سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

آیا کتل بل ها واقعا موثرند؟

آیا کتل بل ها واقعا موثرند؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۳/۲۰ بازدید کنندگان:۱۴۵۴ نویسنده:قاسم نژاد

این سوالی است که بسیاری از افراد ممکن است به آن اشاره کنند. من کتل بل هایی را از تمرینات بسیار کم کاربرد تا هر نوع تمرین تبلیغاتی و بسیار معمول فیتنس دیده ام. زیر سوال بردن ارزش کتل بل ها به دلیل محبوبیت زیاد شان، ممکن است کمی مشکل باشد، اگرچه در پی به چالش کشیدن چیزهایی که محبوبند و تبدیل به جریان اصلی می شوند، واکنش های شدیدی وجود دارد.

 

بسیاری از بزرگ ترین طرفداران آموزش کتل بل و مربیان قدرتمند به طور شگفت انگیزی پیام های گیج کننده ای در مورد ارزش واقعی کتل بل ارائه می دهند و همین باعث شده که من در مورد آن فکر کنم و برایم جای سوال است که " آیا کتل بل ها موثرند؟" علم در این مورد چی گفته است؟ می گوید دلایل قانع کننده وجود دارد که این واقعی نیست. نه به خاطر کتل بل یا تمرینات آن، بلکه به دلیل چگونگی انجام این مطالعات است. یک بررسی دقیق تر ممکن است واقعا نشان دهد که کتل بل ها حتی قوی تر از چیزی است که ما به آنها اعتبار داده ایم.


این تحقیق سعی دارد چه چیزی به ما نشان دهد؟ در یک مطالعه که توسط اوتا اتال ( Otto et al)، انجام شده است، تاثیر تمرین کتل بل در مقایسه با وزنه مورد آزمایش قرار گرفت. تاثیر این دو نوع تمرین از طریق عملکرد افراد در پریدن عمودی، قدرت و ترکیب بدنی شان ارزیابی شده بود.


در هر دو روش بهبود و پیشرفت دیده شد، اما در روش تمرین با وزنه، تاثیر بیشتری مشاهده شد، خصوصا در انجام اسکات عقب و تمرین قدرتی clean. آیا باید از شر کتل بل خلاص شویم؟ نه. با عجله تصمیم نگیرید!


در این تحقیق، محققان استفاده از کتل بل 16 کیلوگرمی را با 106 کیلوگرمی را توسط گروه وزنه برداران مقایسه کردند. اکنون من اولین کسی هستم که می گویم وزن افراد نیز برابر نیست، اما این غیر منطقی است. چرا دو کتل بل 48 کیلوگرمی به جای هم به کار نمی رفت؟ منظورم این است که 10kg سبک تر بوده ام، فکر می کنم یک مقایسه ی بسیار جالب تری است.


تصور کنید هر آنچه را در یک کتل بل 32kg برای مردان آموزش دیده به کار می رود، نسبت به وزنه ی 16kg که بسیار معمول و مخصوص تمرینات پایه است. این بحث همیشه برایم گیج کننده است، وقتی که مربیان می گویند، وسایل وسایل است و وزنه وزنه است. اگر این حقیقت دارد، پس چرا همان وزنه برای وزنه های نزدیک به آن استفاده نشده است!


تحقیق دیگری نیز که توسط Lake  و Lauder  انجام شد، بسیار جالب است. در این تحقیق برای تخمین قدرت ماکزیمم و انفجاری، تمرین پرش با اسکات و تمرین چرخش های کتل بل را با هم مقایسه کردند. این محققان دریافتند که تمرینات چرخش کتل بل به همان اندازه تمرینات پرش با اسکات، قدرت ماکزیمم و توان انفجاری را بهبود داده است. اوکی، بی خیال، اصلا مهم نیست. آیا این بدان معنی است که اگر می توانیم اسکات پرشی را انجام دهیم، به کتل بل نیاز داریم؟ در اینجا باید به دو موضوع مهم فکر کنیم. وزن کتل بل ها 12 و 16 کیلوگرمی بود. بسیار جالب است که کتل بل هایی با وزن های مختلف، نتایج مختلفی ایجاد می کنند.

 


دکتر مایکل یاسیس (Michael Yessis)، متخصص علوم ورزشی روسیه، می گوید آموزش تمرینات پلایومتریک می تواند 20 برابر وزن خود افراد تاثیرگذار باشد. بنابراین، با این تمرینات ممکن است سلامت مفصل، تاریخچه ی سلامتی و یا چگونگی انجام آن، تمرینات سوینگ کتل بل جایگزین بسیار بی خطرتری برای اسکات پرشی با نتایج بسیار مشابهی باشد.

 

تحقیق دیگری وجود دارد که نشان می دهد چگونه تمرین کتل بل در بهبود قیافه و حالت قرار گرفتن بدن، حداکثر اکسیژن مصرفی و حتی پرس نیمکت مفید بوده است. بنابراین، سوال این است که آیا واقعا کتل بل ها موثرند؟ آیا کتل بل ها بهترند؟

 

به همین دلیل من پیام گیج کننده ای از برخی از طرفداران کتل بل می شنوم که در نهایت تمرینات دمبل بهتر است، زیرا شما بار سنگین تری به کار می برید. بسیار خوب، این روش منطقی است، اما ما باید بررسی دقیق تری انجام دهیم.


ما در تحقیق اولی دیدیم که تفاوت بزرگ در وزن کتل بل می تواند یک مقایسه ی غیر منطقی و غیر منصافه به دست بدهد. اما، این سوال هنوز مطرح است، آیا اگر با دمبل های سنگین تر تمرین کنیم، بهتر نیست؟ آنچه اکثر افراد از تمرینات دمبل برداشت اشتباه می کنند، این است که این تمرینات اغلب با حالت نشسته و ثابت انجام می شود و انجام تمرین نیز بسیار ثابت و متعادل است.


موارد زیر عواملی هستند که در بهبود برنامه های تمرین قدرتی خوب، اغلب از آنها چشم پوشی می کنیم:

 

  • 1. وزن یک عامل است، اما نه فقط عامل.
  • 2. مقدار وزنی که به کار می رود، متغیر بسیار مهمی است.
  • 3. ثبات این وسیله (دمبل)، خود می تواند مقدار فعالیت عصبی عضلانی را تغییر دهد.


این تمرین چقدر با تمرین کتل بل مرتبط است؟ بسیار خوب، من می گویم که وزن کتل بل موضوع محدود و منحصری نیست. من هرگز ندیده ام افراد به صورت روتین دمبل های 48kg استفاده کنند. به جای آنکه سعی کنیم تمرینات دمبل و کتل بل را مقایسه کنیم، چرا از نگرش های واحدی از کتل بل ها برای ایجاد تمرینات موثرتری استفاده نکنیم. برای مثال، افراد زیادی وجود دارند که می توانند با دو کتل بل 48kg تمرین کنند. تغییر حالت قرار گرفتن بدن برای تمرینات یک پا چقدر مشکل است؟ به کار بردن یک کتل بل روی یک طرف، دو طرف، یا وزن های متغیر در طول حالت های کم ثبات تر چطور؟ آیا این امر قدرت را مشکل نمی کند؟

 

حرکات چرخش کتل بل علاوه بر نیروهای عمودی زیادی، نیروهای افقی نیز به دست می آید. به نظر م تغییرات اسکات با کتل بل دو مزیت عظیمی دارند که دمبل ندارد. ما می توانیم تمریناتی مانند اسکات Goblet انجام دهیم. به جای اینکه سعی کنیم نیروهای غیرضروری تر را به انواع تمرینات قدرتی اسکات اضافه کنیم، همان تمرینات اسکات را به صورت عمیق تر انجام دهیم، در حالی که انعطاف پذیری بدن بالا می رود.

 

اسکات gblet


اسکات Goblet

برچسب ها: بدن سازی کتل بل
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha