سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

آدمک چوبی در وینگ چون

آدمک چوبی در وینگ چون
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۱۱/۱۵ بازدید کنندگان:۱۲۱۹ نویسنده:سامان موسوی

آدمک چوبی یک دستگاه آموزشی است که در بسیاری از سیستم های مختلف هنرهای رزمی چینی استفاده می شود. طرح های مختلفی از آدمک چوبی وجود دارند. هر کدام از این طرح ها برای صفات خاص مورد استفاده قرار می گیرند. آدمک چوبی یا موک یان جونگ که به معنای یک ستون چوبی می باشد که به عنوان یک آدمک می توان از آن استفاده کرد. از آدمک چوبی به جای یک حریف تمرینی فرضی استفاده می شود. اگرچه آدمک چوبی را نمی‌توان به عنوان یک حریف هوشمند در نظر گرفت اما می‌تواند نماینده نیرو و انرژی حریف باشد. از جمله فواید تمرین با آن می توان به افزایش مهارت در نحوه قرار گیری در مبارزه، تعادل، زمانبندی، قدرت، سرعت و ... اشاره کرد.

وینگ چون متشکل از سه فرم دست، آدمک چوبی و 2 فرم با سلاح می باشد. آدمک چوبی معمولا پس از آنکه هنرآموزان درک صحیحی از ارزش Siu Nim Tao و Chum Kiu کسب کردند آموزش داده می شود. فرم ها دستورالعمل هایی عالی هستند اما ما باید دانش استفاده از آن ها را نیز درک کنیم. راه های زیادی برای تمرین استفاده از دانش مبارزه در وینگ چون وجود دارد که آدمک چوبی قدیمی ترین و بهترین آن می باشد اما چگونه؟ همانطور که یک بوکسور برای ارتقای مهارت های خود از کیسه بوکس استفاده می کند یک رزمی کار وینگ چون هم می تواند برخی از مهارت های خود را با استفاده از آدمک چوبی ارتقا دهد. آدمک چوبی وینگ چون از بقیه اشکال آدمک چوبیها معروف تر است.

آدمک چوبی وینگ چون با استفاده از یک الگوی کاربردی دست و پا طراحی شده است تا مهارت مبارزه و نیروی درونی را با هماهنگی پرورش دهد. آدمک چوبی وینگ چون ساخت هنگ کنگ که با استفاده از دو محور که از درون تنه آدمک چوبی رد شده است به دیوار آویزان می‏شود. مدل‏های قدیمی آدمک چوبی وینگ چون اصولاً در زمین قرار داده می‏شدند. استاد ایپ مَن (استاد بزرگ فقید وینگ چون) مدل دیواری جدید را در هنگ کنگ طراحی نمودند تا بتوان آدمک چوبی را در آپارتمانها نیز استفاده کرد. آدمک چوبی بکار رفته در وینگ چون دارای سه دست و یک پا می‏باشد، که نماینده بدن حریف در حالت‏های مختلف حمله او هستند، در این حالت‏ها حریف میتواند حداکثر نیروی خود را وارد سازد.

محور هایی که آدمک چوبی دیواری بر روی آن سوار می‏شود حالت فنری خاصی به آن می‏بخشد که شبیه به عکس‏العمل‏های حریف واقعی می‏باشد و به هنرجو اجازه می‏دهد انرژی را به ایستادن خود جذب نماید. به خاطر حالت فنری، این آدمک چوبی یک حریف زنده تلقی میگردد. بنابراین آدمک چوبی قدیمی که بر روی زمین قرار دارد به علت نداشتن حالت فنری آدمک مرده شناخته میشود.

 

آدمک چوبی

 

هنرجویان با استفاده از آدمک چوبی می توانند بر روی حوزه های کلیدی در روند آموزشی خود تمرکز کنند. زمانیکه تمام تکنیک ها را دو هنر جو کنار یکدیگر شروع به آموختن می نمایند مشت ها و ضربات خود را نمی توانند تمام و کمال روی یکدیگر به علت آسیب هایی که خواهند دید پیاده سازی کنند یکی از دلایل به وجود آمدن آدمک چوبی این بود که هنر جو بتواند تمام مشت ها و ضربات خود را به طور کامل روی آن پیاده کند، زماینکه دو هنر جو باهم تمرین می کنند عادت تمرینی پیاده نساختن کل ضربه تاثیر بسزایی در آنها می گذارد در مواردی نادر هنر جو به غیر از باشگاه، زمان دفاع از خود به علت تمرین و عادت به نمایشی بودن ضربات نمی تواند ضربه را کامل روی حریف پیاده کند و این باعث آسیب ندیدن حریف و فرصت پیدا کردن طرف مقابل برای حمله به خود او می شود. تمرین روی آدمک چوبی باعث می شود زمان دفاع بتواند ضربه را کامل روی حریف پیاده کند و این باعث نجات هنر جو از خطر می شود.

یکی از دلایل استفاده از آدمک چوبی، کمک به بهبود سرعت ضربه زدن می باشد. دلیل دیگر عادت کردن بدن به ضربه خوردن و عضلات شما می باشد که این خود شما را در برابر ضربه مقاوم می سازد و همچنین ضربات پر قدرتی برای شما ایجاد می کند. زمانیکه هنر جو ضربه‌ای را به حریف وارد می‌سازد ضربه غیر قابل تحمل می‌باشد دفاع های هنر جو بسیار سنگین می‌شود و خود این موضوع حریف را از پای در می آورد. کلید رسیدن به بالاترین سطح در هنرهای رزمی "عمل" است.

 

آدمک چوبی در وینگ چون

 

آموزش آدمک چوبی و تمرین آن مختص مربیان می باشد؛ زیرا برای فراگیری استفاده از آن مربیان باید فرم آدمک چوبی یا (Mook Yan Jong) را فرا بگیرند و لازمه ی فراگیری این فرم، این است که هنرجویان در طول دوره ی هنرجویی خود فرم های قبلی که فرم های پایه و اساسی وینگ چان هستند؛ یعنی سیو نیم تائو، چام کیو و بیو جی را بخوبی فرا گرفته باشند تا هنگام فراگیری فرم آدمک چوبی بتوانند به خوبی آن را درک کنند.

فرم آدمک چوبی شامل 116 تکنیک در 7 فرم و 8 تکنیک لگد پایه ای می باشد. تمرین با آدمک چوبی علاوه بر تقویت عضلات دست و پا و تحکیم استخوان ها برای تبحر در تکنیک ها و استقرار در اجرای فنون تدافعی و تهاجمی موثر بوده و گردش خون و انرژی را تسریع و تقویت می نماید. در حقیقت آدمک چوبی ضربه زدن واقعی به یک هدف واقعی را آموزش می دهد. و نیروی دست ها و زاویه حملات آنها را بهبود می بخشد.

برچسب ها: آدمک چوبی آموزش وینگ چون
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha