سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

عوامل خستگی زودهنگام در ورزش

عوامل خستگی زودهنگام در ورزش
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۲/۱۴ بازدید کنندگان:۷۰۷ نویسنده:سامان موسوی


کارشناسان براین باورند درصورتیکه در حین انجام تمرینات روزانه احساس خستگی کردید ممکن است به عواملی بستگی داشته باشد که از آنها بی خبر هستید. عده زیادی هستند که با انگیزه زیادی شروع به انجام تمرینات می کنند و پس از چند دقیقه تمرین احساس می کنند که نفس کشیدن برایشان سخت تر شده و احساس خستگی می کنند. در ادامه این مقاله قصد داریم عوامل مهمی که باعث ایجاد خستگی زودهنگام در حین ورزش کردن می شوند را به شما آموزش دهیم.
 

کم خوابی و استرس

در صورتیکه کم خوابی داشته باشید و این کم خوابی ادامه داشته باشد باعث می شود که نفس تان در حین ورزش کردن ببرد. در صورتیکه در همان ابتدای تمرینات ورزشی احساس خستگی کردید و نتوانستید ادامه دهید قبل از هر چیزی به مرور کارهایی که در دو هفته اخیر انجام داده اید بپردازید.ورزش
 

سه مساله مهم در این بین وجود دارند که باید زمانیکه در حال ورزش کردن هستید آن ها را به یاد داشته باشید: در زمان تمرین کردن چه اندازه ای احساس راحتی می کنید، چقدر استرس دارید و اینکه شب قبل چقدر خوابیده اید؟ سعی کنید در هر نوبت تمرینی که انجام می دهید به سه سوال بالا جواب داده و آنها را یادداشت کنید. اگر پس از چند نوبت ورزش یادداشت‌هایتان می‌گوید که عموما کم می‌خوابید، استرس زیادی دارید و هنگام ورزش چندان حس و حال خوشایندی ندارید، علتش را باید در همین کم‌خوابی و استرس جست‌وجو کنید.  به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنم که برنامه ای برای خواب خود داشته باشید تا خواب با کیفیتی داشته و تسلط شما بر تمرینات ورزشی افزایش یابد.
 


داشتن آلرژی و آسم


داشتن آلرژی و آسم باعث می شود که نفس کشیدن در حین انجام تمرینات ورزشی برایتان دشوار شود. این مشکل در هنگام انجام دادن تمرینات شدید حادتر می شود. بدنتان نمی تواند بدون داشتن اکسیژن به انجام تمرینات ورزشی بپردازد. تک‌تک سلول‌ها در ارگان‌های و عضلات گوناگون بدن برای بقا و فعالیت به هوا نیاز دارند. پس در صورتیکه در هنگام  ورزش یا بلافاصله پس از آن سرفه می‌کنید، خس‌خس می‌کنید، تنگی نفس دارید و یا در قفسه سینه احساس درد و فشار می‌کنید حتماباید به پزشک خود مراجعه کنید.همچنین در صورتیکه دارای مشکلات تنگی نفس و آسم هستید قبل از شروع هر ورزشی با دکتر خود مشورت کنید.
 


اسیدی شدن بدن

در هنگام انجام تمرینات شدید، برای اینکه بدن سوخت خود را بدست بیاورد کربوهیدرات موجود را می سوزاند که منجر به رها شدن یون های هیدروژن می شود. با این وجود، در صورتیکه سخت تر و شدیدتر ورزش کنید این یون ها افزایش یافته و باعث می شود که توازن اسیدی/قلایی بدنتان به هم خورده و منجر به اسیدی شدن بدنتان شود. اسیدی شدن بدن باعث می شود که پس از انجام تمرینات ورزشی احساس درد یا کوفتگی کنید.

 

ورزش کردن


ازجمله عوارض دیگر اسیدی شدن بدن می توان به کند شدن همه فرآیند ها اشاره کرد. این باعث می شود که آنزیم هایی که باعث تامین انرژی عضلات می شوند کمتر شده و درنتیجه بدن احساس خستگی می کند. برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید پیشنهاد می کنم که به طور مداوم و پیوسته به انجام فعالیت های ورزشی بپردازید.
 


کم خونی


از دیگر عوامل مهم خستگی زود هنگام در حین فعالیت های ورزشی می توان به کم خونی اشاره کرد. کم خونی باعث می شود که اکسیژن مورد نیاز برای انجام فعالیت های شدید به عضلات بدن نرسد. گلبول های قرمز که مسئول انتقال اکسیژن هستند در افراد مبتلا به کم خونی به میزان زیادی کاهش می یابند. ازجمله عوامل دیگر کم خونی می توان به بی خوابی، داشتن سرگیجه، رنگ پریدگی و گرفتگی پاها اشاره کرد. درصورتیکه دارای این علائم می باشید و احساس کم خونی می کنید به دکتر خود مراجعه کنید تا با تجویز مکمل های خوراکی این مشکل را رفع کند.
 


کاهش آب بدن

کمبود آب بدن منجر به غلیط تر شدن خون خواهد شد درنتیجه قلب برای پمپاژ خون دچار مشکل خواهد شد و انرژی بیشتری برای پمپاژ خون نیاز خواهد داشت. برای رفع این مشکل پیشنهاد می کنم که قبل، بعد و در حین ورزش آب بنوشید تا کمبود آبی که در اثر عرق کردن بدنتان بدست می آید از بین برود.
 

مشکل تیروئید

آخرین علت خستگی زود هنگام که در این مقاله به آن اشاره می کنیم داشتن مشکلات مربوط به غده تیروئید می باشد. کار کردن نادرست تیروئید باعث تحلیل انرژی شما می شود. ازجمله علائمی که مشکلات تیروئید دارند می توان به داشتن انرژی کم برای انجام فعالیت های جسمانی، افسردگی، افزایش وزن و داشتن درد عضلانی اشاره کرد.

 

خستگی در ورزشطبق پژوهش های انجام شده توسط انجمن تیروئید آمریکا، حدود 60 درصد از افرادی که به این مشکل دچار هستند از این بیماری بی خبر بوده و نمی دانند که چنین مشکلی دارند. پیشنهاد می کنم که به صورت دوره ای آزمایشات مربوط به تیروئید را انجام داده و اگر با مشکلات تیروئیدی روبرو هستید قبل از انجام هر گونه فعالیت ورزشی با دکترتان مشورت کنید.

 

برچسب ها: آمادگی جسمانی ورزش ورزشکاران
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha