سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

5 اصل اساسی در مبارزات رزمی

5 اصل اساسی در مبارزات رزمی
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۲/۲۵ بازدید کنندگان:۸۷۷ نویسنده:سامان موسوی

در این مقاله از سایت ژیار آنلاین قصد داریم به برسی 5 اصلی بپردازیم که در هنرهای رزمی موثر بوده و هر کسی که آنها را رعایت کند به پیروزی خواهد رسید. در ادامه به برسی هر کدام از این 5 اصل به طور جداگانه خواهید پرداخت:


اصل اول: داشتن هدف

اولین قاعده در یک مبارزه داشتن هدف میباشد. مثلا در جنگ های نظامی هدف اصلی فرمانده شکست و به هلاکت رساندن دشمن می باشد. امروزه کشتن حریف به ندرت به هدف های رزمی کاران هنرهای رزمی تبدیل می شود و هدف اغلب آنها غلبه بر حریف خود می باشد. البته حدس زدن هدف مهاجم نیز بسیار مفید است. به عنوان مثال در درگیری های خیابانی ممکن است که هدف حریف کشتن شما باشد، در این حالت شما نیز باید هدف خود را بر اساس هدف حریف انتخاب کنید.
به عنوان مثالی دیگر در درگیری های خیابانی، ممکن است که هدف مهاجم دزدی و غارت از شما باشد. در این شرایط که امکان مبارزه با چند نفر که دارای سلاح نیز می باشند وجود ندارد بهترین راه این است که هر چه که دارید را به آنها تحویل دهید. زیرا هدف اصلی شما باید حفظ و نجات زندگی تان باشد.


اصل دوم: حمله

اصل دوم در مبارزه، حمله کردن می باشد. در این مورد یک ضرب المثل قدیمی وجود دارد که می گوید: "بهترین حمله دفاع است". شما به هر اندازه که مدافع خوبی باشد و پاها و دست های سفت و محکمی داشته باشد تنها را برای پایان دادن به مبارزه این است که به حریف حمله کرده و او را از پای در آورید. در حالت تدافعی، امکان دارد بعضی اوقات به شما فشار وارد شود. اما نباید اسیر حریف باشید و سعی کنید اقدام به ضد حمله نمایید. در این لحظه پیش قدم خواهید بود و این همان اصل حمله و تهاجم است


اصل سوم: استفاده از تکنیک های ساده در درگیری ها

سومین اصل در مبارزات رزمی استفاده از تکنیک های ساده در درگیری ها می باشد. اکثر رزمی کارها این اصل را نادیده می گیرند اما دانستن این نکته ضروری است که بدانید بهترین کار برای پیروزی در هر مبارزه ای استفاده از فنون ساده می باشد. درگیری هایی که در خیابان صورت می پذیرد به آسانی درگیری های داخل زمین مسابقه نیستند. در درگیری های واقعی خیابان هیچ قانونی وجود ندارد و هدف اصلی هر کدام از طرفین این است که به هر طریقی که شده دیگری را از پای در آورد.
در درگیری های خیابانی بکار بردن حرکات نمایشی هیچ کاربردی نداشته و وقت و انرژی شما را هدر می دهند. به همین دلیل باید تمرکز خود را بر روی حرکاتی منعطف کنند که تاثیر گذار باشند. مثلا زدن یک ضربه ساده به ساق پا ممکن است که حریف را به زمین انداخته و شما فرصت انجام حرکت بعدی را داشته باشید. ممکن است یک موقعیت در یک چشم به هم زدن ایجاد شده و از بین برود. به همین دلیل رزمی کار باید تمام تمرکز خود را بر روی مبارزه منعطف کند.
 

اصل چهارم: فیزیک بدنی

تعدادی از رزمی کاران هستند که مخالف این اصل بوده و به این باور هستند که این اصل کمک چندانی به آن ها در طی مبارزه نمی کند. ولی اینگونه نیست، وقتی یک رزمی کار بدن ورزیده ای داشته باشد می تواند ضربات سنگین تری را به حریف وارد کرده و حتی ضربات بیشتری را که به او وارد می شوند تحمل کند.
بدبختانه، بسیاری از رزمی کاران نسبت به تعلیمات فیزیکی غافلند و بر این باورند که دانستن نحوه اجرای فنون به تنهایی کافی است. چنین طرز تفکری نزد پیشکسوتان هنرهای رزمی احمقانه تلقی می شود چرا که رزمی کارانی هستند که بدن بسیار سخت و مقاومی دارند و علت آن تنها به دلیل تمرینات فراوانی است که در طی سالهای متمادی انجام داده اند و همواره به ورزشهای فیزیکی بدنشان  توجه داشته اند

 

اصل پنجم: ایجاد مانور در حرکات

زمانیکه در مقابل کسی باشید که نسبت به شما از فیزیک درشت تری برخوردار باشد. البته این را بدانید که داشتن بدن درشت به این معنا نیست که حتما در مبارزه پیروز می شوید. گاهی اوقات، یک رزمی کار ریز اندام می تواند خیلی خوب در مقابل حریفش ظاهر شود. چطور این حالت اتفاق خواهد افتاد؟
کسانی که قدشان کوتاه است اغلب از ضربات پا استفاده می کنند و بسیار سریع عمل می کنند و بزرگی هیکل حریف مانعی برایشان ایجاد نمی کند. اینگونه افراد باید از سرعت و چابکی خاص برخوردار باشند تا بتوانند حریف را گیج کرده و ضربات کاری را وارد سازند، در غیر اینصورت موفقیت از آن حریف مقابلشان خواهد بود
 

برچسب ها: آموزش مبارزه مبارزه
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha