سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نحوه یادگیری وینگ چون

نحوه یادگیری وینگ چون
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۱/۳۰ بازدید کنندگان:۷۶۵۲ نویسنده:سامان موسوی

وینگ چون سبکی از کونگ فو می باشد که از مشت سریع و دفاع محکم برای غلبه بر حریف استفاده می کند. این هنر رزمی چینی از بی ثباتی حریف خود به نفع خود استفاده می کند، به طور همزمان دفاع و انسداد را انجام می دهد و انرژی حریف را به نفع خود هدایت می کند. این سبک کونگ فو پیچیده است و پیدا کردن مهارت در آن نیازمند سال ها تمرین و مداومت می باشد. مبتدی ها نیز به راحتی می توانند با درک اصول آن شروع به یادگیری وینگ چون کنند و نظریه ها و اصول اولیه وینگ چون را یاد بگیرند. در ادامه این مقاله به تشریح هر کدام از این اصول می پردازیم.


1- یادگیری اصول وینگ چون


1.1- یادگیری تئوری خط مرکزی


پایه و اساس وینگ چون حفاظت از خط وسط بدن می باشد. تصور کنید که خطی از بالا و وسط سر خود شروع شده و در امتداد وسط قفسه سینه به پایین بدن می آید. این خط مرکزی بدن شما است که بسیار آسیب پذیر بوده و باید در همه زمان ها از آن محافظت شود.
•    با توجه به نظریه خط وسط، شما باید همیشه به پایین خط وسط حمله کرده و همچنین حرکات دفاعی خود را برای محافظت از خط وسط بدن خود در برابر حریف انجام دهید.
•    موضع باز در وینگ چون بر اساس خط مرکزی می باشد. در موضع باز، رو به جلو ایستاده زانوهای خود را خم کرده و پاهای خود را کمی به بیرون متمایل کنید. با این کار، شما قادر به حمله با نیروی متعادل تری می باشید.


1.2-. عاقلانه از انرژی خود استفاده کنید


یکی از ارکان اصلی وینگ چون که در طی مبارزه باید رعایت شود استفاده محافظه کارانه از انرژی می باشد. از انرژی حریف خود برای منحرف یا هدایت ضربات خود استفاده کنید.
•    از حرکات به صورت عاقلانه استفاده کنید. این ایده که بدن شما باید کوتاه ترین فاصله در حداقل زمان را برای رسیدن به حریف خود داشته باشید بسیار مهم می باشد. این همچنین به حفظ انرژی شما کمک می کند.


1.3- آرام ماندن


بدن خود را آرام و راحت نگه دارید. بدن سخت از انرژی بی ارزش استفاده می کند.
•    اگر در دیگر سبک های هنرهای رزمی تجربه دارید (بخصوص سبک های سخت)، باید مغز خود را خالی کرده و عادات بدتان را کنار بگذارید. وینگ چون سبکی نرم می باشد و بسیاری از تکنیک های آن خنثی می باشد که شما نیازمند این هستید که "نرم" و "آرام" از آن استفاده کنید. ایجاد عادات آرام در حافظه عضلانی می تواند خسته کننده و زمان بر باشد اما ارزش آن در دراز مدت نشان داده می شود.


1.4- افزایش رفلکس بدن


در وینگ چون، مبارز با استفاده از رفلکس های سریع به حمله حریف واکنش نشان داده و آن را قطع کرده و شرایط مبارزه را به نفع خود تغییر می دهد.


1.5- تغییر استراتژی مبارزه با توجه به حریف و محیط


حریف شما ممکن است قد بلند یا کوتاه قد، چاق یا لاغر، زن یا مرد و غیره باشد. به طور مشابه محیطی که در آن مشغول مبارزه هستید متفاوت می باشد و ممکن است در داخل ساختمان یا زیر باران، سرد یا گرم و غیره باشد که شما باید مبارزه خود را بر اساس این ها تنظیم کنید.


1.6- یادگیری فرم های وینگ چون


تمرین وینگ چون به 6 نوع فرم مختلف شکسته می شود که هر کدام از آنها بر اساس فرم قبلی ساخته شده اند. در هر کدام از فرم ها شما موضع مناسب، موقعیت بدن،حرکات دست و پا و تعادل را یاد می گیرید. این 6 فرم وینگ چون عبارتنداز:
•    Siu Nim Tao
•    Chum Kiu
•    Biu Gee
•    Muk Yan Chong
•    Luk Dim Boon Kwun
•    Baat Jaam Dao


2- تصمیم در مورد اینکه چگونه وینگ چون را یاد بگیرید


2.1-  پیدا کردن یک باشگاه وینگ چون


مدارس هنرهای رزمی اغلب به یک سبک خاص هنرهای رزم به خصوص برای دانش آموزان جدی تمرکز می کنند. آکادمی یا باشگاه وینگ چون ممکن است که به یک انجمن ورزشی وابسته باشد. به صورت آنلاین و یا با استفاده از دفترچه تلفن می توانید کلاس های رزمی اطراف محل زندگی تان را پیدا کنید.


•    آکادمی هنرهای رزمی محله خود را برسی کنید تا ببینید که آیا آنها وینگ چون را آموزش می دهند. آنها ممکن است که تنها اصول اولیه را آموزش دهند و اگر شما در مورد یادگیری پیشرفته وینگ چون جدی هستید نیاز به این دارید که به محله ای دیگر رفته ا در کلاس های پیشرفته تر شرکت کنید.
•    در مورد پیشینه مربی خود تحقیق و پرس و جو کنید که چند سال است وینگ چون را یاد گرفته و زیر نظر چه مربی هایی کار کرده است؟
•    در یک کلاس وینگ چون بنشینید تا از نزدیک با نحوه تمرین و ارتباط مربی با دانش آموزان آشنا شوید.
•    آموزش وینگ چون به صورت فردی ترجیح داده می شود.


2.2- یادگیری وینگ چون به صورت آنلاین یا با استفاده از ویدیوهای آموزشی


وبسایت های زیادی وجود دارند که به صورت خود آموز به آموزش وینگ چون می پردازند. این سایت ها معمولا دارای مقالات و فیلم هایی می باشند که بر اساس سطح تخصص (مبتدی، متوسط، پیشرفته) دسته بندی شده اند. اگر در محل زندگی خود کلاس وینگ چون واجد شرایط نداشته باشید این کار می تواند مفید باشد. همچنین در صورتی که در مدرسه وینگ چون مشغول یادگیری هستید این کار می تواند دانسته های شما را افزایش دهد. شما می توانید که مجموعه ای از فیلم های آموزشی یا دوره های آنلاینی که توسط یک استاد بزرگ وینگ چون آموزش داده می شود را تهیه کنید.
•    برخی از دوره های آنلاین گواهینامه مربی گری را برای دانش آموزان حرفه ای که مایل به تدریس هستند ارائه می دهند
•    برخی از دوره های آنلاین ممکن است که از طریق وب کم آموزش داده شود.
•    برنامه های موبایلی وجود دارند که به مطالعه وینگ چون کمک می کنند.


2.3- یک فضای اختصاصی برای تمرین داشته باشید


قسمتی از خانه را که می توانید در آن به تمرین وینگ چون بپردازید انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که اتاق به اندازه کافی برای انجام حرکات دست و پا در همه جهات بزرگ است. حرکت دست و پای خود در اطراف را برسی کنید. شما نمی خواهید که حرکات شما توسط مبل های خانه مختل شوند.
•    سعی کنید که یک آینه بزرگ تهیه کنید تا نحوه زدن و حرکات ضربات خود را برسی کنید.


2.4- پیدا کردن یک شریک تمرینی


تمرین حرکات به تنهایی به دور از ذهن است. در نهایت، شما نیاز به شروع یادگیری اینکه چگونه حرکات شما به حریف برخورد می کنند دارید. داشتن یک حریف تمرینی باعث می شود که انگیزه تان افزایش پیدا کرده و یاد خواهید گرفت که چگونه  به حرکات حریف واکنش نشان دهید. این شخص همچنین می تواند  شما برای داشتن بهترین علکمرد تشویق کند.


3- یادگیری فرم های پیشرفته تر وینگ چون


3.1-  درک Biu Gee


Biu Gee بر روی استفاده از قدرت در فواصل بسیار کوتاه تمرکز می کند. همچنین دانش آموزان تکنیک های اضطراری را یاد می گیرند مانند اینکه چگونه به بازیابی خط مرکزی که شما را در حفظ افتادن و یا به دام افتادن نجات می دهد بپردازید. شما می توانید در هنگام حمله از قدرت برد کوتاه خود برای غیر فعال کردن حریف استفاده کنید.


3.2- درک  Muk Yan Chong

Muk Yan Chong یا آدمک چوبی یکی از فرم های پیشرفته می باشد که شما در آن با یک حریف ثابت (حریف چوبی) تمرین می کنید. این فرم به شما کمک می کند که یاد بگیرید چگونه حرکات دست و پای خود را در تماس با حریف خود کنترل کنید. همچنین با استفاده از آدمک چوبی شما می توانید که سرعت ضربات خود را افزایش دهید.


3.3- درک Luk Dim Boon Kwun

این فرم به نام "فرم نقطه قطب 6.5" نیز شناخته می شود که دارای یک قطب به عنوان یک سلاح است که شما می توانید از آن برای حمله به حریف خود استفاده کنید. مبارزه با یک قطب می تواند مهارت های شما را در حفظ تعادل و دفاع بالا ببرد.


3.4- درک Baat Jaam Dao

Baat Jaam Dao یا "شمشیر 8 برش" یا "چاقوی پروانه" پیشرفته ترین فرم وینگ چون می باشد که شما از یک شمشیر کوتاه به عنوان سلاح در مبارزه استفاده می کنید. این فرم به هر کسی آموزش داده نمی شود و فقط کسانی که به درجه بالایی رسیده باشند قادر خواهند بود که از آن استفاده کنند. این فرم در درجه اول بر روی دقت، تکنیک و موقعیت تمرکز می کند. همچنین حرکات دست و پا به دلیل استفاده از شمشیر تغییر کرده اند.


نکات


•    کتاب های زیادی برای آموزش اصول وینگ چون وجود دارند. شما می توانید علاوه بر کتاب به صورت آنلاین یا از فیلم های آموزشی برای  یادگیری وینگ چون استفاده کنید.
•    ممکن است زمانیکه به تمرین وینگ چون می پردازید یا در حین مبارزه هستید کبودی هادیی در شما به وجود آید. شما باید شجاع باشید و از مبارزه کردن نترسید.
•    در صورت که مشکل جسمانی خاصی دارید و یا اینکه بیمار هستید قبل از پیوستن به باشگاه وینگ چون با دکتر خود مشورت کنید.
 

برچسب ها: آدمک چوبی آموزش وینگ چون وینگ چون
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha