سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

آیا تمریناتی که انجام می دهید به اندازه کافی شدید هستند؟

آیا تمریناتی که انجام می دهید به اندازه کافی شدید هستند؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۱۱/۱۳ بازدید کنندگان:۱۵۰۶ نویسنده:سامان موسوی

افراد با انگیزه ها و اهداف متفاوت وارد ورزش می شوند، عده ای برای کاهش وزن، عده ای برای رقابت، عده ای برای بدست آوردن مزایای سلامتی و غیره. اما چیزی که در این بین مهم است این است که آیا تمرینات تان به اندازه کافی سخت هستند.


اگر شدت سختی و فشار یک تمرین را اندازه نگیرید امکان دارد که حتی تا چندین روز احساس درد کنید. در شرایط مناسب، شما می‌خواهید با شدتی تمرین کنید که باعث پیشرفت‌تان شود، اما نه آنقدر سخت که در خطر آسیب دیدگی قرار بگیرید. اگر دائما با خودتان فکر می‌کنید که چه زمانی تمرین‌تان کافی است یا اینکه تمرین بیشتر، بیش ازحد زیاد است، زمان آن است که شدت تمرین‌تان را اندازه گیری کنید.


امتحان کنید

در زمان شروع یک برنامه ورزشی جدید بهتر است که از تناسب اندام خود یک ارزیابی انجام دهید. برای ارزیابی تناسب اندام تان به مربی شخصی یا معادله پیچیده احتیاجی ندارید. راه های متفاوتی جهت ارزیابی تناسب اندام وجود دارند که می توانید جهت سنجش توانایی هایتان از آن استفاده کنید. مثلا در صورتی که تمرکزتان بیشتر بر روی تمرینات قدرتی باشد دانستن اینکه چه مقدار وزن می توانید برای یک، سه یا پنج تکرار بلند کنید بسیار مفید است. به طور مشابه، اگر قصد دارید دویدن‌تان را بهتر کنید، انجام یک رکوردگیری از دوی یک، سه یا پنج مایلی برای تعیین یک پایه (استاندارد) مفید است.


یادداشت برداری کنید

زمانیکه بدانید سنگین ترین وزنه ای که خواهید توانست بلند کنید یا سریع ترین سرعتی که می توانید بدوید را بدانید می توانید از این اطلاعات جهت نوشتن یک برنامه تمرینی استفاده کنید. برای انجام این کار یک خودکار و دفترچه بردارید یا برنامه ای در موبایل تان برای ثبت برنامه تمرینی تان نصب کنید. آیا وزنه بیش از حد سبک یا بیش از حد سنگین بود؟ چه مسافتی را دویدید و چه احساسی داشتید؟ با در اختیار داشتن این اطلاعات، شما می‌توانید تمرینات‌تان را تغییر دهید تا آن‌ها را آسان‌تر یا سخت‌تر کنید.


صحبت کنید

ازجمله راه های آسانی که جهت انجام ارزیابی لحظه ای درباره اینکه تمرین تان به چه اندازه شدید بوده این است که صحبت کنید. در صورتی که با نهایت توانایی خود تمرین کنید ضربان قلب شما افزایش یافته و نمی توانید به صحبت کردن ادامه دهید و برای نفس کشیدن به سختی تلاش می کنید. در مقابل اگر بتوانید با هر کسی در باشگاه یا در مسیر پیاده روی صحبت کنید، یعنی تمرین شما در داخل یک محدوده راحت می‌باشد. این شیوه مکالمه برای یک تمرین کاردیوی طولانی‌تر و آهسته‌تر مانند یک دوی طولانی، مناسب است. از سویی دیگر، یک تمرین کاردیو یا تمرین دایره ای قدرتی با شدت بالا باید مکالمه را تقریبا غیر ممکن سازند.


کمتر یا بیشتر

زمانیکه درمورد تمرینات قدرتی صحبت می کنیم یافتن نقطه شروع می تواند کمی سخت باشد. در صورتی که ورزش کردن را به تازگی شروع کرده و یا اینکه به بلند کردن وزنه های خیلی سنگین علاقه چندانی ندارید احتمالا آزمون حداکثر وزن روش خوبی برای شما نخواهد بود. اما اگر شما همچنان به دنبال افزایش قدرت و بهبود ترکیب بدن‌تان هستید، تست کمتر یا بیشتر را انجام دهید.
جهت انجام این تست وزنی را برای شروع انتخاب کرده و تلاش کنید آن را 10 تا 15 بار بلند کنید. در صورتی که توانستید آن وزنه را بیشتر از 15 بار بلند کنید به این معنی است که می توانید وزن آن را افزایش دهید ولی اگر نتوانستید 10 بار آن را بلند کنید به این معنی است که باید وزن کمتری را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید هر وزنی که در نهایت به آن رسیدید را در دفتر تمرین‌تان برای مراجعات بعدی، یادداشت کنید.


به تمرین کردن ادامه دهید

باید بدانید که هیچ شخصی در همان تمرینات اولیه به نتیجه نخواهد رسید و حتی ممکن است در هفته های اول قبل از اینکه حس بهتری پیدا کنید احساس بدتری به شما دست بدهد. ولی در صورتی که تمرینات خود را ادامه دهید، حس بهتری خواهید داشت و خیلی زود  بهتر نیز به نظر خواهید رسید
 

برچسپ ها :
بدن سازی تمرینات قدرتی تمرینات استقامتی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha