سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نکاتی برای پیشبرد مدیتیشن ابتدایی

نکاتی برای پیشبرد مدیتیشن ابتدایی
تاریخ ارسال:۱۳۹۲/۵/۱۲ بازدید کنندگان:۱۹۶۴ نویسنده:اشکان حسین پور

 

مدیتیشن هنر کامل متمرکز کردن توجه خود روی موضوع خاصی است. با اطلاع رسانی عمومی از مزایای این تمرینات، منافع زیادی مانند افزایش تمرکز، کاهش اضطراب و احساس شادابی می تواند افراد یک جامعه را برخوردار کند.
اگرچه افراد زیادی هستند که حتی برای یک بار هم که شده مدیتیشن را امتحان می کنند  اما تنها تعداد کمی برای یک دوره ی طولانی آن را دنبال می کنند و محکم ترین دلیل هم این است که بسیاری از مبتدیان قبل از شروع تمرین آمادگی ذهنی لازم را ندارند.
در این مقاله نکاتی گنجانده شده که با رعایت آن ها می توانید از موانعی که بر سر راهتان در تمرینات مدیتیشن وجود دارد به راحتی بگذرید.
 
1- مدیتیشن را در زندگی روزانه ی خود رسمی کنید :  شما تنها زمانی در مدیتیشن پیشرفت می کنید که زمانی را برای آن اختصاص دهید . ترجیحا دو بار در روز 
 
2- با نفس کشیدن شروع کنید : نفس عمیق نرخ ضربان کلی قلب را پایین می آورد، ماهیچه ها را راحت می کند و ذهنتان را متمرکز می کند که این بهترین راه برای شروع تمرین است .
 
3- اول خودتان را بکشید : ماهیچه ها و تاندون هایی را که به شما در نشستن کمک می کنند، شل کنید تا راحت تر باشید. از طرف دیگر شل کردن عضلات اولین مرحله در وارد شدن به مدیتیشن است .
 
4- هدفمند مدیتیشن کنید :  مبتدیان باید بدانند که مدیتیشن یک پروسه ی فعال است. هنر متمرکز کردن ذهن کار سختی است و یک هدف محرک می خواهد.
 
5- نا امیدی ها را دنبال نکنید : خیلی عادی است که در ابتدا ناامید شوید و به خود بگویید که من الان دقیقا چه کاری می کنم؟ ، هر وقت این احساسات به شما دست داد روی نفس هایتان متمرکز شوید.
 
6- تجربه :  عده ای از ما فکر میکنیم که تنها مدیتیشن موثر، یوگای چهار زانو زیر درخت بونسای است در حالی که ما باید انواع مدیتیشن را تجربه کنیم و از مزایای آن ها بهره مند شویم .
 
7- تمام اعضای بدن خود را حس کنید : بزرگترین تمرین برای مدیتیشن کار ها این است که در طول مدیتیشن تمام بدن خود را تحت تسلط بگیرند. هنگامی که توجهتان متمرکز شد اکنون سعی کنید که احساس تک تک اعضای بدن خود به خصوص اجزای داخلی را درک کنید.
 
8- یک اتاق مخصوص برای مدیتیشن در خانه ی خود تعبیه کنید : مطمئن شوید که آن اتاق، اتاق شلوغی مربوط به کارهای دیگرتان نیست. اتاق خواب، ورزش و پذیرایی جاهای مناسبی برای مدیتیشن نیستند. داشتن شمع یا متقعلات معنوی در اتاق می تواند مدیتیشن شما را آسان تر کند.
 
9- یکی دو کتاب در مورد مدیتیشن بخوانید : اگر شما بیشتر در مورد مدیتیشن اطلاع پیدا کنید و از مزایای آن کاملا با خبر شوید به خوبی می توانید با آن مواجه شوید .
 
10- مدیتیشن یک راه طولانی است : مدیتیشن شاید در طول عمرتان همراه شما باشد، شما نباید توقع دیدن نتایج تمرین بعد از دو سه روز کار را داشته باشید.  فقط تمرین کنید و ثابت قدم باشید .
 
11- به سی دی های راهنما در طول کار گوش دهید .
 
12- در طول روز از خود آگاه باشید : در طول زندگی روزمره ی خود باز مدیتیشن را فراموش نکنید. در یک نشستن عادی سعی کنید بر نفس های خود مسلط باشید یا در هنگام پیاده روی آرام، پاهای خود را به خوبی حس کنید و بر نفس هایتان مسلط باشید .
 
13- از بابت عدم مزاحمت اطمینان حاصل کنید : یکی از اشتباهات بزرگ مبتدیان ان است که قبل از شروع جلسه آرامش آن را بیمه نمی کنند ، تصور کنید که در وسط تمرکزگیری تلفن زنگ بخورد یا صدای اجاق مایکروویوتان حواس شما را پرت کنید. اصلا چیز خوشایندی نیست.
 
14- از شمع استفاده کنید :  مدیتیشن با چشم های بسته و روشنایی کم برای مبتدیان بسیار مناسب است . شمع نور کمی دارد و نقطه ی خوبی برای تمرکز مردن بر آن است .
 
15- استرس نداشته باشید : این مهم ترین نکته و سخت ترین، برای به کارگیری آن است. در طول تمرین چند دقیقه ای مدیتیشن خود، اضطراب ها و نگرانی ها را از خود دور کنید و بگذارید جلسه ی مدیتیشن به خوبی پیش برود.
برچسب ها: استرس مدیتیشن یوگا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha