سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

هدف کاتا

هدف کاتا
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۱۱/۲۳ بازدید کنندگان:۲۲۰۳ نویسنده:سامان موسوی

عمل و هدف کاتا چیزی است که اغلب مورد بحث است و یک نقطه جدی مشاجره بین رزمی کاران باشد.


 بسیاری از افراد بر این باورند که کاتا از رده خارج شده و بی فایده است و نباید دیگر آن را انجام داد. در مقابل عده ای معتقداند که کاتا تمرینی برای تناسب اندام، تعادل و هماهنگی است نه چیز بیشتر. همچنین عده ای نیز بر این باورند که کاتا شیوه ای مراقبه می باشد که توسعه ذهن و روح را در نظر می گیرد. افرادی بر این باورند که کاتا از روش های مبارزه عملی که از یک سری دریل های انفرادی پیوسته جمع آوری شده تشکیل شده است. البته سایه های خاکستری در بین هر کدام از این دیدگاه ها و همچنین نظرات مبهمی نیز در میان آن به چشم می خورد. اما بزرگترین گروه ها تمایل دارند که در مورد هدف کاتا بحث کنند.

 

شکستن اجسام در کاتا


مشکل با تعیین هدف کاتا این است که هدف شما در کاتا پیدا است و به طور مستقیم به درک خود و آنچه که شما به دنبال آن هستید بستگی دارد. در این راستا، نظرات همه در مورد کاتا درست است. اکر فکر می کنید که کاتا منسوخ شده است و هیچ خدمتی نمی کند پس شما ارزش آن را در تمرینات خود پیدا نکرده اید. اگر فکر می کنید که فقط یک روش برای توسعه تناسب اندام، تعادل و هماهنگی است چیزی است که شما از آن بدست خواهید آورد. اگر فکر می کنید که در حال حرکت به سمت مدیتیشن است پس چگونه باید شما از آن استفاده کنید. اگر شما آن را به عنوان مجموعه ای از روش های مبارزه ببینید پس از آن به طور مداوم انواع چیزها را در جنبش ها یاد خواهید گرفت. کلید هدف کاتا، قصد در عمل آن است.
این مطلب ما را به پاسخ این سوال می رساند که چرا بین رزمی کاران اختلاف و نظرات زیادی در مورد کاتا وجود دارد. قطعا کسانی که از هنر کاتا استفاده نمی کنند آن را حس نکرده و درک بسیار محدودی از آن دارند. اما تکلیف رزمی کارانی که به شدت از کاتا، kuen, hyung و غیره استفاده می کنند چیست؟ پاسخ به این سوال چند وجهی است و می تواند بسیار متنوع باشد چراکه در بین رزمی کاران تجربه و چشم انداز هر کدام از آنها متفاوت است.

 

آموزش کاتا


یکی از مهمترین عوامل در درک مردم از کاتا، نفوذ ژاپن در هنرهای رزمی می باشد. هر چند روش کار فرم ها می تواند در آسیا یافت شود. در حالیکه کاراته یک هنر اوکیناوایی است در اصل، بسیاری از افرادی که با کاراته آشنایی دارند به شدت از سوی فرهنگ ژاپنی تحت تاثیر قرار گرفته اند. این مهم است، چراکه فرهنگ ژاپنی دیدگاهی بسیار قوی در مورد کاتا دارد، آنها برای هر چیزی یک کاتا دارند. در آن فرهنگ، کاتا دقیق ترین روش برای انجام کار می باشد.  کاتا برای چای دم کردن، لباس پوشیدن، جارو کردن و غیره وجود دارد.
از طریق عملکرد کاتا، مردم به دنبال توسعه کمال شخصی با مراقبه با کیفیت هستند. اگر این کاتا را از دیدگاه فرهنگی می بینید پس چگونه می توانید آن را در هنرهای رزمی نیز ببینید. از آنجا که ژاپن تا حد زیادی مسئول محبوبیت کاراته است، منطقی است که این ایده را از کمال خود و حرکت مراقبه در میان دیدگاه های محبوب در کاراته داشته باشد که به آن هدف کاتا نیز می گویند.
یکی دیگر از جنبه های نفوذ ژاپن در کاتا این واقعیت است که کاراته در ژاپن تا حد زیادی در مدارس و دانشگاه ها آموزش داده می شود. مردان جوان ورزشکار، زمانیکه کشور خود را برای جنگ آماده می کرد خواستند تا خودشان را از لحاظ جسمی و ذهنی به چالش بکشند. این واقعا جنبه مبارزه ورزشی در کاراته را به ارمغان می آورد اما در عین حال باید به جنبه آمادگی جسمانی کاتا و تمرینات کیهون تاکید کرد.

 

کاتا در کاراته


البته فقط ژاپن نبود که بر روی آن تاثیر گذاشت. چین هم نقش مهمی در توسعه و عملکرد کاتا دارد. در حالی  که چین یک کشور است اما از یک فرهنگ واحد دور می باشد. چین دارای جمعیتی بسیار زیاد است که در مناطقی بسیار متفاوت با هم زندگی می کنند. این بدین معنی است که حتی در هنرهای رزمی دیدگاه های مختلفی زیر چتر هنرهای چینی وجود دارد. از لحاظ تاریخی، می دانیم که فرم های هنر چینی تمایل به افتادن در دو دسته روش های مبارزه و فرم های تکاملی بودند.


 

برچسب ها: آموزش کاتا کاتا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha