سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

فلسفه رنگ بندی کمربندها در هنرهای رزمی چیست؟

فلسفه رنگ بندی کمربندها در هنرهای رزمی چیست؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۳/۹ بازدید کنندگان:۷۵۴۲ نویسنده:سامان موسوی

 

 

تئوری ها و مباحث زیادی در مورد دلیل رنگ بندی کمربندها در هنرهای رزمی وجود دارد. البته در این بین صحبت ها و نظراتی غیر منطقی زیادی نیز ارائه شده اند. در این مقاله قصد داریم به برسی تئوری های منطقی که در این مورد ارائه شده اند بپردازیم.


 همانطور که می دانید کمربند مشکی معمولا بالاترین رنگ را در رده رنگ های کمربند به خود اختصاص داده و بدین معناست که آن رزمی کار از شایستگی خوبی برای ارتقا درجه خود برخوردار است.
"جینوکانو" که یکی از اساتید برجسته ژاپنی در هنرهای رزمی بود برای اولین بار در سال 1880 به معرفی سیستم رنگ بندی کمربند بر اساس دان مشکی پرداخت. البته پیش از او چند تن از اساتید ارائه گواهینامه هنرهای رزمی را به رزمی کاران آغاز کرده بودند.
زمانیکه هنرجویان مشغول تمرین می شدند فقط از کمربندهای سفید و مشکی استفاده می کردند. در سال 1990 شخصی به نام "جودوگی" یک نوع سیستم رنگ بندی کمربند جهت نشان دادن درجه رزمی کاران ابداع کرد. به مرور دیگر سبک های هنرهای رزمی نیز از ترکیبات این سیستم استفاده کرده و شروع به مشخص کردن درجه ها کردند. البته در آن زمان این سیستم رنگ بندی کمربندها در کشورهای غربی چندان مورد استقبال قرار نگرفت.


به احتمال زیاد باید بدانید که رنگ ها و درجه بندی رنگ کمربندها در همه هنرهای رزمی شبیه هم نیستند. برای مثال، ممکن است که در یک رشته رزمی حدود 3 سال زمان ببرد تا به کمربند مشکی برسید درحالیکه در هنر رزمی دیگری ممکن است که این زمان به 10 سال برسد.


اکنون نیز در برخی از هنرهای رزمی مانند تکواندو از طرح ها و نوشته هایی جهت مشخص کردن درجه هنرآموز استفاده می کنند. در هنرهای رزمی ژاپنی نیز از خطوطی بر روی کمربند مشکی جهت مشخص کردن درجه دان رزمی کار استفاده می کنند، به عنوان مثال اگر رزمی کار دارای دان 3 باشد 3 خط بر روی کمربند سیاه او کشیده شده است.
همانطور که می دانید در رشته کاراته و تکواندو کمربند مشکی آخرین رنگ در سیستم رنگ بندی کمربندها می باشد و پس از آن رنگ دیگری نیست، رنگ مشکی در همان حالت باقی می ماند اما می توان دان های بالاتر را به آن اضافه کرد. برای هر دان یک خط گذاشته می شود.


اما در برخی از رشته های رزمی با بالا رفتن درجه دان رنگ کمربند نیز تغییر خواهد کرد، برای مثال در هنر رزمی جودو پس از رسیدن به دان 6 از کمربند به رنگ قرمز و سفید استفاده می کنند. البته این نوع کمربند معمولا در مناسبت های تشریفاتی بسته می شود. در بعضی از مدارس هنرهای رزمی در دان 9 یا 10 به رزمی کار کمربند قرمز می دهند. در کلاس های جوجیتسو نیز برای درجه شیهان و بالاتر از آن از کمربند بنفش استفاده می کنند.
 

برچسپ ها :
کمر مشکی کمربندهای کاراته هنرمند رزمی هنر های رزمی
پست های مشابه

نظرات کاربران

آرتین در تاریخ ۱۳۹۸/۶/۳ [۲:۴۵:۰۳ PM]

سلام مرسی از مقاله خوبتون بسیار مفید بود🙂

ارسال نظر
Captcha