه دهید اما در بهبود قدرت شما تاثیری ندارد. برای انجام این کار بهتر است که در برابر چیزی که در برابر شما مقاومت داشته باشد تمرین کنید (برای مثال یک کیسه بوکس). البته به یاد داشته باشید که این کار را باید به صورت تدریجی انجام داده و ابتدا آن را با سرعت پایین انجام دهید.


-    دو کاراکتر مورد استفاده برای کاتا در ژاپن وجود دارد. اولین فرم ثابت است، مانند یک الگوی دوخت. دومین فرم به گونه ای است که متناسب با وضعیتی که در آن قرار دارید می تواند متغیر باشد. 

برچسپ ها :
آموزش کاتا کاتا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha