سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

قوانین و مقررات عمومی درمورد ورزش والیبال

قوانین و مقررات عمومی درمورد ورزش والیبال
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۱۱/۲۵ بازدید کنندگان:۸۰۳ نویسنده:سامان موسوی

در والیبال بازیکنان برای بازگشت توپ به روی تور در 3 ضربه یا کمتر تلاش می کنند بدون اینکه اجازه دهند توپ زمین را لمس کند. فدراسیون بین المللی والیبال کتاب قانونی ارائه داده است که شامل تمامی قوانین استاندارد برای مردان و زنان والیبالیست می شود.

 

اندازه ها و ابعاد

زمین والیبال استاندارد، 18 متر طول و 9 متر عرض دارد. در وسط زمین توری کشیده می شود که زمین را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند.  زمین بازی توسط خطی که از وسط کشیده شده و بر روی آن یک تور قرار گرفته است به دو قسمت مساوی 9 متری تقسیم می شود. پهنای تور یک متر و طول آن 9/5 می باشد. همچنین تور از شبکه های مربع شکل و رنگ سیاه با ابعاد ۱۰×۱۰سانتی متر ساخته شده است.

 

مناطق زمین

یکی از منطقه های زمین منطقه حمله یا یک سوم می باشد که در هر طرف زمین یک خط که در فاصله ۳متری موازی خط وسط است منطقه جلو  یا یک سوم را نشان می دهد .از دیگر مناطق زمین می توان به منطقه سرویس اشاره کرد.  منطقه سرویس به پهنای ۹ متر در پشت هر خط عرضی است، از پهلو به وسیله دو خط کوتاه محدود است . طول هر کدام ۱۵سانتی متر و  به فاصله ۲۰سانتی متر در امتداد خط طولی که چسبیده به خط نیست جزو منطقه سرویس هستند. در تصویر زیر می توانید تقسیم بندی یک زمین والیبال را مشاهده کنید.

 

 

والیبال

 

خطاهای بازی والیبال

چنانچه یک یا چندین خطای پشت سر هم اتفاق بیفتند، داور فقط خطای اول را اعلام و محاسبه می کند. اگر دو یا چند خطا به طور همزمان توسط بازیکنان هر دو تیم اتفاق بیافتد خطای طرفین محسوب شده و رالی دوباره تکرار می شود

.

نحوه تعیین برنده یک ست و کل بازی

برنده ست به تیمی گفته می شود که زودتر بتواند به امتیاز 25 برسد. البته باید 2 امتیاز از حریف خود جلو باشد. برای مثال اگر دو تیم در امتیاز 24 با هم مساوی باشند آن ست تا زمانی ادامه می یابد که یکی از تیم ها دو امتیاز از تیم دیگر جلو بیافتد. وقتیکه نتیجه ست ها 2-2 مساوی شود بازی به ست پنجم کشیده می شود. لازمه برنده شدن در ست پنجم رسیدن به امتیاز 15 می باشد، البته اختلاف 2 امتیاز در این ست هم باید رعایت شود.

در صورتیکه یکی از تیم ها از بازی کردن امتناع کند نتیجه بازی 3 بر صفر به نفع تیمی که حاضر شده است رقم می خورد و امتیاز هر کدام از ست ها 25 بر صفر محاسبه شده و تیم پیروز 2 امتیاز از این پیروزی خواهد گرفت.

 

جایگیری بازیکنان در زمین

هر تیم از 6 بازیکن تشکیل شده است. نحوه جایگیری بازیکنان به این صورت است که 3 بازیکن نزدیک تور و 3 بازیکن پشت آنها قرار دارند. 3 بازیکنی که در ردیف جلو هستند  در مناطق۲ ( سمت راست ) ۳ ( وسط ) و ۴ ( سمت چپ )جایگیری می کنند و سه بازیکن عقب  در مناطق  ۵ ( سمت چپ)، ۶ ( وسط) و ۱ ( سمت راست ) قرار می گیرند.

 

زدن سرویس

زننده سرویس باید حداکثر 8 ثانیه پس از زدن سوت  توسط داور سرویس را بزند. در هنگام زدن سرویس توپ باید از دست رها و یا بالا انداخته شود و با دست یا هر قسمت از بازو زده شود. با جدا شدن پاها از زمین برای سرویس پرشی زننده سرویس نباید زمین بازی یا زمین خارج از منطقه سرویس را لمس نماید.  بعد از زدن سرویس زننده می تواند در داخل زمین بازی یا در خارج از منطقه سرویس فرود آید یا قدم بگذارد.

در صورتی که بازیکن قبل از سوت زدن داور سرویس را بزند ضربه او باطل اعلام شده و باید مجددا تکرار شود. اگر سرویس به تور برخورد کند و به زمین حریف برود خطا محسوب نمی شود.دفاع و حمله روی ضربه سرویس خطا محسوب می شود.

 

نحوه انجام دادن تعویض ها

در بازی والیبال در هر ست می توان 6 تعویض را انجام داد به این صورت که بازیکن از زمین خارج می شود و مجددا به جای همان فــرد بر می گردد ( بازیکن ذخیره یک بار وارد زمین شده و خارج می گردد). یک بازیکن ذخیره فقط یکبار می تواند در هر ست وارد زمین شود و فقط می تواند با همان بازیکنی که قبلا به جایش وارد زمین شده است تعویض شود.

 

زمان استراحت

هر کدام از تیم ها اجازه دارند که حداکثر دو بار در هر ست اجازه استراحت 30 ثانیه ای بگیرند. در بازی های بین المللی عـلاوه بر یک استراحت ۳۰ثانیه ای ، دو تایم استراحت اجباری یک دقیقه ای در امتیازات ۸ و ۱۶استفاده می کنند ولی در ست پنجم فقط دو تایــم استراحت ۳۰ ثانیه ای هر یک از تیم ها می توانند درخواست کنند و زمین ها در امتیاز ۸ تعـویض می شود.

برچسب ها: آموزش والیبال والیبال قوانین والیبال هندبال
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha