سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

ورزش های هوازی چه فوایدی دارند؟

ورزش های هوازی چه فوایدی دارند؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۳/۶ بازدید کنندگان:۱۴۵۱ نویسنده:سامان موسوی

 

بر اساس تحقیقات انجام شده مشخص شده است که انجام تمرینات هوازی یا ایروبیک برای مغز بسیار مفید هستند. بر اساس این تحقیقات، انجام فعالیت های فیزیکی منجر به بالا رفتن حجم مغز شده و احتمال ابتلا به زوال عقل که با بالا رفتن سن بیشتر می شود کاهش خواهد داد. در این تحقیقات که در ابتدا بر روی موش ها و سپس انسان ها انجام شد مشخص شد که هورمون هیپوکامپ که در اثر انجام فعالیت های ورزشی ترشح می شود به ساخت سلول های مغزی کمک می کند. این فرایند به یادگیری و تقویت حافظه کمک زیادی می کند. در این تحقیقات نشان داده شد که تعداد سلول های مغز موش هایی که به صورت مداوم بر روی تردمیل راه می رفتند حدود دو یا سه برابر شد. هنوز نیز تحقیقات زیادی در این زمینه در حال انجام هستند.


انواع ورزش

در طی تحقیقاتی که انجام شد حدود 88 موش ره به 4 گروه مساوی دسته بندی کردند:


•    گروه اول در داخل قفس شان چرخی برای دویدن دارند و می توانند بر روی ان بدوند.


•     گروه دوم قادر به دویدن نیستند ولی به جای آن تمریناتی استقامتی مانند بالا رفتن از دیوار همراه با وزنه هایی که به دم شان متصل شده است را انجام دادند.


•    گروه سوم بر روی تردمیل قرار گرفته و به صورت متوالی به مدت 15 دقیقه به تمرین می پرداختند، به گونه ای که 3 دقیقه به سرعت دویده و سپس 2 دقیقه به آرامی راه خواهند رفت.


•    گروه چهارم نیز ورزش نکرده و هیچ گونه فعالیت فیزیکی نداشتند.

بعد از گذشت نزدیک به 8 هفته موش ها در مورد نوروژنر هیپوکامپ مورد بررسی قرار گرفتند که در آنها سطوح بسیار متفاوتی پیدا شد. در گروه دوم، موش ها سطح بسیار زیادی از نورون نسبت به سطح غیر فعال داشتند. نکته جالب توجه این است که محققان سطح بسیار پایینی از نورون را در گروه سوم نسبت به گروه دوم یافتند.
بر اساس نتایج بدست آمده، انجام ورزش ایروبیک به صورت پایدار برای مغز بسیار مفید می باشد.


تاثیرات آن بر انسان

حال این سوال پیش می آید که نتایج این تحقیقات در مورد اثرات ورزش بر روی مغز انسان به ما چه می گوید؟
ثابت شده است که نوروژنر بزرگسالان در قسمت هیپوکمپ مغز روی خواهد داد. همچنین مشخص شده است که در واکنش به تمرینات ایروبیک تغییرات مشابهی در جریان خون جوندگان و انسان روی خواهد داد. به همین جهت می توان گفت که ورزش ایروبیک برای انسان بسیار مفید است.
 

برچسب ها: آیروبیک
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha