سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

بهترین زمان برای ورزش کردن

بهترین زمان برای ورزش کردن
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۵/۱۴ بازدید کنندگان:۹۸۹ نویسنده:قاسم نژاد

بهترین هنگام برای ورزش کردن در طول روز وقتی است که برای تان بهترین تاثیر را داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که ورزش کردن در هنگام صبح و بعد ازآن مزایای زیادی دارد. در نتیجه، بر اساس علاقه و سبک زندگی شخصی این زمان فرق می کند. زمانی را انتخاب کنید که به شما کمک کند ورزش بخشی منظم و مداوم از برنامه ی روزانه تان شود.

 

ریتم شبانه روزی

 

 عجیب است چرا برخی از ما افراد سحرخیزی هستیم، اما برخی دیگر برعکس؟ این موضوع کاملا به ساعت درونی بدن و ریتم شبانه روزی تان بستگی دارد. ریتم شبانه روزی  چرخه ی روزانه خواب و بیداری است و مشخص کننده ی سحرخیزی و شب زنده داری افراد است. این چرخه، تغییرات رفتاری، ذهنی و فیزیکی را در طول دوره ی 24 ساعت شبانه روز تنظیم می کند. دمای بدن، فشار خون و سوخت و ساز برخی از فرایند های فیزیولوژیکی هستند که می تواند روی ساعت درونی بدن تان تاثیر باشد. این ریتم ها به تغییرات محیطی پاسخ می دهند. تغییرات محیطی که می تواند روی ریتم های شبانه روزی (24 ساعته) تاثیر داشته باشد، روشنایی و تاریکی، دمای محیط، روشنایی مصنوعی، استفاده از ساعت کوکی برای بیدار شدن، زمان وعده های غذایی و مدتی از روز که ورزش می کنید، از جمله عوامل محیطی دخیل در ریتم شبانه روزی اند. ساعت شخصی تان می تواند روی زمانی که برای ورزش کردن ترجیح می دهید، تاثیر گذار باشد. بنابراین، آیا شما فردی سحرخیز هستید یا آدم شب زنده دار؟

 

سحرخیز بودن


بدیهی است که شما باید در قبل از ظهر ورزش کنید. تحقیقات  نشان می دهد افرادی که در صبح ورزش می کنند با برنامه ی ورزشی شان بیشتر سازگارند. منظور این است که اگر شما قبل از هر اتفاق یا مانع دیگری ورزش تان را انجام دهید، موفق تر خواهید شد. افرادی که صبح زود ورزش می کنند، معمولا مدیران زمان بهتری هستند و در طول روز احساس سرزندگی و پرانرژی می کنند. اگر شما در هنگام صبح ورزش کنید، مطمئنا زمان بیشتری برای بالا بردن دمای بدن و گرمای عضلات تان لازم دارید، زیرا دمای بدن در هنگام صبح پایین تر از دیگر اوقات روز است و بنابراین برای گرم شدن بدن وقت بیشتری صرف خواهید کرد. برخی افراد با ورزش صبحگاهی مشکل دارند، چون شکم شان خالی است و احساس سرگیجه، خستگی و سبک سری می کنند. اگر چنین چیزی برای شما هم اتفاق افتاد، سعی کنید قبل از شروع ورزش اسنک کوچکی مانند یک موز یا  یک وعده ماست کم چرب بخورید.

 

شب زنده دار بودن

 

ورزش بعد از ظهر یا عصرانه می تواند راهی برای تمدد اعصاب و استراحت کردن باشد. برخی افراد می دانند که ورزش بعدازظهر برایشان مفیدتر و پربار تر است و بسیاری از استرس روزانه شان با آن رها می شود. برخی دیگر با ورزش صبحگاهی احساس خوبی ندارند، چون هنگام بیدار شدن، در عضلات شان احساس سفتی داشته باشند و میزان قند خون شان پایین باشد. ورزش بعد از ظهر ظاهرا بهتر است، زیرا شما آگاه تر و هشیار تر هستید، دمای بدن تان به طور طبیعی بالاست و عضلات تان گرم و دارای انعطاف هستند. مزیت دیگری که می تواند داشته باشد این است که قبل از ورزش، فرصت غذا خوردن دارید و در نتیجه در طول تمرین سرحال تر و پر انرژی تر می شوید.

 

 


مهم نیست هدف تان از ورزش چیست، برای کاهش وزن، رها کردن استرس و غیره. در هر صورت باید تمرینات تان مداوم  منظم باشد. برنامه ی زمانی ورزش تان بر اساس بیشترین تاثیر و کارآمدی آن باشد، یعنی پس از آنکه فهمیدید کدام از زمان های روز برایتان بهتر است و با ریتم شبانه روزی تان سازگار تر است، آن را انتخاب کنید.

برچسب ها: مدیریت زمان ورزش مزایای سلامتی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha