سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه وزن خود را کاهش دهیم؟

چگونه وزن خود را کاهش دهیم؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۴/۱۰ بازدید کنندگان:۴۴۴ نویسنده:سامان موسوی

آیا شما با کاهش وزن خود مشکل دارید؟ یا می خواهید سریع تر وزن خود را کاهش دهید؟ درنهایت شما باید کاری برای سلامت خود انجام دهید.
حقیقت غم انگیز آن است که ایده مرسوم غذا خورد کمتر و دویدن بیشتر در دراز مدت کارساز نخواهد بود. شما هر روز میزان کالری خود را شمارش کرده و از گرسنگی خود چشم پوشی می کنید و آن را نادیده می گیرید؟ خوشبختانه یک راه بهتر وجود دارد که بتوانید وزن خود را کاهش دهید. در زیر راهنمایی هایی گام به گام داریم تا بتوانید روند کاهش وزن خود را عملی کنید.


انتخاب کربوهیدرات کم در رژیم غذایی خود


اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید کار خود را با اجتناب از شکر و نشاسته شروع کنید. مطالعات علمی مدرن ثابت کرده اند که کربوهیدرات کم موثرترین راه برای کاهش وزن می باشد. از مزیت های اصلی رژیم غذایی دارای کربوهیدرات کم این است که باعث می شود که شما کمتر بخورید.
شکر ونشاسته ممکن است که گرسنگی شما را افزایش دهند، با اجتناب از خوردن آنها اشتهای خود را تا سطح مناسبی کاهش دهید. اگر بدن شما می خواهد مقدار مناسبی از کالری را بخورید لازم نیست که خود را با شمردن کالری های مصرفی زحمت دهید.
در مطالعه ای که در سال 2012 به انجام رسید نشان داد که مردم در یک رژیم غذایی کم کالری، در حالی که در حال استراحت هستند 300 کالری بیشتر می سوزانند. به گفته یکی از استادان دانشگاه هاروارد که در این تحقیق شرکت کرده بود این مزیت برابر تعداد کالری که به طور معمول در یک ساعت فعالیت بدنی با شدت متوسط انجام می شود خواهد سوخت.  تصور کنید: یک روز جایزه یک ساعت ورزش را بگیرید، بدون آنکه چیزی را انجام دهید.


خوردن مواد غذایی واقعی


یکی دیگر از اشتباهات رایج در خوردن مواد غذایی کم کربوهیدرات گول خوردن در مورد تبلیغات رایج در سوپر مارکت ها درباره "مواد کم کالری" می باشد.  به یاد داشته باشید که یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات موثر برای کاهش وزن باید از مواد غذایی واقعی تشکیل شده باشد. مواد غذایی واقعی چیزی است که انسان به مدت هزاران و شاید میلیون ها سال خورده است. تبلیغات موجود در سوپرمارکت ها را بازاریابان خلاق فقط جهت کسب منفعت مالی انجام می دهند و اصلا به فکر سلامتی شما نیستند. آنها به شما خواهند گفت که شما می توانید کوکی ها، ماکارونی، بستنی، نان شکلات و غیره را بخورید در حالیکه کربوهیدرات کمی دارند، البته به شرطی که از نام تجاری آنها استفاده کنید.
چگونه می گویند نان کم کربوهیدرات است؟ مراقب باشید، دانه های پخته قطعا آن ها را کم کربوهیدرات نمی کند. اما هنوز هم برخی از شرکت ها در حال تلاش هستند تا آن ها را با عنوان کم کربوهیدرات به شما بفروشند. به عنوان مثال، شکلات کم کربوهیدرات معمولا پر از قند الکل است، اما تولید کننده آن را به عنوان کربوهیدرات تلقی نمی کند. اما تقریبا نیمی از این کربوهیدرات جذب شده و قند و انسولین شما را افزایش خواهند داد.


زمانیکه گرسنه هستید بخورید


در یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات هدف این است که فقط زمانی غذا بخورید که واقعا گرسنه هستید. هیچ چیز به اندازه خوردن مواد غذایی که لازم ندارید روند کاهش وزن شما را کند نمی کند. بعضی از چیزهایی که به آسانی خورده خواهند شد فقط به این خاطر است که به راحتی در دسترس شما قرار خواهند گرفت. در صورتیکه در مقابل این اتفاق بتوانید خود را نگه داشته و چیزی نخورید بدنتان از چربی ذخیره شده تان برای سوخت و ساز مورد نیاز استفاده خواهد کرد.
بسیاری از مردم از ترس اینکه مثلا 3 ساعت کنترلی بر روی غذا خوردن نداشته باشند و در دسترسشان نباشد، صدها کالری اضافی وارد بدن خود می کنند. به طور کلی آنهایی که وسواس دارند در این مواقع میان وعده هایی سبک استفاده می کنند. پس نتیجه میگیریم که برای کاهش وزن سریع و پایدار زمانی غذا بخورید که گرسنه هستید.


اجتناب از خوردن آبجو


مردان به طور متوسط بیشتر از زنان آبجو مصرف می کنند. آبجو شامل کربوهیدراتی است که به سرعت فرآیند کاهش وزن را متوقف می کند. به همین دلیل گاهی اوقات به آبجو "نان مایع" نیز می گویند. یک دلیل خوب برای این عبارت وجود دارد "شکم آبجو". به همین دلیل توصیه می کنیم که از خوردن بیش از حد آبجو خود داری کنید، زیرا بیشتر از هر چیز دیگری خوردن آن به دلیل کربوهیدرات زیادی که دارد باعقث افزایش وزن شما می شود.


اجتناب از شیرین کننده های مصنوعی


بسیاری از مردم به جای استفاده از شکر از شیرین کننده های مصنوعی استفاده می کنند. آنها بر این باورند که با اینکار مصرف کالری خود را کاهش داده و باعث کاهش وزن می شود. این کار به نظر قانع کننده به نظر می رسد، اما مطالعات متعددی که در این زمینه انجام شده اند نتوانسته اند اثر مثبت استفاده از شیرین کننده های مصنوعی به جای شکر را در کاهش وزن پیدا کنند.
برعکس آنچه انتظار دارید شیرین کننده های مصنوعی باعث افزایش اشتها شده و هوس شما را برای خوردن چیزهای شیرین افزایش می دهند. در مطالعه ای که اخیرا انجام شد، نشان داد زنانی که به جای خوردن نوشابه آب می خورند نسبت به آنهایی که نوشابه می خورند کاهش وزن بهتری خواهند داشت.
اگر شما با اضافه وزن خود مشکل دارید پیشنهاد می کنم که بطور کامل از خوردن شیرین کننده های مصنوعی پرهیز کنید. به جای آن از شیرینی طبیعی مواد غذایی لذت ببرید.


استرس کمتر، خواب بیشتر


آیا زندگی پر استرسی داشته و از کم خوابی رنج می برید، این خبر برای افرادی که می خواهند وزن خود را کاهش دهند بد است و در این جهت کمکی به آنها نخواهد کرد. استرس مزمن ممکن است که سطح هورمون های استرس مانند کورتیزول را در بدن شما افزایش دهد که منجر به گرسنگی و در نهایت اضافه وزن خواهد شد. اگر به دنبال کاهش وزن هستید باید راهی برای کاهش استرس در زندگی خود پیدا کنید. حتی تغییر چیزهای کوچک ممکن است بلافاصله سطح هورمون استرس را تحت تاثیر قرار دهند.
همچنین باید تلاش کنید که خواب خوبی داشته باشید، ترجیحا در شب. بهتر است که در موقعی که بدن به استراحت نیاز دارد به رختخواب رفته و بخوابید. علاوه بر آن، داشتن خواب شبانه منظم باعث می شود که سطح هورمون های استرس شما کمتر شود.


ویتامین و مکمل های غذایی و مواد معدنی


بدن شما برای داشتن عملکردی درست به مقدار مشخصی از ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد. چه اتفاقی می افتد در صورتیکه آنها را به اندازه کافی دریافت نکنید؟ چه اتفاقی می افتد که مواد غذایی خیلی کم بخورید یا موادی که می خورد به اندازه کافی مغذی نباشند؟ شاید بدن ما برای جبران این کمبود احساس گرسنگی کند. خوردن بیشتر باعث جذب مواد غذایی مغذی نمی شود. از طرفی دیگر دسترسی به ویتامین ها و مواد مغذی باعث می شود که سطح گرسنگی شما به میزان زیادی کاهش یابد.
مواد مغذی خوب، قطعا پایه و اساس کاهش وزن می باشند. اما بعضی چیزها مانند ویتامین D از طریق خوردن مواد غذایی جذب نمی شوند. برای جذب آن باید زیر نور خورشید باشید، در مواقعی مانند پاییز و زمستان که کمتر خورشید می تابد می توانید از کرم های مخصوص حاوی ویتامین D استفاده کنید تا این کمبود در بدن شما جبران شود.

 

برچسب ها: چربی سوزی رژیم غذایی کاهش وزن
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha