سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

شمشیر کره ای

شمشیر کره ای
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۲/۱۱ بازدید کنندگان:۱۹۲۸ نویسنده:امید مینایی

بسیاری از مردم جهان با سلاحهای سردی که در هنرهای رزمی به کار برده میشوند آشنایی کافی ندارند . بیشتر مردم شمشیر کندوی ژاپنی یا سلاح های متنوع به کار برده شده در هنرهای رزمی چینی را می شناسند .


بسیاری از مردم جهان با این موضوع آشنا نیستند که کشور کره دارای هنرهای رزمی با قدمتی به اندازه هنرهای رزمی چینی وژاپنی می باشد . کشورکره در طی تاریخ پرفراز ونشیب خود بارها مورد هجوم و تجاوز قرار گرفته است و متجاوزین با دست خالی و غیرمسلح بسیرون رانده نشده اند.
شمشیر کره ای یاgum ، سلاحی می باشد که شکل و شمایلی مربوط به خود را دارد و روشهایی که شمشیر کره ای با آنها تمرین میشوند دارای نشانه هایی از فرهنگ کشور کره می باشند .کره کشوری است که از نظر موقعیت جغرافیایی بین دو کشور چین وژاپن قرار گرفته است ولذا این دو کشور تاثیراتی را در همه زمینه ها بر روی کشور کره داشته اند .


چین معرف جامعه ای با هنرهای رزمی نرم و متکی بر حرکات دورانی ونیز رفتار وزبانی نرم وسیلیس می باشد.
ژاپن بالعکس دارای سنت هنرهای رزمی بسیار منصبط،ساده وزبان وفرهنگی زمخت ومنضبط تر نسبت به چین است.
زبان وفرهنگ کره ، چیزی مابین این دو می باشد .بنا بر این هنرهای رزمی کره ای نیز گاهی بر اساس حرکات نرم ودورانی و گاهی مستقیم و قدرتی عمل میکنند .زبان و فرهنگ کره ای نیز نرم تر از زبان و فرهنگ ژاپنی و زمخت تراز زبان و فرهنگ چینی می باشد .شمشیر کره ای نیز از این امر مستثنی نبوده وفلسفه وتمرین آن نیز بر این اساس است یعنی گاهی اوقات نرم وگاهی اوقات مستقیم وسخت وگاهی دورانی می باشد .


سیستمی از هنرهای رزمی کره که بر اهمیت سلاحهای کره ای ازجمله شمشیر تاکید  میکند ،سیستم رزمی کوک سول وان یا انجمن هنرهای رزمی می باشد .اگرچه نام کوک سول وان جدید به نظر می رسد(خصوصا در کشورمان) اما روش آن قدمتی به اندازه هنرهای رزمی دارد .
کوک سول KUK SOOL ترکیبی از سه هنر رزم و مبارزه ای مربوط به کره کهن می باشد که عبارتند از :سادوموسول- هنرهای رزمی قبیله ای یا دهکده ای بول دوموسول-هنرهای رزمی بودایی کونگ جو موسول -هنرهای رزمی امپراطوری یا اشرافی در قرن بیستم ودر زمانی که کره در اشغال ژاپن بود ،تمرین هرگونه از هنرهای رزمی در این کشور یعنی کره ممنوع اعلام شد .به مرور زمان سه هنر فوق در یک هنر رزمی یکپارچه شده وبه صورت محدود و به طور مخفیانه تمرین می شدند :تا این که بعد از پایان جنگ جهانی دوم وآزادی کشور کره ،هنرهای رزمی در این کشور رسمیت یافتند.  


کوک سول وان توسط استاد بزرگ،این هیوک سو ابداع شده وبه جهان معرفی شد ودر حال حاضر ایشان ریاست انجمن جهانی کوک سول وان جهان یا WKSAرا بر عهده دارند.
استاد سو،دوره زندگی رزمی خود را نزد پدر بزرگش،مونگ دوک سو،یکی از آخرین مربیان ارشد هنرهای رزمی بارگاه سلطنتی آغاز نمود.
پس از فوت پدر بزرگ ،این هیوک سو ،مطالعات در زمینه هنرهای رزمی خود را نزد مشهورترین اساتید سه هنر رزمی اصیل کره ای ادامه داد.
نتیجه تمرینات و مطالعات وی ،ابداع هنر رزمی یا سیستم رزمی کوک سول وان بود و استاد سو در سال 1974میلادی آن را به ایالات متحده آمریکا آورد .


درحال حاضر صدها مدرسه کوک سول وان در سراسر جهان از جمله کشور ایران مشغول به فعالیت می باشندو مرکز اصلی و ریاست این سیستم در ایالت متحده می باشد .
استاد سو می گوید که شکل های مختلفی از شمشیرهای سنتی کره ای وجود دارند و اشاره می کند که به همان تعدادی که اساتید رزمی کره ای بودند ، تقریبا به همان اندازه شمشیرهای مختلفی در شکل ها وطراحی های مختلفی وجود داشت .


در زمان های گذشته ،یک رزمی کار باید توانایی این را داشت که بتواند در تکنیک ها و فنون شمشیر به مرحله استادی رسیده وسپس با توجه به توانایی فیزیکی ونگرش خود شمشیری را برای خود طراحی نماید . چنین شمشیری که ساخته میشد برای خود شخص وکسانی مانند او به خوبی کار میکرد و به همین خاطر طراحی شمشیر کره ای تبدیل به یک مورد بسیار شخصی و بلند نظرانه گشت.


با این اوصاف ،شمشیر تبدیل به سلاحی بسیار شخصی گردید ودر حقیقت ،رزمی کاران کره ای بر این باور بودند که آنها با سلاحشان در حقیقت یک نفر هستند .
بدین شکل بود که آنان شمشیر خود را طراحی نموده ودر بسیاری از موارد خود نیز آن را می ساختند وبر این احساس بودند که تیغه شمشیر آنها دارای شخصیت وروح آنان است .


بسیاری از اساتید حال حاضر کوک سول وان ،دانش ساخت شمشیر را به خاطر سپرده و این بینش را حفظ نموده اند.

 

منبع مجله دنیای کاراته

برچسب ها: سلاح های سرد هنر رزمی هنر های رزمی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha