سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

اصول وینگ ‌چون

اصول وینگ ‌چون
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۴/۱۴ بازدید کنندگان:۲۷۰۱ نویسنده:سامان موسوی

در چند سال گذشته وینگ چون افراد زیادی را به خود جذب کرده است. عده زیادی بر این باورند که یکی از دلایل اصلی معروفیت این رشته رزمی این است که نام بروس لی همراه آن است. بروسلی آموزش این هنر رزمی را تحت نظر استاد ایپ مان در رشته وینگ چون آغاز کرد، پس از آن جیت کان دو را که ترکیبی از تکنیک های وینگ چون و دیگر هنرهای رزمی بود بنا نهاد.


از ویژگی های وینگ چون می توان به این نکته اشاره کرد که در آن تقریبا از تمام نقاط بدن استفاده می شود و سعی می شود که برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی، ضربه در کوتاه ترین مسیر به حریف وارد شود. اکثر ضربات وینگ چون مربوط به ضربات تیغه و کف بیرونی دست هستند.
واژه وینگ چون به معنای "بهار جاودانه" است و به عنوان یکی از رشته های رزمی محبوب چینی شناخته می شود. هدف اصلی وینگ چون واقع گرایی در سیستم دفاع شخصی می باشد. وینگ‌چون به جای تاکید بر تکنیکهای مبارزه به اصول انرژی و مبارزه تکیه می‌کند. ایده اصلی این است که، تحت فشار و استرس، مبارزه غیر ممکن است که از طریق بینایی جهت دقیق و سرعت یک حمله را تشخیص داده و تصمیمی هوشمندانه با استفاده از روشی موثر در مقابل حمله حریف گیرد. این تصمیم باید در زمانی کوتاه و قبل از فرود آمدن حمله حریف گرفته شود. فرد رزمی کار باید در زمان بسیار کمی حمله ای محتاتانه و سریع طراحی کند. وینگ چون به رزمی کار می آموزد که چگونه به صورت غیر ارادی در برابر سرعت، نیرو و جهت یک حمله واکنشی خوب از خود نشان دهد.


اصول مبارزه در وینگ چون


رفتن به جلو

جهت تماس با بدن حریف یا حتی زدن اولین ضربه به او به سرعت به جلو بروید. این کار که به صورت غیر منتظره انجام می شود و اکثر اوقات حریف را غافل گیر می کند باعث می شود که مبارزه در فاصله نزدیک تری انجام شود، بر این اساس که واکنش های حسی بر واکنش های بینایی برتری خواهند داشت.


چسبیدن به حریف

در صورتی که در اول مبارزه موفق نشدید که به حریف تان ضربه بزنید و او را از پای در آورید به جای تماس برقرار کردن با بدن او تلاش کنید که به او بچسبید. اغلب اوقات اولین قسمتی از بدن که با حریف تماس پیدا می کند دست های حریف می باشد، اکنون که با دست های او تماس برقرار کردید چگونه قادر خواهد بود که بدون آنکه شما بفهمید و اطلاع پیدا کنید نسبت به شما دست به حمله بزند؟ در این قسمت، شما باید از اصول مبارزه پیروی کنید.


تسلیم شدن در برابر حمله حریف

از آنجا که کسی نخواهد توانست مطمئن شود که حریفش از او قدرتمند تر است یا نه، شخص باید به گونه ای تحت آموزش قرار بگیرد که حتی در مقابل حریف قوی تر از خود شکست نخورد. چی سائو مانند یک استاد حرفه ای به ما می آموزد که چگونه عکس العمل مناسب را در مقابل حملات حریف از خود نشان دهیم. چی سائو به شما یاد خواهد داد زمانی که ضربات حریف واقعا از شما قدرتمندتر است از مسیر ضربه کنار رفته و زاویه دیگری برای حمله پیدا کنید.


تعقیب کردن حریف

بر اساس اصل اول در صورتی که حریف عقب نشینی کرد، واکنش فوری یک وینگ چون کار ادامه به حرکت رو به جلویش اسمی باشد، نه اینکه به حریفش اجازه دهد تا خودش را پیدا کرده و فرصتی هر چند اندک برای تجدید نظر در نوع حمله‌اش پیدا کند. بسیاری از سبک‌های که تکیه بر سرنخ‌های بصری دارند ترجیح می‌دهند که یک گام به عقب بگذارند، اندکی صبر کنند و حمله‌های بعدی را طرح ریزی کنند که معمولاً می‌توان به این نکته در مبارزات ورزشی و زمان بندی شده پی برد.


اصول مرتبط با انرژی


رها شدن از نیروی خود

بسیار لازم است که فرد جهت انجام حرکت انرژیک و عکس العمل به موقع در مقابل حملات حریف آرام باشد. زمانی که عصبی باشید نیروهای خودی همانند یک ترمز عمل خواهند کرد. پس در ابتدا باید از قید نیروهای خودی خلاص شوید تا بتوانید با چالاکی حرکت کنید.


رها شدن از نیروی حریف

کاملاً ضروری است که فرد به منظور حرکت انرژیک و واکنش به موقع دراین اصل شبیه به اصل سوم مبارزه‌است. وقتی حریف می‌خواهد از قدرتش برای پایان دادن به مبارزه استفاده کند، تلاش برای مقاومت کردن در برابر قدرت حریف واکنش مناسبی نخواهد بود، بلکه واکنش مناسب، خنثی کردن نیروی حریف با دور کردن نیروی حریف از بدن یا دور کردن بدن از آن می‌باشد.


استفاده کردن از نیروی حریف بر ضد خودش

از نیرویی که حریف به شما وارد می‌کند، بهره بگیرید. اگر حریفتان، شما را به طرف خودش می‌کشد از آن نیرو به عنوان قسمتی از حمله ‌تان استفاده کنید. یا اگر حریف شما را به سمت چپ هل داد بچرخید و از آن نیرو در حمله با دست راست استفاده کنید.


اضافه کردن نیروهای خود

علاوه بر قرض گرفتن نیروی حریف، می‌توانید نیروی خودتان را به آن اضافه کنید. همان قدر که عکس العمل‌ها در یک دفاع شخصی بیانگر پیشرفت هستند، اصول قدرتی نیز باعث پیشرفت هر چه بیشتر شما می شوند به طوریکه یک هنرجوی وینگ چون طی سالیان تمرین همه آنها را مد نظر دارد.
 

برچسپ ها :
آموزش وینگ چون وینگ چون
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha