سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چگونه وینگ چون را یاد بگیریم؟

چگونه وینگ چون را یاد بگیریم؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۱۱/۱۵ بازدید کنندگان:۹۱۴ نویسنده:سامان موسوی

وینگ چون یک سبک کونگ فو می باشد که با تکیه بر اصول ضربه سریع و دفاع محکم برای غلبه بر حریف استفاده می شود. این هنر رزمی چینی سنتی با رفت و آمد سریع حریف خود را بی ثبات کرده و دفاع و حمله به طور همزمان اتفاق می افتد و انرژی حریف را به نفع خود هدایت می کند. وینگ چون یک روش کونگ فوی پیچیده است که رسیدن به درجه استادی نیازمند سال ها تمرین و تلاش مستمر می باشد. اما مبتدیان می توانند با درک اصول آن، نظریه ها و مهارت های اولیه شروع به یادگیری وینگ چون بکنند. در ادامه مراحل یادگیری وینگ چون را نام برده و به توضیح هر کدام می پردازیم.

 

1- یادگیری تئوری مرکزی

پایه و اساس وینگ چون؛ حفاظت از خط مرکزی بدن می باشد. خطی را تصور کنید که از بالا و وسط سر شما شروع شده و در امتداد وسط قفسه سینه به قسمت پایین بدن می رود. این خط، مرکز بدن شما می باشد و بسیار آسیب پذیر است. به همین دلیل باید همیشه از آن محافظت کنید.

 • با توجه به نظریه خط وسط، شما همیشه باید به پایین خط وسط حمله کرده و همچنین حرکات دفاعی خود را در برابر ضربات حریف به خط وسط بدن خود انجام دهید.
 • موضع باز عمومی در وینگ چون بر پایه نظریه خط وسط می باشد. در موضع باز، رو به جلو ایستاده و زانوهای خود را خم کنید و پاهای خود را کمی به بیرون متمایل کنید.

 

2- انرژی خود را عاقلانه و مقرون به صرفه مصرف کنید

یکی از ارکان اصلی وینگ چون این است که در طول مبارزه، انرژی باید به طور محافظ کارانه ای مصرف شود. شما با استفاده از انرژی خود می توانید حرف تان را منحرف کرده و یا اینکه ضربات خود را هدایت کنید.

 • انجام حرکات به صرفه و عاقلانه. ایده این است که بدن شما باید کوتاه ترین فاصله در کمترین مقدار زمان را برای برخورد ضربه با حریف داشته باشد. این کار در به شما برای حفظ انرژی کمک می کند.

 

3- داشتن آرامش

سعی کنید که بر اعصاب خود مسلط بوده و ارامش خاطر داشته باشید. اینکار باعث می شود بدن شما نیز به این آرامش واکنش مثبت نشان دهد.

 • اگر در دیگر هنرهای رزمی بخصوص سبک های سخت تجربه دارید شما باید لیوان خود را خالی کرده و عادات بدتان را کنار بگذارید. وینگ چون سبکی نرم می باشد که بسیاری از تکنیک های آن خنثی هستند به همین دلیل شما باید نرم و آرام باشید.  نگهداری حافظه عضلانی و بوجود آوردن عادات آرام می تواند خسته کننده و زمان بر باشد اما ارزش آنها در دراز مدت معلوم می شود.

 

4-  رفلکس و واکنش خود را افزایش دهید

در وینگ چون، مبارز باید با استفاده از واکنش های سریع بتواند یک حمله را قطع کند و مبارزه را به نفع خود تغییر دهد.

 

5- تغییر استراتژی مبارزه با توجه به حریف و محیط اطراف

حریف شما ممکن است قد بلند یا قد کوتاه، بزرگ یا کوچک و یا اینکه مرد یا زن باشد. به طور مشابه قطعا محیطی که در آن مبارزه می کنید هم متفاوت است. این محیط می تواند خارج یا داخل ساختمان، بارانی، سرد یا گرم و غیره باشد. شما باید قادر باشید با توجه به شرایط موجود، خود را با آن وفق داده و بتوانید بهترین کارایی را از خود نشان دهید.

 

6- یادگیری فرم های وینگ چون

تمرین وینگ چون بر اساس 6 نوع مختلف انجام می شود که هر کدام بر اساس فرم قبلی شکسته شده اند. در هر صورت شما باید موضع مناسب، موقعیت بدن، حرکات دست و پا و تعادل را یاد بگیرید. این فرم ها عبارتند از:

 • Siu Nim Tao
 • Chum Kiu
 • Biu Gee
 • Muk Yan Chong
 • Luk Dim Boon Kwun
 • Baat Jaam Dao

 

7- یادگیری وینگ چون به صورت آنلاین یا از طریق فیلم های آموزشی

وبسایت های زیادی وجود دارند که شما می توانید وینگ چون را به صورت خود آموز یاد بگیرید. شما می توانید با استفاده از سطح تخصص خود فیلم ها و مقالات آموزشی که مناسب شما هستند را تهیه کنید. این آموزش ها در سه قسمت مبتدی، متوسط و پیشرفته دسته بندی می شوند. در صورتیکه در منطقه شما مربی و کلاس واجد شرایطی جهت آموزش وجود نداشته باشد این کار گذینه خوبی است. مجموعه ای از فیلم های آموزشی یا دوره هایی که توسط اساتید مجرب آموزش داده می شوند را انتخاب کنید. شما می توانید ویدیوهای آموزش وینگ چون را از طریق سایت ژیار آنلاین تهیه کنید.

 • برخی از دوره های آنلاین گواهینامه مربی گری را برای افراد حرفه ای ارائه می دهد تا بتوانند به دانش آموزان خود تدریس کنند.
 • برخی از دوره های آنلاین می توانند از طریق وب کم برای ارتباط با اساتید استفاده شود.
 • اپلیکیشن های موبایلی نیز وجود دارند که می توانید از طریق آنها به برنامه تمرینی خود نظم ببخشید.

 

برچسب ها: آموزش وینگ چون وینگ چون
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha