سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

راهنمایی های گام به گام در والیبال

راهنمایی های گام به گام در والیبال
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۱۱/۶ بازدید کنندگان:۴۵۳۰ نویسنده:قاسم نژاد

در این مقاله مجموعه ای از راهنمایی های گام به گام برای بازی کردن و آموزش دادن (مربی گری) والیبال را برایتان شرح می دهیم:

1. سر در آوردن از چرخش والیبال

چرخش بازیکنان در والیبال

در والیبال سرپوشیده سنتی، هر تیم شش بازیکن در زمین دارد. هر یک از این بازیکن ها بازی را از یک موقعیت خاص که به آن جاخالی بازیکن در زمین می گویند، شروع می کند. بازیکنان ردیف جلو، در سمت چپ ، میانه  و راست قرار می گیرند و بازیکنان ردیف عقب نیز در سه قسمت چپ، میانه و راست قرار می گیرند. این مکان های اولیه را نباید با پستی که در آن بازی می کنید (پاسور، مدافع میانی، مهاجم کناری، مقابل پاسور یا لیبرو)، اشتباه گرفت. این مکان ها، پست های شروع شما هستند، یعنی جایی که شما بازی را شروع می کنید، قبل از اینکه توپ زده شود.

 

2)چگونگی آبشار زدن

چگونگی آبشار زدن در والیبال

زدن آبشار والیبال نقطه خوبی برای شروع یادگیری والیبال است. با تمرین بیشتر و بیشتر شکل صحیح آبشار را یاد بگیرید.

 

3) گرم کردن والیبال و ضربات پیاپی

ضربات پیاپی و گرم کردن

گرم کردن خوب در والیبال ضروری است. این تمرین شامل تمرین ضربات پیاپی و بخش اصلی تمام سطوح از مبتدی تا حرفه ای محسوب می شود.

 

4) چگونگی یادگیری تکنیک دفاع در والیبال

دفاع در والیبال

دفاع در والیبال مهارتی است که ساده به نظر می رسد. کافیه شما به طور مستقیم به طرف بالا پرش کنید و دست هایتان را به طرف جلوی مهاجم دراز کنید، این طور نیست؟ در واقع، غیر از بالا کشیدن دست هایتان، روش های خوب دیگری نیز وجود دارد. اگر می خواهید مدافع خوبی شوید، باید حرکات فیزیکی ساده ای را بدانید.

5)  مهارت اسپک زدن (ضربه زدن)

اسپک زدن در والیبال

اسپک زدن در والیبال معمولا در سومین تماس توپ در زمین یک تیم انجام می شود. ضربه (اسپک) بعد از پاس و ست زده می شود و به آن حمله یا اسپک نیز می گویند. ضربه زدن نه تنها برای بازیکنانی که در ضربه زدن مهارت دارند، بلکه برای تماشاچیان هم، هیجانی ترین تکنیک در والیبال است. این تکنیک هماهنگی زیادی لازم دارد و یکی از سخت ترین مهارت های والیبال برای آموزش است.

6) پیش بینی پاس ها و حرکات پاسور حریف

بازی والیبال و آگاه بودن بازیکنان از حرکات پاسور

مهم ترین عملی که یک مدافع باید انجام دهد، پیش بینی حرکات پاسور تیم حریف است، یعنی باید به حالت بدن پاسور به دقت نگاه کند و حدس قریب به یقین بزند که پاسور قصد دارد توپ را به کجا بفرستد. پاسور ماهر تصمیمش را تغییر می دهد (یعنی از حالت و ظاهر بدنش حرکتی پیداست، در حالی که حرکتی دیگر را انجام می دهد). در این صورت حدس زدن در مورد او مشکل تر خواهد بود، اما چند تکنیک وجود دارد که به شما کمک می کند تا در پیشی گرفتن از بازیکنان حریف برتری یابید.

7) استفاده از دفاع نرم

در والیبال سه روش مهم دفاع کردن برای پیش بردن تیم تان وجود دارد. اولی دفاع آبشار است، دومین دفاع محدود کردن مسیر مهاجم است، طوری که آنها را وادار کنید تا مستقیما در محوطه دفاع شما ضربه بزنند. سومین و کم کاربرد ترین دفاع، دفاع نرم است.

8) چگونگی مهارت پاس دادن

پاس دادن به یکدیگر در والیبال

پاس دادن در والیبال بسیار ضروری است. تیمی که پاسکاری نمی کند، نمی تواند در مسابقه برنده شود. پاسکاری آسان است و با پاسکاری بازی شروع می شود و بازیکنان توپ را برای کسب امتیاز به مهاجم می رسانند. اگر تصمیم دارید شروع به یادگیری بازی والیبال کنید، باید اولین اولویت تان یادگیری پاس دادن باشد.

9) چگونگی مهارت ست زدن

ست زدن

ست زدن در والیبال یکی از مشکل ترین مهارت ها برای آموزش و تمرین است. برخلاف بسیاری از مهارت های دیگر والیبال، ست زدن مستلزم تماس فوق العاده نرم توپ با دست است. راه حل درست آن، گرفتن توپ با نوک انگشتان است نه با کف دست. توپ باید به طور مداوم در طول تمام ست ها در حرکت باشد و به هیچ وجه نباید در دست هایتان متوقف شود. هدف اصلی این است که شما توپ را در دست هایتان بگیرید و آن را بدون چرخش به طرف مهاجم خودی پرتاب کنید.

 

برچسب ها: والیبال آموزش والیبال قوانین والیبال
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha