سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

10 نکته برای بالا بردن وضعیت دفاع روی تور در والیبال

10 نکته برای بالا بردن وضعیت دفاع روی تور در والیبال
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۱۱/۲۷ بازدید کنندگان:۵۴۱ نویسنده:سامان موسوی

در این مقاله قصد داریم به برسی نکاتی بپردازیم که باعث بهبود وضعیت و عملکرد شما در دفاع روی تور در ورزش والیبال می شوند.

 

1- دست هایتان را بالا بگیرید

سعی کنید به محض اینکه از زمین بلند شدید دست هایتان را بالا برده و در منطقه دفاعی خود قرار دهید. زمانی که منتظر دفاع هستید دستها را بالا بگیرد تا به مهاجم هشدار دهید که آنجا هستید منطقه بیشتری از تور که شما روی آن کار می کنید کمتر از آن است که آنها بتواند سرویس زن شما را ببینند.

 

2- مهاجمین حریف را بشناسید

قرار نیست صبر کنید تا آبشار زنها به تور نزدیک شده و بعد ببینید که آنها چه کسانی هستند. برای شناسایی بهتر آنها در زمین بازی بهتر است که شماره پیراهنشان را به یاد سپرده و همزمان با دیدن شماره پیراهنشان  منطقه و نقش هر کدام را به یاد بیاورید.  برای مثال شماره ۶ ضربه زننده سرعتی سمت چپ جلو است. این نکات را به هم تیمی های خود نیز بگویید.

 

3- نسبت به همه چیز کنجاو باشید

به هر تحرکی که در زمین بازی اتفاق می افتد دقت کنید و نسبت به آن کنجاو باشید. گوش خود را تیز کنید و ببینید می توانید دستورات پاسور را بشنوید و یا اینکه علامت ها و اشارات او به هم تیمی هایش را ببینید. به خاطر داشته باشید کدام حرکت یا ضربه بازیکنان سازنده تر است. قادر به پیش بینی آنها باشید.

 

4- جا گیری خود را بر اساس موقعیت انجام دهید

شما نباید فقط جلوی تور ایستاده و منتظر شوید.به بازیکنان نگاه کرده و برای دفاع از آنها به منطقه مورد نظر بروید. مثلا اگر بازیکن جلویی پاس می دهد پس مدافع او باید نزدیکتر به مرکز حرکت کند.

 

5- چشمانتان همیشه باز باشد

به یاد داشته باشید که آبشار زن بر موقعیت کنترل دارد تا ضربه اش را بزند. شما باید به خوبی توپ به حرکت های او نگاه کنید با این روش قادر به پوشش جا خالی یا سعی برای دفاع هستید.

 

6- برای هر چیزی برنامه ریزی کنید

در صورتی که ضربه آبشار زن از شما رد شد نا امید نشوید. تلاش کنید که تصویر ذهنی از کاری که انجام شده  را تجسم کنید تا دفعه بعدی که در چنین وضعیت مشابهی گیر کردید بتوانید از پس آن برآیید. بیشتر تیمهای خوب تنها می توانند چهار یا پنچ امتیاز خود را از دفاع بگیرد. اما در موارد بسیاری می توانید حریفان را مجبور به بیرون زدن توپ یا مستقیم زدن آن در دست دفاع کنید.

 

7- عرض دفاع را افزایش دهید

در صورتیکه شما می خواهید محدوده بیشتری از تور را پوشش دهید انگشتان خود را از هم باز کنید و مچ هایتان را به بیرون بچرخانید. در مقایسه با حالت بسته انگشتان این حالت می تواند پوشش شما را ۵۰٪ افزایش دهد.

 

8- سعی کنید که کمتر خم شوید

در صورتیکه در وضعیتی گیر افتاده اید که نمی توانید مستقیم به سمت آبشارزن بروید درست های خودتان را به طرف او بچرخانید و برای پر کردن فضای خالی تلاش کنید. این کار این فرصت را به آنها می دهد که توپ را خارج از دست شما بزنند. شما همچنان قسمتی از تور را پوشش خواهید داد و اگر آنها توپ را به داخل بزنند ممکن است خوش شانسی بیاورید دفاع شما دید و شانس بهتری برای دفاع خواهد داشت.

 

9- هرگز توپ را هل ندهید

در صورتیکه پاسور توپ را به بالای تور پاس داد شما باید برای درگیری با مهاجم آماده باشید و انگشت های خود را باز کنید. هر چقدر که می تواند از تور نفوذ کنید بازو را از آرنج قفل کنید و به محض ضربه آبشار زن آماده فشار سخت باشید. افتخار کمی در اینجای کار هست. مطمئن شوید آنها کسانی هستند که به توپ فشار وارد نمی کنند.

 

10- فقط در یک جا ساکن نشوید و بایستید

در صورتیکه برای دفاع دیر وارد عمل شدید درصدد جبران آن نباشید بلکه به عقب برگشته و پشت دفاع را جهت توپهای کوتاه پوشش دهید. این کار به بازیکنان باقی مانده در عقب اجاره خواهد داد برای آبشار عقب بمانند.

 

با استفاده از راهنمایی هایی که در این مقاله ذکر شد می توانید به بهترین نحو ممکن به دفاع روی تور بپردازید و امتیازات زیادی را از این طریق به دست بیاورید. نظر شما در این مورد چیست؟؟ چه پیشنهادی دارید؟؟

برچسب ها: آموزش والیبال والیبال هندبال
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha