سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

کاتا چه نقشی در کاراته ایفا می کند؟

کاتا چه نقشی در کاراته ایفا می کند؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۴/۲۵ بازدید کنندگان:۲۵۹۰ نویسنده:سامان موسوی

 

 

در این بخش از مقالات سایت ژیار آنلاین می خواهیم به برسی نقش کاتا در کاراته بپردازیم. در کل دو باور اصلی در مورد کاتا وجود دارد:


باور اول- کاتا یک نوع داستان است

باید به شما بگوییم که این باور اشتباه است. حتی یک مبارزه ساده نیز پر هرج و مرج بوده و پیش بینی آن تقریبا غیر ممکن است. در این بین، هیچ داستانی نخواهد توانست که اجرا شود و باعث به خود انگیختگی مبارزه در حال اجرا شود.


باور دوم- کاتا به ما کمک می کند تا تکنیک های مرگبارتر کاراته را راحت تر یاد بگیریم

خیر، این باور نیز اشتباه است. همانطور که قبلا به شما گفته ام انجام یک تمرین کاتا حتی به اندازه 1000 بار در برابر یک حریف خیالی به اندازه یک مبارزه واقعی اثربخشی مثبتی ندارد. تمام تکرارهای کاتا در دنیا تغییر نخواهند کرد. بهتر است بدانید که کاتا تنها تلفیقی از تکنیک ها است که بطور تصادفی جمع و مونتاژ شده و انجام دادن آن باعث می شود که احساس آزادی کنید.
 
اینکه نقش واقعی کاتا در کاراته را درک کنیم به میزان قابل توجهی به 3 رکن اساسی بستگی دارد. درک این مفاهیم به شما کمک خواهند کرد که راحت تر بتوانید جای کاتا را در آموزش های خود یافته و آن را بصورت آگاهانه تر به انجام برسانید. حال به برسی 3 رکن اساسی کاتا می پردازیم:
 


رکن اول- یکپارچگی ساختاری

دیدن کاتا در بیرون و نتیجه گیری از ترکیب و ترتیب دلخواه تکنیک های آن آسان می باشد. در اصل، در بعضی از مسابقات کاتا قوانینی از نوع ژیمناستیک وجود دارند که رزمی کار موظف به انجام دادن آنها است. از بین این قوانین می توان به قانون تعداد ضربات لازم برای شرکت کنندگان و انجام دادن آن در حداقل زمان اشاره کرد. افرادی که می خواهند این استانداردهای کاتا را به درستی به انجام برسانند باید ذهن آماده تری داشته باشند.
حرکات کاتا می توانند سریع و سبک و یا آرام و سنگین باشند ولی رزمی کار باید قادر به حس آنها باشد. ایستادن بر روی یک پا و انجام ضربات سبک تر در برابر سر در شرایطی که بصورت دایره وار می چرخید ممکن است قابل توجه به نظر برسد ولی هیچ استحکامی ندارد، هیچ برنامه ای مناسب تر از قدرت نیست. همانطور که می دانید کاراته متعادل شده و بدن به صورت یکپارچه عمل می کند و تمامی اعضای بدن به صورت هماهنگ مشغول کار هستند.


 رکن دوم-  داشتن انسجام

ذهن اصطلاحی آشنا برای رزمی کاران است. می توان در این مورد به انسجام کاتا اشاره کرد. آیا تا حالا کاتاای را که در آن از حرکات دیدنی و جذاب استفاده شده است را دیده اید؟ آیا می دانید در آن زمان چه اتفاقی افتاد؟ به احتمال زیاد جواب تان منفی است. باید بدانید که اغلب تکنیک های ساختگی کاتا تمایل به اجرای سریع و انقباضی دارند، اما اگر بتوانید تکنیک های کاتا را بصورت آهسته مشاهده کنید می بینید که این حرکات نمایشی بسیار ضعیف بوده و در یک مبارزه واقعی تا حد زیادی بی استفاده و بی معنی هستند.


رکن سوم- داشتن قصد و نیت

یکی از چیزهایی که در یک کاتای واقعی در یک دوره طولانی مدت و توسط افرادی که بلد هستند که چه کار بکنند و آن را به درستی زیر نظر مربی با تجربه  یاد بگیرند وجود دارد و آن هم این است که قصد و نیتی پشت آن باشد. مجموعه ای از اصول متحد کننده وجود دارد، در تعدادی از این اصول حرکات به طرف داخل، خارج و یا اطراف سریع می باشند.
در صورتی که کاتای ما ضعیف باشد مانند بچه خردسالی به نظر می رسیم که در یک مغازه بزرگ اسباب بازی فروشی قرار دارد اما هیچ پولی برای خرید آنها ندارد. در یک کاتای خوب این حس که یک تمرین کننده خوب بر روی زمان و مکان کنترل دارد به کار سرعت می بخشد. این بخش از تمرکز را هدف کاتا می نامند.
در این مقاله به برسی 3 رکن اساسی کاتا پرداختیم. اکنون ممکن است که این سوال برایتان پیش بیاید که آیا وجود کاتا در آموزش کاراته هیچ کمکی به ما می کند؟ در این مورد استدلال های متفاوتی وجود دارد، ولی برای پاسخ دادن به این سوال باید ابتدا درک درستی از کاتا داشته باشید.
 

برچسپ ها :
آموزش کاتا کاراته کاتا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha