سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نگاهی به کاراته

نگاهی به کاراته
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۷/۲۸ بازدید کنندگان:۳۱۰ نویسنده:سامان موسوی


کاراته را یکی از قدیمی ترین ورزش های رزمی در دنیا می دانند. معنای لغوی کاراته " مبارزه با دستان خالی" می باشد که ضربات سریع دست و پا را در بر می گیرد. در این مقاله از سایت ژیار آنلاین قصد داریم نگاهی به ورزش کاراته بیاندازیم.


بر اساس شواهدی که در دسترس است قدمت کاراته را حدود 5 هزار سال تخمین می زنند. یکی از اساتید اولیه این ورزش "بودید هاراما" می باشد که تقریبا 525 سال قبل از میلاد مشغول به کار با آن بوده است.هاراما که از پیشوایان مذهبی بودایی هند بوده است به تنهایی از هند به راه افتاده و پس از پیاده روی چندین هزار کیلومتری و با پشت سر گذاشتن موانع طبیعی و آب و هواهای مختلف توانسته خود را به ایالت "هون نان" و معبد شائولین در چین برساند.
بودیدهارما بر روی تمرینات شدید انضباطی و همچنین رعایت پرهیزکاری تاکید خاصی داشت. او 9 سال رنج و ریاضت همراه با تفکر و برای این که شاگردانش نیز بتوانند در مقابل ساعت‌های طولانی تفکر و اندیشه تاب مقاومت بیاورند و نیز با زورگویانی که تعالیم مذهبی و مردان دین را سد راه خود می‌‌دیدند به مبارزه و مقابله برخیزند 18 حرکت تمرینی را ابداع نمود که در حقیقت زیر بنای حرکات کاراته امروزی است.


کاراته امروزی

کاراته ای که امروز می بینید، شکل تکامل یافته "کمپوی چینی" (بوکس چینی) است که اول به آن "اوکیناواته" می گفتند. از وقتی که حکومت‌های استبدادی در چین" سلسله کینک" 1644-1911 و سلسله "ساتسوما" در اوکیناوا به منظور جلو گیری از ورزیده شدن مخالفان و نیز تحت کنترل در آوردن مردم قانون منع استفاده از شمشیر را به مورد اجرا گذاشتند و به جمع آوری سلاح‌های رزمی اقدام نمودند مردم به سوی آموزش هنر مبارزه با دست خالی روی آوردند که همین امر باعث شکوفایی هرچه بیشتر کاراته شد.
پس از آن، یکی دیگر از اساتید بزرگ کاراته در اوکیناوا که "قوناکوشی" نام داشت در سال 1921 توانست با قدرت و ظرافتی قوی کاراته را به ژاپن معرفی نماید و همچنین برخی دیگر از هنر جویان که تحت تعلیم بزرگ‌ترین استادان اوکیناوا قرار گرفته بودند، تکنیک‌های سنتی را با یکدیگر ترکیب نموده و سبک‌های متعددی از کاراته را به وجود آوردند..
اکنون سبک های مختلفی از کاراته پدید آمده اند که در واقع بازگشت همه آنها به 4 سبک اصلی و مادر از سبک های اصلی و کنترلیو یک سبک نیمه کنترلی می باشد.


 سبک‌های کاراته

انواع سبک های کاراته را می توان به دسته های زیر طبقه بندی کرد:

  1. سبک شوتوکان: موسس و بنیانگذار آن فوناکوشی بود که در این سبک توجه خاصی به نیرو و سرعت ورود آن به مرکز ثقل نیرو داشت.
  2. سبک شیتوریو: موسس و بنیانگذار این سبک کنوا مابونی می باشد. این سبک از دو سیستم ناهاته و شوری ته در کاراته تشکیل شده است.
  3. سبک گوجوریو: موسس و بنیانگذار این سبک میاگی چوجون می باشد. گوجوریو روش سفت و نرم می باشد که در اوکیناوا شکل گرفته و متعلق به سیستم ناهاته در کاراته می باشد.
  4. سبک وادوریو: موسس و بنیانگذار این سبک اوتسوکا هیرونوری می باشد. وادوریو به معنای راه صلح، روش صلح و صلح جویانه می باشد.


    سبک نیمه کنترلی کاراته

سبک کیوکوشین که بنیان گذار آن اویاما است ازجمله سبک های نیمه کنترلی آن می باشد که از عنصرهای متفاوتی نشات کرفته و در کل از تجربیات اویاما و دیگر سبک ها بوجود آمده است.
 

برچسب ها: کاراته کیوکوشین
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha