سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه وزن مناسب برای دمبل زدن را انتخاب کنیم؟

چگونه وزن مناسب برای دمبل زدن را انتخاب کنیم؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۵/۲۵ بازدید کنندگان:۵۴۶۹ نویسنده:سامان موسوی

 


بسیاری از افراد مبتدی در انتخاب دمبل با وزن مناسب دچار مشکل می شوند و این سوال در ذهن بسیاری از افراد تازه کار به وجود می آید که دمبلی که می خواهند با آن تمرین کنند باید چقدر وزن داشته باشد؟ در ادامه این مقاله به بررسی نکاتی در این مورد می پردازیم.

پاسخ دادن به این سوال کار دشواری است اما می خواهیم در این مقاله به راحت ترین شکل ممکن به آن پاسخ دهیم تا هم از ورزش قدرتی خود نتیجه کافی بگیرید و هم ایمنی شما در استفاده از وزنه حفظ شود.
ابتدا باید بدانید که انتخاب وزن مناسب برای شما به عوامل زیادی وابسته است، امکان دارد وزنه ای که برای یک ورزش استفاده می کنید برای ورزش دیگری چندان متناسب نباشد. برای نمونه وزن دمبلی که با آن برای تقویت عضلات بازویتان استفاده می کنید با وزن دمبلی که برای پرس سینه استفاده می کنید برابر نیست. به همین جهت باید از وزن های متفاوتی برای انجام حرکات مختلف استفاده کرد.

ورزش کردن در باشگاه این مزیت را دارد که راحت تر می توانید دمبل با وزن مناسب را برای تمرین تا انتخاب کنید در حالی که در منزل این گونه نیست. به همین دلیل بهتر است که حداقل دو تا سه دست دمبل با وزن های متفاوت (یک دست دمبل سبک، یک دست دمبل با وزن متوسط و یک دست دمبل با وزن سنگین) در اختیار داشته باشید.
 سبک یا سنگین بودن دمبل بسته به وضعیت جسمانی هر شخص متفاوت است. برای مثال برای یک شخص، دمبل 5 کیلویی بسیار سنگین است و برای شخص دیگر بسیار سبک. به همین جهت تعریف سبک و سنگین بر اساس وضعیت جسمانی افراد متفاوت است.

در کل می توان 5 راهنمایی زیر را برای انتخاب وزن صحیح بکار گرفت:


1- از وزن کمتر شروع کنید

در صورتی که تازه کار هستید حتما باید از وزنه های سبک شروع کنید. این کار باعث می شود بجای اینکه حواس تان به سنگینی وزنه معطوف باشد بر روی نحوه انجام دادن صحیح حرکت تمرکز کنید.
انجام دادن حرکات قدرتی بصورت صحیح بسیار مهم است. در صورتی که حرکات را به طور صحیح انجام ندهید و فرم صحیح بدن تان رعایت نشود نه تنها به نتیجه دلخواه دست نخواهید یافت بلکه امکان دارد که منجر به مصدومیت شما نیز شود.
به یاد داشته باشید که استفاده از دمبل های سبک هیچ خجالتی ندارد، همه افراد به ابتدا که شروع به کار کرده اند از این وزنه ها شروع کرده اند. هر زمانی که قدرت کافی برای انجام حرکت را داشتید و به راحتی توانستید آن را انجام دهید می توانید وزن آن را کمی بالاتر ببرید.


2- آهسته و پیوسته پیش بروید

بسیار مهم است که وزنه هایی را که بلند می کنید با صبر بلند کرده و در انجام حرکات عجله نکنید. اگر می خواهید نتیجه مطلوبی از تمرینات تان بدست آورید بهتر است که وزنه را به صورت کنترل شده و همراه با حفظ تعادل بلند کنید. به همین جهت باید وزنه ای را انتخاب کنید که بتوانید همزمان با بلند کردن آن تعادل خود را نیز حفظ کنید. در صورتی که سرعت بلند کردن وزنه زیاد باشد یا اینکه به اندازه ای سنگین باشد که قادر نباشید فرم صحیح را حفظ کنید باید وزنه و سرعت تان را تغییر دهید.


۳ –  هیچ گاه فرم بدنی صحیح را قربانی نکنید

بعضی اوقات با عجله کارها را انجام می دهیم تا زودتر از موعد نتیجه دلخواه را بدست آورید، به همین جهت از وزنه های سنگین تر از توانایی تان استفاده می کنید. انتخاب وزنه بیش از حد سنگین باعث می شود که نتوانید فرم صحیح بدن تان را حفظ کنید، به همین جهت بهتر است که از انجام چنین کاری پرهیز کنید. در صورتی که نتوانستید که حرکت را به درستی انجام دهید سنگین بودن وزنه نه تنها هیچ کمکی به شما نخواهد کرد بلکه احتمال آسیب دیدگی شما را نیز افزایش می دهد.
 

۴ –  شمارش تعداد دفعات وزنه زدن خود

در صورتی که قادر باشید وزته را به تعداد 8 تا 15 مرتبه همزمان با حفظ فرم صحیح بدن بلند کنید به این معنا است که آن وزنه برای شما مناسب است. در صورتی که قدرت تان به حدی بود که توانستید آن را بیش از 15 مرتبه بلند کنید زمان آن است که وزن آن را بالاتر ببرید.
 

۵ –  تمرین کنید تا خسته شوید

تمرین کردن و خسته شدن با آن کلید موفقیت در دمبل زدن است. سعی کنید وزنه ای را انتخاب کنید که عضلات تان را به چالش بکشد. شما باید به قدری تمرین کنید و از عضلات تان کار بکشید که خسته شوند. این کار آنها را قوی تر کرده و شرایط را برای افزایش حجم عضلات فراهم می کند.

 

برچسب ها: وزنه برداری بدن سازی
پست های مشابه

نظرات کاربران

کالاورزش در تاریخ ۱۳۹۸/۲/۱۶ [۱۱:۰۷:۴۱ AM]

ممنون بسیار مفید و کامل بود
https://www.kalavarzesh.com

ارسال نظر
Captcha