سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

آموزش قوانین والیبال

آموزش قوانین والیبال
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۱۲/۱۹ بازدید کنندگان:۱۵۹۹ نویسنده:قاسم نژاد


قوانین والیبال را نمی توان به آسانی تعریف کرد، چون آنها اغلب تغییر می کنند، اما در این مقاله مروری کوتاه از این ورزش را آماده کرده ایم. به بیانی ساده، والیبال ورزشی تیمی است که هدف از آن گرداندن توپ در زمین خودی است، بدون اینکه با زمین برخورد کند. این ورزش به صورت رالی یا والی انجام می شود  (رالی بازه ی زمانی در بازی است تا وقتی که  توپ به طور صحیح از روی تور عبور کند، که با برخورد توپ به زمین تمام می شود).

امتیازگیری بازی والیبال به یکی از دو روش زیر است:

  •  فرود آمدن توپ در زمین حریف (در طرف دیگر تور)
  • اگر اشتباهی توسط تیم مقابل صورت بگیرد، طوری که نتوانند توپ را پس از سه تماس تعیین شده، به طرف دیگر تور برگردانند.

 

ورزش والیبال تقریبا یکی از سازش پذیرترین ورزش هاست، زیرا شاخه ها و سطح های متفاوتی دارد. علاوه بر تغییرات مکرر قوانین آن، کسب اطلاعات در مورد کل قوانین آن نیز بسیار مشکل است.

تیم ها

شما می توانید والیبال را به صورت تیمی، با حداقل دو تا شش بازیکن و در هر جایی بازی کنید. در والیبال سرپوشیده معمولا هر تیم شش بازیکن دارد و در والیبال ساحلی با دو بازیکن بازی انجام می شود. والیبال چهار نفره اغلب به جای ساحل در زمین چمن برگزار می شود.

انواع مسابقات

شما می توانید روی چمن، شن و ماسه یا آسفالت بازی کنید و از روش امتیازگیری به صورت رالی یا خطای سرویس استفاده کنید. شما همچنین می توانید بازی را با سه گیم (ست) یا پنج گیم تمام کنید و امتیازهای هر گیم را به دلخواه خود بین 15، 25، 30 یا هر عدد دیگری انتخاب کنید.

شروع بازی

بازی والیبال با سرویس زدن توپ توسط یک تیم شروع می شود. هر تیم برای عبور دادن توپ حق دارد تا سه ضربه متوالی به توپ بزند و آن را حواله زمین حریف کند. یک بازیکن نمی تواند هر سه ضربه را بزند، بلکه فقط می تواند دو بار به توپ ضربه بزند، البته باید بین این دو ضربه نفر دیگری از تیمش به توپ ضربه بزند. (ضربات یک بازیکن نمی تواند پیاپی باشد). این سه تماس می تواند یک پاس، آبشار و ضربه باشد، اما می تواند هر سه تماس به صورت سه پاس یا هر ترکیب دیگری از انواع ضربات انجام شود. هر رالی (والی) تا وقتی که توپ با زمین برخورد کند، یا یکی از قوانین بازی نقض شود، ادامه خواهد داشت.

چند خطا در بازی والیبال

  • 1.توپ در هنگام عبور از روی تور، نباید تور یا آنتن را لمس کند.
  • 2. اگر هنگام سرویس زدن پای سرویس زننده روی خط  عرضی (خط سرویس) قرار بگیرد. (باید پشت خط قرار بگیرد و خط را لمس نکند.)
  • 3. تیمی که بیش از سه بار با توپ تماس داشته باشد. البته دفاع به عنوان تماس در نظر گرفته نمی شود.
  • 4. نگه داشتن توپ یا با فشار هل دادن توپ خطا محسوب می شود و نباید بازیکن توپ را بیش از لحظه ای نگه دارد.
  • 5. توپ در خارج از ناحیه آنتن عبور کند. چون باید توپ از بالای تور و بین دو آنتن طرفین تور عبور داده شود.
  • 6. توپ دو بار با بازیکنان یک ردیف تماس پیدا کند، مگر اینکه اولین تماس ضربه دفاع باشد.

برنده مسابقه

تیمی که بر طبق قوانین بازی بیشترین تعداد امتیازات را بگیرد، برنده بازی است. تیم برنده باید حداقل دو امتیاز بگیرد. تیمی که در یک گیم برنده می شود، به طرف دیگر زمین منتقل می شوند، یعنی دو تیم در دو طرف زمین جابجا می شوند. گیم بعدی با امتیاز صفر بر صفر شروع می شود و دوباره بازی را از سر می گیرند. در مسابقه پنج گیمی تیمی برنده محسوب می شود که سه گیم (ست) را برنده شود.

 

برچسب ها: آموزش والیبال والیبال قوانین والیبال
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha