سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

10 تکنیک برای بالا بردن قابلیت دفاع روی تور در والیبال

10 تکنیک برای بالا بردن قابلیت دفاع روی تور در والیبال
تاریخ ارسال:۱۳۹۵/۱/۲۲ بازدید کنندگان:۸۴۹ نویسنده:سامان موسوی

در این مقاله قصد داریم به معرفی 10 روشی که می توانند به شما کمک کنند تا آمار دفاع روی تور خود را به میزان خیلی زیادی بالا ببرید می پردازیم.


بالا نگه داشتن دست ها


شما باید به محض اینکه پاهایتان را از زمین بلند کردید دست هایتان را در محدوده دفاع روی تور بالا نگه دارید. همچنین زمانی هم که ایستاده اید باید دست هایتان را بالا نگه دارید تا مهاجم بفهمد که شما در آن قسمت حضور دارید و می توانید دفاع کنید.


موقعیت مهاجمان حریف را بدانید


شما نباید منتظر بمانید تا اینکه آبشار زن ها به تور نزدیک شوند و سپس تشخیص دهید که چه کسانی هستند. شما باید شماره پیراهن و منطقه هر کدام از آنها را بدانید. برای مثال شماره 6 در قسمت سمت چپ جلو قرار دارد و یک ضربه زن سرعتی است. این اطلاعات را به هم تیمی های خود هم منتقل کنید.


کنجاو بودن و گوش دادن


تمرکز خود را بر روی حریف منعطف کنید و به اشارات و صحبت های بازیکنان حریف توجه کنید تا ببینید متوجه می شوید که قصد انجام چه حرکتی و به چه سمتی را دارند. سعی کنید حرکاتی که می خواهند انجام دهند را پیش بینی کنید.


جایگیری مناسب


شما نباید فقط جلو تور بایستید و منتظر حرف باشید که ضربه را بزند. به بازیکنان حریف نگاه کنید و برای دفاع از آنها به منطقه مورد نظر بروید. مثلا اگر بازیکن جلویی پاس می دهد پس مدافع او باید نزدیکتر به مرکز حرکت کند.


باز نگه داشتن چشم ها


به یاد داشته باشید که آبشارزن بر موقعیت کنترل دارد تا بتواند ضربه اش را بزند. به همین دلیل شما باید به خوبی به حرکت های او نگاه کنید با این روش قادر به پوشش جا خالی یا سعی برای دفاع هستید.


برنامه ریزی کردن


در صورتیکه آبشار زن توانست از شما رد شود نا امید نشوید. تلاش کنید که یک تصویر ذهنی از این حرکت را در ذهن خود ترسیم کنید تا بتوانید دفعه بعد که چنین موقعیتی پیش می آید با برنامه ریزی قبلی آن را انجام دهید. اکثر تیم های والیبال خوب در طول یک ست تنها 4 تا 5 امتیاز را با استفاده از دفاع بدست می آورند اما داشتن موقعیت مناسب می تواند حریف را سردرگم کرده و منجر به این شود که نتواند ضربه خوبی بزند به همین دلیل ضربه به تور برخورد می کند یا به بیرون می رود.


افزایش عرض دفاع


برای اینکه بتوانید محدوده بیشتری از تور را تحت پوشش خود قرار دهید تا جاییکه می توانید انگشت های خود را از هم باز کرده و مچ دست تان را به طرف بیرون بچرخانید. این حالت به شما کمک می کند تا عرض بیشتری از تور را تحت پوشش خود قرار دهید.


خم نشدن


در صورتیکه موقعیت گرفته اید و نمی توانید مستقیم و عرضی به سوی آبشار زن بروید، دستایتان را به سوی او بچرخانید و سعی کنید فضای خالی را ببندید. انجام این کار، این فرصت را به آنها می دهد که توپ را خارج از دست شما بزنند. شما همچنان قسمتی از تور را پوشش خواهید داد و اگر آنها توپ را به داخل بزنند ممکن است خوش شانسی بیاورید دفاع شما دید و شانس بهتری برای دفاع خواهد داشت.


هل ندادن توپ


در صورتیکه پاسور حریف توپ را به بالای تور ارسال کرد شما باید انگشت هایتان را باز کرده و آماده درگیری با مهاجم حریف باشید. هرچه می تواند از تور نفوذ کنید بازو را از آرنج قفل کنید و به محض ضربه آبشار زن آماده فشار سخت باشید. افتخار کمی در اینجای کار هست. مطمئن شوید آنها کسانی هستند که به توپ فشار وارد نمی کنند.


بی حرکت نباشید


در صورتیکه برای دفاع دیر وارد عمل شدید سعی نکنید که آن را جبران کنید بلکه به عقب برگشته و پشت دفاع را جهت توپ های کوتاه پوشش دهید. انجام این کار به بازیکنان باقی مانده در پشت اجاره خواهد داد برای آبشار عقب بمانند.

 

برچسب ها: آموزش والیبال والیبال
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha