سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

دلیل متفاوت بودن رنگ کمربندهای کاراته چیست؟

دلیل متفاوت بودن رنگ کمربندهای کاراته چیست؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۶/۱ بازدید کنندگان:۴۵۹۱ نویسنده:آشتی مولائی

دلیل متفاوت بودن رنگ کمربندهای کاراته چیست؟

یکی از چیزهایی که تماشاگران توجه زیادی به آن می کنند، رنگ کمربند هنرجویان کاراته است. کمربندهای کاراته شامل رنگ های سیاه، سفید، آبی تیره، قرمز و ... هستند. هر یک از آن رنگ ها دارای معانی خاصی هستند. رنگ کمربند کاراته نشان دهنده ی رتبه و مقام آن شخص است. هیچ قانونی جهانی برای تثبیت رنگ کمربند کاراته متناسب با رتبه ها مقرر نشده است. هر یک از سازمان های هنرهای رزمی، رده بندی خاصی برای کمربندها دارند.

 

 

رنگ کمربند کاراته از روشن ترین رنگ به سمت تیره ترین رنگ می رود. معمولا سفید اولین رنگ کمربند کاراته است و رنگ ها در نهایت به رنگ های قرمز یا سیاه ختم می شوند. رده بندی رنگ های کاراته به ترتیب شامل رنگ های سفید، زرد، نارنجی، سبز، آبی، بنفش، قهوه ای و سیاه است. در تکواندو ترتیب رنگ ها به صورت سفید، زرد، سبز، آبی ، قرمز و سیاه است. رنگ کمربند بزرگسالان در رشته ی جوجیتسوی برزیلی به صورت سفید، آبی، بنفش، قهوه ای ، سیاه و قرمز است. ترتیب رنگ کمربند کودکان در رشته ی جوجیتسوی برزیلی به صورت سفید، زرد، نارنجی و سبز می باشد.

 

 

هیچ یک از سازمان های هنرهای رزمی بر اساس رنگ کمربندهای کاراته ی سنتی عمل نمی کنند. در بسیاری از هنرهای رزمی چینی از آن کمربندها برای نشان دادن مقام استفاده می شود البته احتمال استفاده نکردن از آن ها هم وجود دارد. رنگ کمربندها در انجمن MCMAP به ترتیب به صورت رنگ های برنزه، خاکستری، سبز، قهوه ای و سیاه است. انجمن تکواندوی آمریکا  (ATA) تقریبا از همان رنگ ها استفاده می کند ولی ترتیب آن ها فرق می کند. ترتیب رنگ ها به صورت سفید، نارنجی، زرد، سبز، بنفش، آبی، قهوه ای، قرمز، ترکیب سیاه- قرمز و سیاه می باشد.  در بسیاری از هنرهای رزمی ترکیبی به جای استفاده از کمربندهای سنتی از مچ بندها و زانوبندهای رنگی استفاده می کنند.

 


کمربندهای رنگ سیاه و قرمز کاراته، کمی گیج کننده هستند. رنگ قرمز در هنرهای رزمی جوجیتسوی برزیلی( Brazilian Jiu-Jitsu) و اکثر فرم های جودو( Judo) نشان دهنده ی بهترین مقام به دست آمده است. البته کمربند قرمز در انواع مختلف تکواندو و سبک تانگ سودو ، زودتر از سیاه به دست می آید.

 

 

معمولا هنرجویان با دریافت رنگ های متعدد کمربند، به یک رتبه ی عددی هم در آن ها نائل می شوند. آن عددها بخشی از سیستم رتبه بندی عددی هستند. آن سیستم ها پرکاربردهستند چون از آن ها برای رتبه بندی درجه های پیشرفته تر هر یک از رنگ ها استفاده می شود. سیستم های رتبه بندی عددی Kyu ، Dan و Gup هستند. اولویت عددها در باشگاه ها فرق می کند. برای رنگ های مختلف از سیستم های Gup و Kyu استفاده می کنند.   

 


معمولا از سیستم دان برای کسی که کمربند سیاه را گرفته باشد استفاده می کنند. از دان برای دریافت رتبه های پیشرفته تر کمربند سیاه استفاده می شود. برای مثال دان چهارم کمربند مشکی، رتبه ی بهتری نسبت به دان یکم کمربند مشکی دارد.

 

رنگ کمربندهای کاراته

 

معنی رنگ ها

کمربند سفید: رنگ سفید نشان دهنده ی تولد و شروع رشد یک دانه است. یک دانشجوی کمربند سفید به دنبال دانش هنری خاص است. کمربند سفید شروع کننده ی چرخه ی زندگی است.

 

کمربند زرد: رنگ زرد نشان دهنده ی تابش اولیه ی آفتاب است. هنگامی که نور خورشید بر روی دانه می تابد، زندگی جدیدی شروع می شود. هنرجوی کمربند رنگ زرد ، ذهنش باز می شود و به دنبال کسب تجربیات از مربیش خواهد بود.

 

رنگ نارنجی: رنگ نارنجی به منزله ی رشد دانه در بهار است. رنگ نارنجی به منزله ی بهبود ذهنی و بدنی هنرجو می باشد.

 

رنگ سبز: رنگ سبز به منزله ی ترقی تدریجی هنرجو است. منظور از رنگ سبز، جوانه زدن دانه و رشد گیاه می باشد.  محکم بودن و تکینک ها به هنرجوی کمربند سبز آموزش داده می شود.

 

رنگ آبی: رنگ آبی به منزله ی آسمان آبی است. گیاهان به تدریج به سوی آسمان سر بلند می کنند. هنرجوی کمربند آبی به  دانش هایی عالی در زمینه ی هنر رزمی می رسد.

 

رنگ بنفش: رنگ بنفش به منزله ی سپیده دم است. یعنی هنرجو دستخوش تغییرات بسیاری قرار می گیرد و برای تبدیل شدن به یک هنرجوی پیشرفته آماده می شود. یک هنرجوی کمربند بنفش به تدریج با معنی کمربند سیاه آشنا می شود.

 

رنگ قهوه ای: منظور از رنگ قهوه ای ، رسیدگی کامل دانه و فرآیند برداشت آن است. کمربند قهوه ای به معنی هنرجوی پیشرفته و آگاه به تمامی تکینک ها است. هنرجو شروع به فهم نتیجه ی کارهای سختش می کند.

 

رنگ قرمز: هنرجوی کمربند قرمز یاد می گیرد که دانش های ذهنی و توانایی های فیزیکی را محتاطانه به کار ببرد. رنگ قرمز به منزله ی خطر است و کمربند قرمز یعنی شخصی مهم با داشتن توانایی هایی عالی.

 

رنگ سیاه: رنگ سیاه یعنی رنگی فراتر از رنگ خورشید. کمربند سیاه به منزله ی جستجوی دانش های جدید و عمیق تر است. هنگامی که هنرجوی کمربند سیاه شروع به تدریس به دیگران می کند یعنی دانه های جدیدی می کارد و به رشد آن ها کمک می کند. کسانی که با افراد کمربند سیاه آموزش می بینند به رشد عالی، روشن فکری و دانش بسیاری می رسند.

برچسب ها: تکواندو کاراته کمربندهای کاراته
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha