سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه بعد از ورزش بدن خود را ریکاوری کنیم؟

چگونه بعد از ورزش بدن خود را ریکاوری کنیم؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۱۲/۱۳ بازدید کنندگان:۴۰۱۳ نویسنده:سامان موسوی

در این مقاله قصد داریم به معرفی راه هایی بپردازیم که در ریکاوری بدنتان پس از ورزش به شما کمک می کنند.


سرما درمانی و گرما درمانی

 


پس از آنکه تمرینات تان به پایان رسید یک دوش آب گرم ممکن است که احساس خوبی به شما بدهد. اما به یاد داشته باشید که یک دوش متضاد (یکبار با آب سرد و یکبار با آب گرم) بهترین راه برای کاهش دردهای عضلانی می باشد. بر طبق مطالعاتی که انجام شده است مشخص شد که دمای زیاد آب باعث انبساط و انقباض رگ های بدن شده و سبب دفع مواد زائد از بدن و افزایش اکسیژن و مواد مغذی به آن می شود.


معجون پروتئینی

 


شاید شما هم شنیده باشید که مصرف پروتئین پس از ورزش باعث بازسازی ماهیچه ها می شود. مصرف معجون پروتئینی نیم ساعت پس از پایان تمرین، معجزه می کند یعنی به ریکاوری و بهبود آسیب های عضلانی کمک می کند. معجون پروتئینی که ترکیبی نصف موز، یک پیمانه پودر پروتئین، شیر بادام و شاهدانه می باشد به عنوان یک منبع عالی پروتئین برای ریکاوری شناخته می شود. برای نتیجه گرفتن بهتر می توانید آن را با عناصر غنی شده مانند توت و سبزی جات مخلوت کنید.


ماساژ دادن عضلات

 


به احتمال زیاد جزء آن دسته از افرادی هستید که کسی را ندارید که پس از انجام تمرینات شما را ماساژ دهد تا به ریکاوری سریع شما کمک کند. اما نگران نباشید یک روش دیگر وجود دارد که می توانید روزانه ده دقیقه بدنتان را ماساژ دهید.  در این روش از یک غلتک اسفنجی یا لاستیکی استفاده می شود. این روش را می توانید هم قبل از تمرین و هم بعد از تمرین به کار بگیرید. در صورتیکه قبل از شروع تمرینات خود از غلطک استفاده کنید بازدهی شما بیشتر شده و آسیب کمتری به مفاصل وارد می شود.


استفاده از حمام یخ


بازیکنان NBA مثل کوب برانت بطور منظم به برای سرحال نگه داشتن عضلات پا از حمام یخ استفاده می کنند. همانطور که گفتیم آب سرد دردهای عضلانی را کاهش می دهد. اما به احتمال زیاد جرات آن را ندارید که این کار را انجام دهید و از همین الان بدنتان می لرزد. اما نگران نباشید، مدت زمانیکه در حال تجربه آن هستید احساس خواهید کرد که چگونه عضلات بدنتان سرحال و شاداب می شوند و به مرور به آن عادت می کنید. چیزهایی که برای این کار نیاز دارید یک وان پر از آب، دو کیف یخ و داشتن شجاعت کافی برای قرار دادن بدن در یخ، همه وسایلی هستند که شما برای انجام این کار نیاز خواهید داشت.


داشتن خواب کافی

 


آخرین چیزی که در این مقاله برای ریکاوری بدن به آن اشاره خواهیم کرد "خواب" است. بدن شما در مدت خواب به بازسازی ادامه می دهد و در نقطه مقابل آن، کمبود خواب می تواند مانع رشد عضلات شود، پس سعی کنید شب ها زودتر به رختخواب بروید. مؤسسه بین المللی خواب پیشنهاد می کند، ۷ تا ۹ ساعت در خواب شبانه داشته باشید. برای داشتن خواب شبانه خوب از یک مکان خواب مشخص استفاده کنید و هر روز زمان بیداری مشخصی داشته باشید.

 

برچسب ها: آمادگی جسمانی مزایای سلامتی ورزش ماساژ بدن
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha