سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه ضربات سخت تری بزنیم: کلید توسعه حداکثر قدرت در کاراته، تکواندو و سایر هنرهای رزمی!

چگونه ضربات سخت تری بزنیم: کلید توسعه حداکثر قدرت در کاراته، تکواندو و سایر هنرهای رزمی!
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۱/۱۵ بازدید کنندگان:۲۶۷۱ نویسنده:سامان موسوی

احتمالا نمایش هنرهای رزمی را در فیلم ها دیده اید که یک استاد در برابر حریفی که از او بلند قد تر و سنگین تر است قرار می گیرد و ضربات سنگینی را به آنها وارد می کند. شاید در بعضی از صحنه ها مشاهده کرده باشید که به طور ناگهانی با داشتن نیروی انفجاری چه ضرباتی را به حریف خود وارد کرده اند. این افراد به صورت آگاهانه یا نا اگاهانه به علوم رزمی تسلط یافته اند. در ادامه شما را به درک این موضوع نزدیک خواهیم کرد تا بیشتر قدردان هنرهای رزمی باشید.
هنرهای رزمی بسیار محبوب هستند اما چه چیزی در مورد این علوم وجود دارد؟ وقتی که شما زندگی استادان قدیمی هنرهای رزمی مانند فوناکوشی، کنوا مابونی، وادوریو، اوتسوکا و چوجون میاگی گوجوریو را در کاراته مشاهده می کنید کشف خواهید کرد که همه آنها دانشمندان رزمی مجربی بودند. تکنیک های تکواندو و کاراته اگر که به درستی اجرا شوند شکل زیبایی از فرم را مشاهده خواهید کرد. این تکنیک ها در عین اینکه زیبا بوده بسیار موثر نیز هستند زیرا به عنوان یک نتیجه از اصول، قدرت آنها به صورت فوق العاده ای توسعه خواهد یافت.


قدرت چیست؟


در سطح جسمانی، هدف حمله در کاراته انتقال قدرت مخرب به حریف خود می باشد. حال سوال اینجاست که قدرت به چه صورتی در حال منتقل شدن است؟ از نقطه نظر فیزیک، تعریف قدرت در فرهنگ لغت بدین صورت است: "انرژی منتقل شده در واحد زمان". کلمه آخر در تعریف بالا سرنخ خوبی برای درک ماهیت قدرت در کاراته به ما می دهد، به یاد داشته باشید که زمان، یک فاکتور بسیار مهم است. قرار دادن مشت خود بر روی قفسه سینه حریف و هل دادن آن از آنچه که شما فکر می کنید سخت تر است.  
زمان مورد نیاز برای انجام یک تکنیک را با عنوان "سرعت" ترجمه کرده اند. اگر به فرهنگ لغت مراجعه کنیم خواهیم دید که سرعت برابر فاصله تقسیم بر زمان و حرکت می باشد. به عنوان مثال، اگر فردی یک چیز 200 پوندی را در 20 مایل در ساعت حرکت دهد (سرعت  ضرب جرم= 200*20=4000) سرعت او برابر 4000 می باشد. این مثال نشان می دهد که یک جرم بزرگ در سرعت نسبتا پایین می تواند مبلغ مقدار مورد نظری از نیرو شود. به عبارت ساده تر، هر چند ممکن است که سرعت یک مرد بزرگ به اندازه یک مرد کوچک باشد اما هنوز هم می تواند تاثیر زیادی بگذارد.
از سوی دیگر، یک مرد سریعتر می تواند همان تاثیر را داشته باشد. به عنوان مثال، یک مرد 100 پوندی در حال حرکت    4000 واحد از نیرو را فراهم خواهد کرد (4000=40*100). این نشان می دهد که یک توده کوچکتر در حال حرکت می تواند سرعتی به اندازه توده بزرگتر اما به صورت کندتر تولید کند.  به عنوان یک مثال افراطی در این زمینه، یک گلوله هر چند که وزن بسیار سبک و جرم کمی دارد اما سرعت زیاد آن تاثیر فوق العاده ی دارد.


توسعه قدرت و سرعت


همانطور که قبلا در مورد آن گفتیم، سرعت و جرم در مقوله قدرت بسیار مهم می باشند. بیایید به برسی این مفاهیم برای درک برنامه های کاربردی خود جهت مبارزه با کمک تکنیک های واقعی بپردازیم. هدف این است که برای تولید انرژی تا آنجا که می توانیم و برایمان ممکن است  راه هایی برای افزایش سرعت و جرم موثر ایجاد کنیم.
هر چقدر که سرعت ضربات بیشتر باشد، قدرت آنها نیز بیشتر خواهد بود. سرعت می تواند از طریق تهویه عضلانی خوب، افزایش پیدا کند. بسیاری از سبک های کاراته و تکواندو از تمرینات با وزنه به منظور افزایش توده عضلانی استفاده می کنند. تمرین ایده آل دیگر با استفاده از یک لاستیک کوچک سفت می باشد که آن را در مشت خود قرار داده و با قدرت زیاد آن را به هم فشار می دهند. همزمان با توسعه سرعت، داشتن تکنیک خوب نیز ضروری است. این کار به شما اجازه می دهد که در زمان مناسب از عضلات خود در جهت مناسب استفاده کنید. به همین ترتیب، این به شما اجازه می دهد که با شل کردن عضلات برای زدن ضربه استفاده نکنید.  مبتدی های که تکنیک خوبی ندارند اغلب عصبی شده و به صورت ناخودآگاه از عضلات به اشتباه استفاده می کنند در نتیجه منجر به کاهش سرعت و قدرت حمله می شود. بهترین راه برای توسعه تکنیک های خوب این است که به تمرین مداوم در سرعت آهسته، سپس متوسط و بعد سریع بپردازید.
نظر دیگر این است که سرعت دست در طول زدن ضربه مشت ثابت نیست. تحقیقات انجام شده توسط انجمن کاراته ژاپن و دیگر سازمان ها نشان می دهد که در طول زدن یک مشت کاراته، درست قبل از گسترش بازو به صورت حداکثر، بیشترین سرعت بدست آمده است. با این حال سرعت در حمله تنها نیمی از کار است. جهت هدف نیز به همان اندازه مهم می باشد. زمانیکه حریف روبروی شما است ضربه شما به صورت سریع و مستقیم به سمت او پرتاب می شود بیشترین نیروی مخرب را خواهید داشت. به عنوان مثال اگر شما یک ماشین داشته باشید و با سرعت زیادی در حال رانندگی باشید و با ماشینی که به روبروی شما می آید برخورد کنید شدیدترین و مخرب ترین ضربه را خواهید داشت. اما اگر در یک اتوبان مثلا با سرعت 90 کیلومتر در ساعت در حال رانندگی باشید و با ماشینی که در پشت او قرار دارید و سرعتش 85 کیلومتر است از عقب به او برخورد کنید به آن اندازه ضربه شدیدی نخواهید خورد.


تئوری تا کاربرد


برخی از هنرهای رزمی به آموزش مشت با عمق شدید جهت خنثی کردن و از کار انداختن حریف می پردازند. گرفتن و کشیدن حریف، سرعت ضربه مشت شما را افزایش می دهد. متغیر اصلی دیگر به نظر جرم یا وزن است. البته شما می توانید وزن توده های عضلانی خود را افزایش دهید اما این کار همیشه آسان نیست. در حال حاضر یک راه عملی برای افزایش جرم موثر خود وجود دارد. بدن انسان مجموعه ای از اجزای تنه، بازوها، سر، دست و پاها می باشد که هر کدام دارای جرم خود می باشد.
شما می توانید جرم موثر خود را هنگام مشت زدن با استفاده از تمرکز یا سفت کردن عضلات بخصوص تنه، زیر بغل، باسن و پاها در لحظه ای که ضربه زده می شود افزایش دهید. با تمرکز بر ضربه در لحظه دقیق ضربه می توانید جرم موثر خود را بدست آورید. ترکیب سرعت و جرم موثر باعث افزایش قدرت می شود. درک درستی از علوم رزمی می تواند کمک زیادی به شما بکند.
 

 

برچسب ها: انواع ضربات در هنرهای رزمی تکواندو کاراته
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha