سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

مزایای ماساژ ورزشی

مزایای ماساژ ورزشی
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۳/۱ بازدید کنندگان:۵۴۳ نویسنده:سامان موسوی

در این مقاله از سایت ژیار آنلاین قصد داریم در مورد ماساژ ورزشی تحقیق کنید و بدانیم که ماساژ ورزشی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ پس از آنکه دونده فنلاندی در سال 1972 در المپیک مونیخ توانست رکورد 10 کیلومتر را بشکند ماساژ ورزشی مورد توجه قرار گرفت. دلیل آن هم این بود که همه می دانستند که او از ماساژ برای بهبود راندمان ورزشی خود استفاده می کند. پس از این ماجرا این نوع ماساژ وارد آمریکا شده و به سرعت پیشرفت کرد. اکنون نیز همه تیم های ورزشی که به صورت حرفه ای به ورزش می پردازند از یک ماساژور حرفه ای برخوردار هستند.


امروزه ورزشکارانی که به فکر رسیدن به موفقیت های جهانی و المپیک هستند ماساژ ورزشی را جزء جدانشدنی از برنامه ورزشی خود می دانند. اکنون ورزشکاران می دانند که موفق شدن در رشته ورزشی شان تنها در گروه انجام تمرینات ورزشی رشته مورد نظران نیست، بلکه نیاز به آمادگی روحی و روانی در کنار آمادگی جسمی برای پیشگیری از صدمات ورزشی و رسیدن به موفقیت لازم است. ماساژ ورزشی می تواند هم در جنبه روحی و هیجانی و هم از جنبه جسمانی برای جلوگیری از آسیب های ورزشی و آمادگی بیشتر ورزشکار به او کمک کند.
ماساژ ورزشی برای کمک به ورزشکاران و آماده سازی بدن آنها برای عملکرد بهینه، بازیابی پس از یک مسابقه، یا عملکرد خوب در طول مسابقه و تمرین به وجود آمد. ماساژ ورزش  همچنین برای پیشگیری و بهبود زخم ها و جراحات وارده به عضلات و تاندون ها وجود آمد. درمانگر ماساژ به طور کلی در یک منطقه از بدن که مشکل خاص به وجود آمده تمرکز می کنند
لازم است بدانید که ماساژ ورزشی از ماساژ سوئدی الهام گرفته است و سبب تحریک لنفاوی و گردش خون می شود. تعدادی از حرکات ورزشی منجر به از بین رفتن گره عضلانی و بالا بردن دامنه حرکتی ماهیچه ها می شوند.


انواع ماساژ ورزشی


ماساژ قبل از مسابقه: این نوع ماساژ زمان کمی برده و تحریک کننده است. بهتر است که 15 الی 45 دقیقه قبل از شروع مسابقه بر روی  قسمت هایی از بدن که بیشتر درگیر می شوند صورت بگیرد.
ماساژ بعد از مسابقه : این نوع ماساژ که یک الی دو ساعت بعد از مسابقه انجام می شود به عادی سازی بافت های بدن کمک می کند.
ماساژ ترمیمی: این ماساژ به بهبودی قسمت های آسیب دیده در هنگام مسابقه یا تمرین کمک می کند. همچنین این ماساژ می تواند از آسیب دیدگی نیز پیشگیری کند.
ماساژ توانبخشی : با هدف کاهش درد به دلیل مصدومیت و بازگشت بدن به سلامت و حالت آماده انجام می شود. این ماساژ ریلکسی نیست و کل بدن در آن ماساژ داده نمی شود.


ماساژ ورزشی چه مزایایی دارد؟

ماساژ ورزشی بهترین چیز برای آزاد کردن تنش های عضلانی و بازگرداندن تعادل به سیستم عضلانی اسکلتی می باشد به همین دلیل امروزه همه تیم های حرفه ای از یک ماساژور برخوردار هستند که همیشه همراهشان است . ماساژور ورزشی باید از زمانبندی تمرین و مسابقه آگاه باشد و علاوه بر ترمیم جسمی به ترمیم هیجانات روحی ورزشکار کمک کند. از جمله مزایای انجام ماساژ ورزشی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
• کاهش احتمال بروز آسیب های ورزشی : از طریق کشش مناسب عضلانی در خلال یا قبل از رخدادهای ورزشی و ماساژ عمقی که سبب پر خونی و گرمای درونی عضلات می شود.
• بهبود حرکات مفصلی و افزایش انعطاف پذیری عضلانی که منجر به افزایش توان و کارایی ورزشکار می گردد .
• کوتاه کردن زمان ریکاوری و بازیابی توان از دست رفته در خلال دوره های تمرین با مسابقات
• به حداکثر رساندن رسیدن مواد غذایی و اکسیژن به عضلات از طریق افزایش جریان خون به عضلات .
• افزایش سرعت دفع مواد زائد تولید شده در خلال ورزش مثل : اسید لاکتیک


در چه شرایطی ماشاژ ورزشی را انجام ندهیم؟

• زمانیکه درجه حرارت بالاتر از 37.8 درجه رسیده و احساس ناخوشی داشته باشیم.
• زمانیکه دارای  زخمهای باز، کبودی های تازه، رگ به رگ رباط، سرما زدگی وسوختگی شده باشیم.
•بیماران سرطانی
• هموفیلی
• بیماری های عفونی پوست – عفونت باکتریایی، عفونت های قارچی، عفونت های ویروسی
• دیابت – به شدت منع ماساژ دارد.
 

برچسب ها: آموزش ماساژ ماساژ بدن
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha