سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه در برابر مشت از خود دفاع کنیم؟

چگونه در برابر مشت از خود دفاع کنیم؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۱/۲۵ بازدید کنندگان:۵۶۷۰ نویسنده:سامان موسوی


آیا شما علاقه مند به تبدیل شدن به یک مبارز ماهر هستید یا اینکه فقط می خواهید قادر به دفاع از خود در یک نزاع خیابانی باشید. دانستن این نکته که چگونه یک مشت تفاوت بین پیروزی و شکست یا مرگ و زندگی را تعیین می کند ضروری است. در ادامه این مقاله نحوه صحیح زدن مشت را به شما آموزش خواهیم داد.


پوشیدن تجهیزات حفاظتی در صورت امکان


اگر شما در حال بوکس یا ورزش مشابه دیگری هستید پوشیدن کلاه محافظ و محافظ دندان را فراموش نکنید. سر شما آسیب پذیر ترین قسمت بدنتان می باشد به همین دلیل سعی کنید که تدابیر حفاظتی را رعایت کنید. حتی اگر کلاه ایمنی هم پوشیده باشید باز هم صورت شما بدون محافظ است به همین دلیل مراقب صورت تان باشید.


مشت خود را گره بزنید


نوک انگشتان خود را درست در مقابل کف دست و انگشت شست خود را خارج از بند انگشتان قرار دهید.  این تکنیک مشت شما را تقویت کرده و آن را به شکلی در می آورد که 4 بار قوی تر است دست باز است. این شرایط به شما کمک خواهند کرد که بتوانید ضربات را مسدود کرده و در صورت لزوم مشت خود را بزنید.


بالا بردن مشت خود در مقابل صورت تان


مشت خود را به طور مستقیم در مقابل گونه تان قرار دهید و تا آن اندازه که ممکن است از صورت خود محافظت کنید. ضربه به صورت به طول قابل توجهی خطر ضربه مغزی که در آن مغز به به پشت جمجمه برخورد می کند را بالا می برد.


چانه تان را بالا بگیرید


این کار باعث می شود که صورت خود را کمتر در معرض خطر و ضربه قرار دهید و دسترسی به گردنتان را محدود کنید. مشت تان را در مقابل قفسه سینه تان قرار دهید اما سر خود را آنقدر خم نکنید که نتوانید حریف را مشاهده کنید.


آرنج تان را به بدنتان بچسبانید


اندام داخل شکم یکی از خطرناک ترین مکان ها برای برخورد مشت می باشد. آرنج خود را به طور مستقیم در کنار نیم تنه خود برای حفاظت از این مناطق نگه دارید. سعی کنید آرنج تان به اندازه کافی شل باشد که بتوانید عکس العمل سریعی از خود نشان دهید. در اینجا مهم ترین مناطق برای حفاظت عبارتند از:
•    کبد که در زیر قسمت راست قفسه سینه قرار دارد. زدن مشت به این قسمت باعث افت فشار خون می شود.
•    طحال، در سمت چپ بالای نیم تنه تان قرار دارد. این قسمت توسط قفسه سینه محافظت می شود اما هنوز هم بهترین راه برای محافظت از آن قرار دادن آرنج تان در مقابل آن می باشد. آسیبی که به این قسمت وارد می شود ممکن است منجر به خونریزی بزرگی شود.
•    کلیه ها، درست در قسمت سمت چپ و راست بالای کمر قرار دارند.  ضربه شدید به آن قسمت ها می تواند منجر به نارسایی کلیه شود.


اتخاذ یک موضع گسترده


با زانوهای خم شده ایستاده و پاهای خود را محکم به زمین بچسبانید. این کار باعث کاهش مرکز ثقل شده و به شما کمک می کند که متعادل باقی بمانید. از آنجاییکه شما برای حرکت و گول زدن حریف آماده هستید می توانید ضربات سخت و سنگینی را به او وارد کنید.


مشاهده شانه مهاجم


حرکات شانه معمولا اولین سرنخ را به ما می دهند که یک مشت در حال زده شدن است. حتی شما ممکن است که بتوانید با تماشای چگونگی بالا و پایین بردن شانه های حریف، متوجه جایی که می خواهید به آنجا ضربه بزند بشوید. تماس چشمی بهترین گذینه دوم می باشد اما یک مبارز ماهر و حرفه ای می تواند با حرکات چشم خود کاری کند که شما فریب بخورید.


مشغول کردن ذهن خود


شما باید بتوانید که تمرکز خود را حفظ کنید تا بتوانید از حداکثر توانایی های خود بهره بگیرید و تصمیمات مناسبی اتخاذ کنید. شاید عجیب به نظر برسد اما بر اساس آماری که اورژانس دارد ضربات مشت بیشتر از ضربات پا باعث آسیب دیدگی می شوند. با تمرکز بر روی موضع حریف خود و پیش بینی حرکات او، شانس خود را برای پیروزی افزایش دهید.


چرخش با مشت


اگر شما نمی توانید از گرفتن ضربه جلوگیری کنید بدن خود را در جهت ضربه حرکت دهید. این امر به ویژه زمانیکه یکی از پاها و شانه هایتان در جلو و دیگری در عقب باشد بسیار موثر است.


استفاده از عضلات قوی به نفع خود


اگر عضلات شکم شما قوی هستند می توانید آنها را سفت کرده تا از اندام های داخلی شکم محافظت کنید. همانطور که در بالا توضیح داده شد، داشتن عضلات ضعیف یک نقطه ضعف بزرگ به شما می آید و احتمال آسیب دیدگی شما را بیشتر خواهند کرد.


تعادل خود را حفظ کنید


پس از آنکه یک مشت را دریافت کردید احساس می کنید که پاهایتان ضعیف و لرزان هستند. به یاد داشته باشید با این وجود پاهای خود را باز کرده و کمی خم کنید. اگر پاهای شما نزدیک به هم بوده و زانوهایتان خم باشد آمادگی کمتری خواهید داشت و بهترین موقعیت را برای حریف جهت ضربه زدن به خود فراهم خواهید کرد.
 

برچسب ها: ضربات دست انواع ضربات در هنرهای رزمی مبارزه
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha