سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نگاهی به ورزش تکواندو

نگاهی به ورزش تکواندو
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۱۱/۲ بازدید کنندگان:۴۷۳۳ نویسنده:سامان موسوی

تکواندو یعنی سریع ترین راه ممکن جهت پریدن و شکستن با استفاده از دست و پا است. ازجمله ویژگی های تکواندو می توان به سرعت، دقت عمل، هماهنگی در فعالیت، انعطاف بدن و همچنین درک و یادگیری سریع تکنیک ها اشاره کرد.


تکواندو منجر به القای روح نظم و ترتیب در شخص خواهد شد و به طور کلی می توان گفت که تکواندو تکنیک های دفاع شخصی را به انسان یاد خواهد داد. در تکواندو تکنیک های بکارگیری حرکت های خاص جهت به کار گرفتن پاها و وارد کردن ضربات موثر آموخته می شود و به همین دلیل می توان ضربات سنگینی را به حریف وارد کرد. در تکواندو حملات بیشتر بر روی 3 قسمت اصلی بدن یعنی صورت، نیم تنه بالا و نیم تنه پایین متمرکز شده اند.
وارد کردن ضربات تکنیکی تنها در مناطق تعیین شده مجاز هستند. استفاده از مشت با روش های مختلفی انجام می شود و دفاع به کمک همه قسمت های دور مچ انجام می شود. همچنین در ضربات پا از بخش های مختلف پاشنه و کف پا استفاده خواهد شد. ازجمله آموزش هایی که جهت آزمایش قدرت و سرعت عمل کار آموزان در تکواندو آموزش داده می شوند می توان به شکستن تخته یا آجر اشاره کرد.
در این آموزش تسلط بر چرخش مفاصل در هنگام ضربه زدن به تخته ضروری می باشد. همانطور که می دانید مسابقات تکواندو در وزن های  متفاوتی انجام خواهند شد که وزن کشی رزمی کاران در روز مسابقات انجام خواهد شد. مسابقه در 3 راند 3 دقیقه ای با یک استراحت یک دقیقه ای بین راندها انجام خواهد شد.

 

تکواندو


زمین مبارزه تکواندو فضای مربع شکلی به ابعاد 8*8 متر است که در داخل تشکی به ابعاد 12*12 متر قرار دارد. به همین منوال، یک محوطه به عرض 2 متر در اطراف منطقه مبارزه به وجود خواهد آمد که به آن منطقه قرمز تشک یا منطقه خطر گفته می شود. در صورت نیاز، ممکن است که محوطه مسابقه را بر روی سکویی به ارتفاع 50 تا 60 سانتی متر مستقر کرد و جهت جلوگیری از آسیب مبارزین باید لبه خارجی محوطه مسابقه را با شیب کمتر از 30 درجه به کف سالن متصل کرد.
در سالن تکواندو ممکن است که مکان جایگیری تماشاچیان در چهار قسمت موطه مسابقه باشد، هرچند که بهترین موقعیت دید در طرفین طولی محوطه بازی می باشد. علاوه براین فاصله تماشاچی ها با محوطه بازی نباید کمتر از 4 الی 5 متر باشد.


چه تجهیزاتی برای تکواندو مورد نیاز است؟

رزمی کاران تکواندو حتما باید از لباس مخصوص تکواندو یا "دوبوک" و همچنین دیگر وصایل محافظتی که توسط فدراسیون جهانی تکواندو تعیین شده اند استفاده کنند. علاوه بر این، تجهیزات ایمنی از قبیل هوگو، ساق بند و ساعد بند و همچنین محافظ پایین تنه فقط در این رشته مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تکواندو


از دیگر قوانین مربوط به تجهیزات رزمی کاران تکواندو می توان به این نکته اشاره کرد که شماره پیراهن رزمی کاران باید در پشت پیراهنشان نصب شود. اندازه شماره پیراهن در بزرگسالان برابر 25*25 سانتی متر و در مبارزین نوجوان برابر 15*12 سانتی متر است.
 

برچسپ ها :
آموزش تکواندو تکواندو
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha