سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

پارکور ورزشی جذاب

پارکور ورزشی جذاب
تاریخ ارسال:۱۳۹۲/۱۲/۳ بازدید کنندگان:۲۱۴۳ نویسنده:سامان موسوی

 

خیلی از رزمی کاران حرفه ای بر این عقیده اند که آخرین تکنیک هنر های رزمی فرار است!

ورزش پارکور نیز گرچه یک هنر رزمی نیست اما آخرین تکنیک هنر های رزمی را به خوبی به ما می آموزد!

پارکور یک ورزش پر هیجان ، زیبا و در عین حال بسیار خطرناک است! چرا که یک حرکت اشتباه ممکن است تمام عمر ، شما را خانه نشین کند و شما را روی صندلی چرخ دار بنشاند.

ارکور یک ورزش و هنر است ، هنر جا به جایی. برای مثال یک فرد عادی وقتی به یک ارتفاع می رسد دنبال پله برای پایین آمدن از آن می گردد اما یک پارکور کار از آن ارتفاع می پرد. یک آدم عادی وقتی به یک مانع می رسد مسیرش را عوض می کند اما یک پارکور کار آن مانع را با یکی از حرکات پارکور پشت سر می گذارد. البته منظورم این نیست که از این به بعد بجای از پله بالا و پایین رفتن از در و دیوار بپرید بالا و پایین و این کار در قالب ورزش انجام می شود نه زندگی روزمره!

پارکور مثل همه ورزش های دیگر دنیایی از تکنیک و فلسفه است. یک انسان عادی وقتی از ارتفاع 4 متری بپرد بدون شک آسیب می بیند در حالی که یک پارکور کار به سادگی از آن ارتفاع می پرد بدون اینکه کوچکترین آسیبی ببیند ، او با استفاده از فنون پارکور فشار وارد بر پاها را دفع می کند و صحیح و سالم می رود.

پارکور اولین بار در فرانسه توسط دیوید بیل و دوستانش که ساکن یکی از محلات حاشیه ی پاریس بوده اند ، ابداع شده است  بعد از این ماجرا فرد دیگری به نام «سباستین فوکور» که فردی سیاهپوست بوده و گروهی به اسم «یاماکازی»که یک فیلم هم به همین نام ساخته اند - این ورزش را تکامل بخشیدند و تکمیل کردند.

داوید بل، بنیان‌گذار پارکور در فرانسه می‌گوید: جنبهٔ فیزیکی پارکور، غلبه‌کردن بر تمامی موانع پیش روست، درست مانند این‌که در شرایط اضطراری گیر کرده باشید. پارکور فقط صرف حرکات نیست، بلکه مجموعه‌ای هدفمند و دارای فلسفهٔ خاص خویش است. پس هدف پارکور، رسیدن به مقصد با استفاده از کاراترین، روان‌ترین و مستقیم‌ترین مسیر و مناسب‌ترین حرکات است که می‌تواند شامل دویدن، پریدن، بالا رفتن و خزیدن باشد.

مزیت پارکور این است که قاعده و قانون خاصی ندارد و مثل ورزش های کلاسیک تابع قانون خاصی نیست که حرکتی در آن خطا به حساب بیاید و بنابراین می توان در پارکور هر خلاقیتی بروز داد.

برای آموختن این رشته شما باید 2 ویژگی را داشته باشید ؛ اول آمادگی بدنی مناسب )اندام ورزیده و انعطاف خوب) و دوم جرات کافی( چرا که پریدن از روی دیوار و موانع و حتی پریدن از ساختمانی به ساختمان دیگر ، کار هر کسی نیست)

 البته بخش اصلی این ورزش بخش ذهنی آن است. یعنی این که شما باید توانایی این را داشته باشید که سریع تصمیم بگیرید و آمادگی هرگونه اتفاقی را داشته باشید و بتوانید در کوتاهترین زمان ممکن بهترین تصمیم را بگیرید. نباید از چیزی بترسید، تو می دانی اینجا برایت هیچ اتفاقی نمی افتد ولی می ترسی آن را انجام بدهی. این ترس را باید از بین ببری. ذهنت باید آماده باشد. ذهنت باید آزاد باشد. در حال حاضر این ورزش در ارتش آمریکا به سربازان آموزش داده می شود و پلیس فرانسه هم برای مقابله با مجرمین آن را به کارکنانش یاد داده است

این رشته ترکیب بسیار خوبی است از حرکات آکروباتیک ژیمناستیک و حرکات آکروبات رزمی که نحوه ی به کار بستن حرکات آکروباتیک در عمل را به خوبی به ما می آموزد ، شما با آموختن این رشته حرکات زیبایی را فرا خواهید گرفت که به وسیله ی آن علاوه بر برانگیختن حس تعجب و تحسین دیگران ، میتوانید براحتی هر مانعی را پشت سر بگذارید بی آن که بخواهید وقت خود را صرف دور زدن و یا بالا رفتن از موانع بکنید! موانعی چون دیوار ها ، وسایل نقلیه ، نرده ها و...

جدا از حرفه‌ای شدن در حرکات، قسمت اصلی آموزش و تمرین صحیح پارکور، توانایی غلبه بر ترس و استفاده از آن در زندگی است، چرا که ابتدا باید بتوان بر ذهن و تفکر خود چیره شد تا توانایی حرفه‌ای شدن در پارکور در ما بوجود آید. کسانی که پارکور تمرین نمی‌کنند معمولاً دربارهٔ این موضوعات چیزی نشنیده یا ندیده‌اند؛ در صورتی که به گفتهٔ بنیان‌گذار این هنر، «فلسفه» جزء درونی پارکور است.

 

 

بر خلاف بسیاری ورزش‌های دیگر پارکور تا کنون در زمین یا ورزشگاه اختصاصی تمرین نمی‌شود، البته تلاش‌هایی در این رابطه صورت گرفته‌است تراسورها در محیط‌های شهری مانند سالن‌های ورزش، پارک‌ها، زمین‌های بازی و سازه‌ها و ساختمان‌های رها شده تمرین می‌کنند که باعث به وجود آمدن نگرانی‌هایی مانند تجاوز به حریم شخصی، آسیب رساندن به اموال عمومی و تمرین در مکان‌های نامناسب شده‌است.

در تصاویر زیر می توانید نحوه انجام حرکات را در پارکور ببینید

 

                             

                

                                                                                           

 

                                                                        

 

                                                                                        

 

همانطور که اشاره شد پارکور در عین جذابیت و شیرینی که دارد می تواند خیلی خطرناک هم باشد .خطرات زیادی در کمین یک ورزشکار آماتور هستنداین خطرات در ورزش پارکور جبران ناپذیر وبسیار خطرناک هستند،پس بسیار دقت کنید.

در اشکال زیر خطرات احتمالی ورزش پارکور را مشاهده می کنید

 

                                                                                                                
                                                                   

                                                                                   

 

                                                                                                           

                                                    

 

 

منبع

برچسب ها: آمادگی جسمانی بدن سازی پارکور تاریخچه
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha