سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

پیچیدگی های روانی قوی تر شدن

پیچیدگی های روانی قوی تر شدن
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۳/۵ بازدید کنندگان:۵۷۰ نویسنده:سامان موسوی

 

مدت کمی است که مشغول مربی گری هستم (کمتر از سه سال)، وقتی از من درخواست کردند که در سایت StrongFirst.com مشغول فعالیت شوم و بخشی را به مقالات من اختصاص دادند، به مدت 5 دقیقه خیلی خوشحال بودم، اما وقتی به این فکر کردم که باید چه مطالبی بنویسم و یا اینکه کسانی بهتر از من وجود دارند که تجربه بهتری دارند در شک افتادم، به همین دلیل از آنها خواستم که پیشنهاد خود را به مدت 9 ماه به تعویق بیاندازند. در این مدت شروع به آموزش کلاس های عمومی آمادگی جسمانی و قدرتی کردم و برای چند نفر از دانش آموزان هم کلاس خصوصی برگزار کردم.

 

برای من آموزش های قدرتی به اندازه کوه یخ بزرگ و سخت بود، در این نوع از تمرینات، میزان عرق ریختن شما به بالاترین سطح خواهد رسید. نگرانی من این بود که واکنش کسانی که در این مورد پیش زمینه و اطلاعاتی دارند چه خواهد بود. به همین دلیل به تفکر در مورد چیزهایی که قرار است در مقالات بنوسیم پرداختم. بدیهی است که تمرینات خشن قدرتی مانند بخش قابل مشاهده کوه یخ است. همچنین در کار قدرتی یک جز فلسفی و روانشناختی وجود دارد.

الزاما موانعی که دانش آموز در راه تمرینات قدرتی در پیش رو دارد فقط فیزیکی نیستند، بلکه ممکن است که موانع روانشناختی هم باشند. در اینجا به بحت در مورد جنبه روانی آن می پردازیم. همانطور که قبلا هم گفتم تمرینات قدرتی مانند بخش قابل مشاهده کوه یخ است و جنبه روانشناختی آن هم مانند قسمت زیرین و غیر قابل مشاهده کوه یخ می باشد.

 

قدرت مانند ثروت پیچیده است، زیرا داشتن قدرت (یا ثروت) بدین معنی است که دیگران انتظارات فراوانی از شما دارند.زیرا شما آن را دارید و در شما مشاهده می شود. در سال 2013 با دختری آشنا شدم که از وضعیت بدنی خود راضی نبود. او تصمیم گرفت که با استفاده از تمرینات قدرتی، تمرینات ترکیبی و تحرک بیشتر، 25 کیلوگرم از وزن خود را کاهش دهد. او در مدت زمانی که برای این کار در نظر گرفته بود و انتخاب یک رژیم غذایی سالم توانست 20 کیلوگرم از وزن خود را کاهش دهد. پس از این موفقیت او توانست انگیزه خود را افزایش داده و با صبر و شکیبایی و پشتکاری که بدست آورد توانست بعد از چند سال به یک مبارز خوب در هنرهای رزمی تبدیل شود.

بنابراین روند قوی تر شدن فقط با انجام تمرینات فیزیکی امکان پذیر نیست. رسیدن به این وضعیت چندان ساده نیست و برای رسیدن به آن نیازمند اراده و پشتکار فراوانی دارید. برعکس آن، ضعیف شدن و داشتن انتظارات کم، به راحتی بدست می آید. برای قوی تر شدن علاوه بر انجام تمرینات سخت و طاقت فرسا، داشتن درک و ظرز فکری مثبت در پیشرفت شما تاثیر زیادی خواهد داشت.

 

همه ما قبول داریم که انجام کار قدرتی جدی می تواند زندگی شما را دگرگون کرده و حتی ممکن است که رفتار شما را خشونت آمیزتر کند. متاسفانه عده ای وجود دارند که از قدرت خود سواستفاده کرده و آن را در راههای خلاف به کار می بندند.

 ورزش بیشتر باعث قوی و عضلانی شدن شما نمی شود. اگر اینطور بود، دوندگان ماراتون بایستی از تمام ورزشکاران، عضلانی تر بودند زیرا مدت ورزش آنها زیاد است، ولی اینگونه نیست. بلکه تنها راه افزایش حجم و قدرت عضلات این است که در حالت انقباض، باعث کشش آنها شوید یعنی افزایش سنگینی وزنه. وقتی سعی می کنید وزنه سنگینی را بلند کنید، عضلات شما قبل از بلند شدن وزنه از زمین، کشیده می شوند. هر چقدر کشش عضلات بیشتر باشد، آسیب وارده به تارهای عضلانی بیشتر می شود. بعد از چند روز این آسیب ، بهبود می یابد و شما عضلاتی قوی تر خواهید داشت. نتایج این بررسی نشان می دهد هر چقدر وزنه های سنگین تری را بلند کنید، عضلانی تر و قوی تر خواهید شد و فقط با تمرین بیشتر ( وزنه ی ثابت ) نمی توان به این هدف رسید. اگر خیلی ورزش کنید، خسته می شوید و نمی توانید وزنه های سنگین تری را بلند کنید ، بنابراین عضلات شما هم افزایش حجم پیدا نخواهند کرد.

 

وقتی صحبت از تقویت عضلات می شود فهمیدن مفهوم آن اهمیت پیدا می کند. شما می توانید فقط یک بخش از بدن خود را هدف قرار بدهید و با بقیه بدن کاری نداشته باشید. هرچند ورزش های خاصی برای بخش های مشخص بدن وجود دارند، باید به طور مساوی روی بخش های مختلف بدنتان کار کنید تا ماهیچه هایتان تقویت شوند بنابراین دیدن نتایج حاصل از تلاش هایتان برای تقویت ماهیچه ها زمان می برد. سه یا چهار بار در هفته باید این تمرین ها را انجام بدهید. به خاطر داشته باشید که تغذیه صحیح نیز به شما در داشتن بدنی متناسب کمک می کند. اگر نیازهای تغذیه ای خود را نادیده بگیرید رسیدن به اهدافتان در این حوزه بسیار مشکل تر خواهد شد.

 

جمله آشنا و کلیشه ای که اغلب می شنویم این است که: برای پیروزی بر هر حریف و دشمنی سعی کنید که به نقاط ضعفش دست پیدا کنید و از همان نقطه حریفتان را شکست دهید. غیر ممکن است که بگوییم هیچ نقطه ضعفی نداریم، در هر صورت نقطه ضعف وجود دارد و باید آن را پذیرفت. حال ترس از برملا شدن نقطه‌ضعف، معضلی بزرگ‌تر از خود نقطه‌ضعف است زیرا دو اثر سوء روانی دارید: اول اینکه ترس ممتد و همیشگی و احساس منفی دائم همیشه همراه ما خواهد بود و کم کم به یک عادت و خلق و خوی بد تبدیل می شود. دومین اثر روانی آن این است که باعث پابرجا شدن نقطه ضعفی که داریم و می شناسیم می شود. پس، برای قوی تر شدن خود، نقطه ضعف هایت را برملا کن.

در آخر دوباره این نکته را یادآوری می کنم که قوی تر شدن فقط با انجام تمرینات فیزیکی انجام نمی شود. بلکه باید برای رسیدن به آن جنبه های روانشناختی آن را نیز مورد توجه قرار دهید.

برچسب ها: آمادگی جسمانی انعطاف پذیری بدن سازی تمرینات استقامتی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha