سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

اسکات با وزنه

اسکات با وزنه
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۶/۵ بازدید کنندگان:۳۸۹۸ نویسنده:قاسم نژاد

اسکات با وزنه ورزشی ترکیبی است که تمام بدن را درگیر فعالیت می کند. شما با خم کردن کفل و زانو هایتان، در حالی که میله (وزنه) روی قسمت بالاتنه تان قرار دارد، می توانید اسکات انجام دهید. زانوهایتان را از هم دور کنید (باز نگه دارید) و قسمت پایین تنه پشتی تان را رها کنید. به پشت اسکات انجام دهید و هنگام برخاستن، عضلات باسن و زانو را قفل کنید.

 

 

اسکات روی کل بدن کار می کند. شما پاهایتان برای کنترل حرکت وزنه خم و راست می کنید. عضلات شکم و پایین تنه، قسمت بالاتنه تان را در حالی که پاهایتان در حرکت است، ثابت نگه می دارد. عضلات بالاتنه پشتی، شانه ها و بازوها میله (وزنه) را روی پشت تان به حالت تعادل نگه می دارد. به جز پاها، بسیاری عضلات دیگر نیز درگیر می شوند.

 


تمرین اسکات پادشاه تمام تمرین ها و ورزش هاست. در این تمرین نسبت به دیگر تمرین های معروف مانند پرس نیمکت روی عضلات بیشتر و با وزنه ی سنگین تر کار می شود. به علاوه، برای افزایش قدرت کلی و سرعت عضله موثر تر است.

 

 اسکات مزایای زیادی دارد از جمله:

 

1. افزایش قدرت


قدرت، توانایی شما در حرکت بدن تان در برابر یک مقاومت خارجی است. میله (وزنه) روی پشت تان است، هنگامی که اسکات می کنید و گرانش زمین وزنه را به طرف پایین می کشد. عضلات شما باید نیروی مخالف جاذبه ی زمین را برای کنترل وزنه تولید کنند، طوری که از افتادن آن جلوگیری کند و بتوانید اسکات انجام دهید.

 

2. ساخت عضله


اسکات روی یک توده ی عضلانی کار می کند. پاهایتان خم می شود، قسمت مرکزی بدن محکم و سفت می شود و قسمت بالاتنه تان میله را نگه می دارد. همه ی این عضلات هم زمان با هم در جهت ایجاد تعادل و اسکات با وزنه کار می کنند. در نتیجه ی این تمرین هورمون های عضله سازی مانند تستوسترون آزاد می شود. هر چه شما اسکات سنگین تری انجام دهید، عضلات قوی تر و بزرگ تر می شوند.

 

3. چربی سوزی


شما هنگامی چربی از دست می دهید، که بدن انرژی بیشتری را نسبت به آنچه خورده اید، بسوزاند. عضلات شما برای برداشتن وزنه انرژی می سوزاند (چربی می سوزاند تا انرژی لازم تولید شود). اسکات انرژی بیشتری نسبت به تمرین های دیگر می سوزاند، زیرا در این تمرین عضلات بیشتری هم کار می کند و وزنه سنگین تر است. اسکات با وزنه های سنگین تر به افزایش متابولیسم بدن تان ساعت ها بعد از تمرین نیز کمک می کند. (EPOC) اگر در کنار این تمرینات سنگین تغذیه ی مناسب داشته باشید، به چربی سوزی و رسیدن به شکم شش تکه نیز کمک می کند.

 

4. افزایش تناسب اندام

 

قلب شما یک عضله است. اسکات عضلات تان از جمله قلب را تقویت می کند. تمرین اسکات برای تقویت عضلات کارآمد تر است، چون همه ی فعالیت ها و ورزش های دیگر تلاش و انرژی کمتری لازم دارند. بالا رفتن از پله ها یا دویدن کمتر از اسکات نیازمند قلبی قوی تر می باشند. اسکات میزان ضربان قلب و فشار خون را به مرور زمان کاهش می دهد و باعث افزایش فیتنس قلبی عروقی می شود. به جز مواردی که دکتر توصیه نمی کند، اسکات برای همه ی افراد مفید است.

 

5. افزایش استقامت

 

اسکات پاهای شما را تقویت می کند و باعث می شود قدم های سریع تر و بلند تر داشته باشید، زیرا به دلیل قوی تر شدن عضلات پا، قدم ها انرژی کمتری لازم دارند و دیرتر خسته می شوند. این بدان معنی نیست که بتوانید یک دفعه دو ماراتون را ببرید، اما 5 کیلومتر دویدن برای تان آسان تر خواهد شد.

 

6. افزایش قدرت انفجاری

 

قدرت انفجاری توانایی شما در ایجاد نیروی سریع است. در فیزیک به این توان، قدرت یا نیرو می گویند (مثلا در مدت زمان معینی چقدر می توانید کار کنید P=W/T). پاهای قوی تر در مقدار زمان معینی کار بیشتری می کنند. اسکات این نیروی انفجاری را در شما افزایش می دهد.

 

7. تقویت استخوان ها


هنگام اسکات با وزنه، جاذبه ی زمین میله (وزنه) را به طرف پایین می کشد. این قدرت جاذبه هر چیزی را که زیر میله است، به هم می فشار می دهد. استخوان ها بافت های زنده ای هستند (یعنی اگر شکسته شوند، درد دارد) که به این فشار عمودی عکس العمل نشان می دهند و در نتیجه قوی تر می شوند. اسکات ضخامت و تراکم استخوان ها را افزایش می دهد، آنها را قوی تر می کند و احتمال شکسته شدن آنها را کم می کند. استخوانهای قوی تر و محکم تر از پوکی استخوان جلوگیری می کند.

 

8. تقویت مفاصل

 

این تمرینات، عضلات اطراف مفاصل زانو، باسن، مچ پا و ستون فقرات را تقویت می کند. به علاوه، بافت های ارتباطی و تاندون ها را نیز تقویت می کند و برای مفاصل و ستون فقرات محافظت ایجاد می کنند و این قسمت ها را از صدمه دیدگی محافظت می کنند. و باعث بهبود درد کمر و زانو می شود.

 

9. افزایش انعطاف پذیری

 

تمرینات اسکات با وزنه تمرین تعادل و نگه داشتن وزنه روی پشت و شانه ها است، در حالی که بدن تان را حرکت می دهید. این تمرینات در کل باعث بهبود تعادل و هماهنگی تان می شود. در نتیجه ی این تمرینات، احتمال افتادن تان هنگام بالا رفتن از پله یا در تاریکی کم می شود.

 

10 افزایش تعادل


مزایای اسکات با وزنه بسیار بیشتر از موارد بالاست. وزنه برداری معمولا کلسترول خون را پایین می آورد، متابولیسم (سوخت و ساز) گلوکز را افزایش می دهد، مقاومت انسولین را نیز بهبود می دهد و بسیاری مزایای دیگر. اسکات با وزنه، بهترین نوع تمرین وزنه برداری است، زیرا این تمرین روی عضلات بیشتر، با دامنه ی حرکتی بیشتر و وزنه سنگین تر از دیگر تمرینات کار می کند. بنابراین بهترین تمرینی که در باشگاه می توانید انجام دهید، تمرین اسکات با وزنه است.

 

عضلات درگیر در اسکات

 

  • عضلات ران ها
  • عضلات کالف (پشت ساق پا)
  • عضلات پشتی پایین تنه
  • عضلات شکم
  • عضلات بازو

 

برچسب ها: آمادگی جسمانی بدن سازی تمرینات قدرتی تناسب اندام وزنه برداری
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha